Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίτοιχοι λέβητες


panos-vicious

Recommended Posts

Η ΕΥΕΠΕΝ θεωρει τους ατομικους λεβητες εσωτερικου η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ χωρου ως ατομικα συστηματα.

Των οποιων το δικτυο διανομης θεωρειται αμελητεο....

 

Προσωπικα δε βαζω απωλειες, εκτος κι αν δε βρισκονται στο ιδιο επιπεδο....

 

Δε βρισκω λογο να παω κοντρα.

 

Δε μου φαινεσαι ιδιαιτερα διαβασμενος στο θεμα των ΤΟΤΕΕ, ανακριβειες αναφερεις συναδελφε...

 

Καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με nick. Το ξέρω ότι πολλοί θα διαφωνήσουν, αλλά είμαστε μηχανικοί και όχι νομικοί, συνεπώς πρέπει να εφαρμόζουν τις όποιες τεχνικές οδηγίες με ευρύτητα πνεύματος και σύμφωνα με την κοινή λογική. Ένας λέβητας με δίκτυο που τρέχει στο μπαλκόνι (κλασική περίπτωση μου έχει τύχει και μένα σε εξοικονομώ) ΕΧΕΙ δίκτυο και συνήθως >20% και έτσι το αντιμετωπίζω.

Και αντίστοιχα ένας που δεν έχει δίκτυο εξωτερικά, δεν έχει απώλειες στο ΔΔ (γιατί είχαμε και αυτήν τη συζήτηση παλιότερα). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η ΕΥΕΠΕΝ θεωρει τους ατομικους λεβητες εσωτερικου η ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ χωρου ως ατομικα συστηματα.

Των οποιων το δικτυο διανομης θεωρειται αμελητεο....

 

Προσωπικα δε βαζω απωλειες, εκτος κι αν δε βρισκονται στο ιδιο επιπεδο....

 

Δε βρισκω λογο να παω κοντρα.

 

Δε μου φαινεσαι ιδιαιτερα διαβασμενος στο θεμα των ΤΟΤΕΕ, ανακριβειες αναφερεις συναδελφε...

 

Καληνυχτα

 

Δηλαδή συνάδελφε, ένα Α διαμέρισμα με ατομικό σύστημα στο μπαλκόνι και εξωτερική όδευση των σωληνώσεων προς τα σώματα ας πούμε με όχι καλή μόνωση, από πλευράς ενεργειακής απόδοσης είναι το ίδιο με ένα άλλο ίδιο  Β διαμέρισμα του οποίου οι σωληνώσεις είναι εσωτερικές;

 

Δεν θα πρέπει κατά κάποιο τρόπο να έπιβραβευθεί το Β;

 

Θα πρέπει να τα θεωρήσουμε ίδια επειδή και μόνο "θεωρούνται" ατομικά συστήματα, άρα δεν λαμβάνω υπόψη μου το δίκτυο διανομής, ότι και όσο να είναι αυτό;

 

Πιστεύω ότι είναι λάθος και αυτός που το εφαρμόζει μάλλον δεν έχει μελετήσει και δεν έχει καταλάβει την φιλοσοφία των ΤΟΤΕΕ.

 

Οι ΤΟΤΕΕ, το λέει και το όνομά τους είναι ΟΔΗΓΙΕΣ και δεν είναι δυνατόν να καλύψουν όλες τις υποπεριπτώσεις. Δίνουν κατευθύνσεις και από εκεί και πέρα ο κάθε μηχανικός τις εφαρμόζει παίρνοντας υπόψη του τις ιδιαίτερες συνθήκες κάθε υποπερίπτωσης.

