Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Τώρα το "έπιασα"...

Λέγοντας ο πίπο ότι του ανεβάζει κατηγορία, νόμιζα ότι πάει από Γ σε Δ πχ.

Όντως τραγικό. Ανεβάζει στο ΚΑ, αλλά ανέβασε και στο δικό σου ρε λογισμικό.

Μήπως είναι και αυτό ένα bug του λογισμικού; 

 

Θα ψάξω λίγο ΚΕΝΑΚ

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου... Ο επιτοιχος λεβητας φυσικου αεριου, εξωτερικου χωρου, νοειται ως τοπικη μοναδα βασει ΤΟΤΕΕ

Οποτε δεν εχει απωλειες δικτυου διανομης...

Μοναδα κοινως...

 

Ομως το κτηριο αναφορας εχει καποιες απωλειες και το δικτυο διανομης του διερχεται απο τους ιδιους χωρους απο τους οποιους διερχεσαι κι εσυ...

Οποτε οταν το ΚΑ διερχεται απο εξωτερικους, εχει μεγαλυτερες απωλειες...

 

Εσυ ομως, ειτε διερχεσαι απο εσωτερικους ειτε απο εξωτερικους, εχεις ηδη θεσει μοναδα βασει ΤΟΤΕΕ στην αποδοση του ΔΔ σου....

 

Οποτε εχεις μεγαλυτερη καταναλωση του ΚΑ σου και αρα αναβαθμιση του κτηριου σου...

 

Εμενα, φερ ειπειν, στο τελευταιο ΠΕΑ που εβγαλα σημερα, αν εθετα εσωτερικη διελευση πηγαινα Η και με εξωτερικη που εθεσα γιατι ηταν οφθαλμοφανεστατα ορθοτερο πηγα Ζ....

 

Κουλο?

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έτσι σκέφτηκα στην αρχή και έκανα δοκιμή με κεντρική θέρμανση όπου έχω απώλειες. Και πάλι δεν μου άλλαξε την κατανάλωση του κτιρίου μου. Μόνο του ΚΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα οταν αλλαζεις σε κεντρικη θερμανση που εχεις απωλειες, αλλαζουν οι απωλειες σου κιολας

Αλλο αν χαριν δοκιμων κρατησες τις ιδιες απωλειες

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να βάλεις απώλειες στο δίκτυο διανομής; Άλλωστε στην ΤΟΤΕΕ αναφέρεται σε τοπικά συστήματα στα οποία δεν υπάρχει δίκτυο διανομής. Στη δική σου περίπτωση όμως υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ξαναλεμε 1000 φορες...

 

Οι λεβητες ΦΑ στο μπαλκονι ειναι ΤΟΠΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ανευ ΔΔ.....

 

Αν μου καρφωσεις το λεβητα στο δωμα και εσυ εισαι τελευταιο πατωμα, τοτε θα παρω απωλειες...

Αλλα για επιτοιχο στο μπαλκονι δεν παιρνω

 

Το λεει ΡΗΤΑ η ΤΟΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Που το λέει ΡΗΤΑ ; :confused:

Και γιατί δεν θεωρούνται δίκτυο διανομής 30 μέτρα οριζόντια σωλήνωση στο μπαλκόνι και θεωρούνται 6 μέτρα κατακόρυφη στο κλιμακοστάσιο ; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Τελος σελιδας 105 και αρχες σελιδας 106 στην ΤΟΤΕΕ 1

 

Αφου μου δινει το δικαιωμα να χρησιμοποιησω μηδενικες απωλειες, γιατι ντε και καλα να θεσω απωλειες?

Link to comment
Share on other sites

Τελος σελιδας 105 και αρχες σελιδας 106 στην ΤΟΤΕΕ 1

 

Αφου μου δινει το δικαιωμα να χρησιμοποιησω μηδενικες απωλειες, γιατι ντε και καλα να θεσω απωλειες?

Στις σελίδες που αναφέρεσαι λέει για τοπικά συστήματα στα οποία δεν υπάρχει δίκτυο διανομής. Εδώ όμως υπάρχει και μάλιστα εξωτερικό.

Θα θέσεις απώλειες γιατί τις έχεις, αφού οι σωληνώσεις σου περπατάνε εξωτερικά στο μπαλκόνι. Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες. Σαν ενεργειακός επιθεωρητής και μηχανικός αποτυπώνεις την πραγματικότητα και εκτιμάς και πράττεις ανάλογα.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.