Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάγραμμα Κάλυψης Ν. 4014/2011


Recommended Posts

Κοίτα.. ο 4014 έγραφε μέσα:

 

Στις περιπτώσεις που δεν έχει εκδοθεί οποιαδήποτε οικοδομική άδεια ή αυτή δεν είναι δυνατόν να ανευρεθεί επισυνάπτονται όλα τα παραπάνω στοιχεία πλην του στελέχους, που αποτυπώνουν την κατάσταση του ακινήτου.

 

 

Οπότε θεωρητικά πρέπει να γίνει από την αρχή το τοπογραφικό (καταλαβαίνω)

 

Εγώ έχω μία περίπτωση μου έχει χαθεί από τον φάκελο το Διάγραμμα Κάλυψης (άδεια πρόσφατη του 2008), το έχω βρει όμως από την μελετητική εταιρεία που έκανε την μελέτη (αθεώρητο).

Τι να κάνω; Να σχεδιάσω επάνω στο αθεώρητο Διάγραμμα Κάλυψης ή πάνω στο θεωρημένο αντίγραφο του Τοπογραφικού;

Link to comment
Share on other sites

ενοείται οτι θα σχεδιάσεις πάνω στο υπάρχον δκ, αν λείπουν οι σφραγγίδες, αρκεί μια δικιά σου και οτι είναι γνήσιο αντίγραφο του εγκεκριμμένου το οποίο έχει χαθεί.

Όμως αξίζει άλλη μια απο πολεοδομία, ή κάποιο συμβόλαιο να πρέπει να το βρείς γιατί η άδεια σου είναι πρόσφατη του 2008 οπότε δεν νοείται να έχει χαθεί.

Link to comment
Share on other sites

για μένα τώρα, Ευχαριστώ για την απάντηση Στεκ μα νομίζω

οτι ένα τοπογραφικό με τα στοιχεία μάλιστα που έχει το στέλεχος να το κάνω, μα πως αποτυπώνω 7 όροφη οικοδομή με τους ανώτερους ορόφους σε 'υποχώρηση' νομίζω ότι καταλαβαίνεις τι σου λέω,

η μόνη λύση είναι να κάνω το τοπογραφικό και κάποιος συνάδελφος ας έχει την καλοσύνη να μας ανεβάσει το τοπογραφικό με τα στοιχεία κάλυψης κλπ που είχε για να δούμε πως ήταν τα τοπογραφικά με υπολογισμούς( δηλαδή σαν τα μετέπειτα δκ που ήταν), και να το έχουμε μπούσουλα να κάνουμε, εγώ και οι συνάδελφοι που έχουν τύχει αντίστοιχων περιπτώσεων τέτοια σχέδια.

Λοιπόν Manolis gon και λοιποί συνάδελφοι μήπως υπάρχει κάποιο παλιό τοπογραφικό προ του 1983 δείγμα?

Link to comment
Share on other sites

Μα πως θα γράψει ότι είναι γνήσιο αφού δεν είναι;

 

Για το δικό σου τώρα. Το τοπογραφικό θα είναι σημερινό. Απλά θα αναφέρει τους όρους δόμησης της τότε εποχής....

 

Αν έχω καταλάβει καλά....

Link to comment
Share on other sites

Κάνω ερώτηση γιατί δεν καλύφθηκα από τις απαντήσεις στο φόρουμ ή δεν κατάφερα να τις εντοπίσω!

 

Κατοικία που ρυθμίστηκε με 3843, πληρώθηκαν πρόστιμα και περαιώθηκε.

Ρυθμίστηκε στην συνέχεια και με τον 4014 για τα τμήματα που δεν μπορούσαν να ενταχθούν στον 3843.

 

Στο διάγραμμα κάλυψης (που απαιτείται Β' φάση 4014), θα αναφέρω απλά τα τ.μ. που ρυθμίστηκαν με τον 3843, χωρις να τα λάβω υπόψη στον υπολογισμό για την υπερβαση δόμησης και κάλυψης και προχωρώ μόνο για τα τ.μ. του 4014?

 

Το ρωτώ, γιατί αν θα πρέπει να ληφθούν και αυτά υπόψη, θα βγούν μεγαλύτερα πρόστιμα (αφου συμψηφιστούν και τα τ.μ. του 3843) και θα ξαναπληρώσει ο πελάτης για τ.μ. που ήδη ρυθμίστηκαν με τον 3843.

 

Επίσης θα αλλάξουν (θα τιναχτούν στον αέρα) οι συντελεστές

> ή < από το % για υπέρβαση δόμησης και

> ή < από το % για υπέρβαση κάλυψης.

 

Με λίγα λόγια η τακτοποίηση με τον 4014 που έγινε (πληρώνεται με δόσεις) βγαίνει άκυρη και επανυπολογίζοντας τις δύο ρυθμίσεις 3843 και 4014 μαζί, ο πελάτης θα πάρει το επόμενο διαστημόπλοιο για το φεγγάρι!!!!

 

ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ ΕΣΕΙΣ???/

Link to comment
Share on other sites

Τα αυθαίρετα που περαιώθηκαν με τον 3843 δεν παίζουν ρόλο για το τι ρυθμίζεις με τον 4014. Εάν ήταν έτσι θα έπρεπε να λάβουμε υπόψην και τα αυθαίρετα που δηλώθηκαν με τον Τρίτση και βρίσκονται στην β φάση. Τουλάχιστον με αυτόν τον νόμο. Με τον επόμενο που έρχεται είδομεν...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

jja για να καταλάβω, τα τμήματα της κατοικίας (κλείσιμο εσωτερικού αιθρίου = αύξηση δόμησης κτιρίου), δεν τα δείχνουμε στο σχέδιο κάλυψης του 4014/11 ως ρυθμισμένα με τον 3843

+ τις πρόσθετες παραβάσεις που αφορούν τον κυρίως 4014???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.