 

Άρα φίλε Inzaghi - και για να το τελειώνουμε τουλάχιστον από μέρους μου το θέμα εδώ -, δεν αρκεί μόνο να διαβάσεις τις ΤΟΤΕΕ, χρειάζεται "ευρύτητα πνεύματος και κοινή λογική" όπως λέει πολύ σωστά και ο kostas K παραπάνω. Γιατί αλλιώς θα γινόταν εύκολα Ενεργειακός Επιθεωρητής και ένας ασκούμενος δικηγορίσκος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε συναδελφε...

Δε διαφωνω με τη λογικη σου. Για την ακριβεια τη θεωρω σωστη.

Αλλα εν προκειμενω δεν αφορα κανεναν ουτε η λογικη σου ουτε η δικη μου.

 

Μηχανικοι ειμαστε, οχι νομικοι, ομως κρινομαστε βασει των οδηγιων και επειδη εγω απο αυτο βγαζω το ψωμι μου, με ενδιαφερει περισσοτερο να κανω μια δουλεια οσο το δυνατον πιο συμφωνη με τις οδηγιες και ας ειναι λιγοτερο ακριβης με την πραγματικοτητα.

 

Αν ηταν ετσι, ολες τις θερμομονωσεις θα τις αμφισβητουσα και θα ελαμβανα τα κτηρια ελλιπως μονωμενα... Σιγα μην υπαρχει κανενα προ ΚΕΝΑΚ που να εχει 5 και 6 εκατοστα μονωσης...

Εκει να δεις αλλοιωση αποτελεσματος στο ΠΕΑ.... Δε θα ασχολιομασταν με τις μονωσεις των σωληνωσεων τωρα....

 

Ομως απο τη στιγμη που οι οδηγιες μου διδουν κατευθυντηριες βασει των οποιων οφειλω να πορευτω, μη "παρανομωντας" προτιμω, προσωπικα, σα Γιαννης, να τις ακολουθησω για να χω το κεφαλι μου ησυχο.... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

καλησπερα συναδερφοι ,κανω πεα για διαμερισμα 5 ετιας σε β οροφο με ατομικο λεβητα πετρελαιου .στο ταμπελακι αναγραφει ολα τα τεχνικα χαρακτηριστικα και για την θερμανση και για το ζνχ.αυτα θα περασω στο συστημα,σωστα?επισης σαν συστημα διανομη τι θα περασω με τι ισχυ?

Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται φυλλο κανονικα

 

θες την αποδοση η οποια αν αναγραφεται ΗΤΑΝ αυτη ΤΟΤΕ που αγοραστηκε και εξαιταστηκε ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Φύλλο ελέγχου καυσαερίων έχεις για το λέβητα για να βρείς το β.α ?

 

Για το ΖΧΝ τι γράφει το ταμπελάκι ?

 

Στη διανομή, βλέπεις τη διαδρομή κάνει ο κεντρικός σωλήνας απο το λέβητα μέχρι να μπεί στο διαμέρισμα και επιλέγεις ανάλογα

 

Αλλά πως γίνεται το διαμέρισμα να έχει δικό του λέβητα και που τον έχει βάλει ? μήπως είναι compact ?

 

Και η δεξαμενή πετρελαίου που είναι στο μπαλκόνι ?

 

Περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

ειναι στο υπογειο τοποθετημενα δεν υπαρχει φυλλο ελενχου καυσαεριων..το ταμπελακι πανω στον λεβητα γραφει:

 

heap output=20 kw

heating &hot water=20 kw

max working temparature 80c

efficency heating=92,5%

hot water 90%

electricity consumption 60w

fuel consumption 2.27 lt/h

Link to comment
Share on other sites

Αφού είναι τοπικός λέβητας τότε β.α.= 0,925 (στη ΤΟΤΕΕ 1 δεν ξεκαθαρίζει αν αφορά τοπικούς λέβητες αερίου ή πετρελαίου)

Εγω θεωρώ οτι πρέπει να γίνεται υπερδιαστασιολόγηση και στους τοπικούς λέβητες

 

Σύστημα διανομής, οτι γράφω στο #62 και θερμική ισχύ στο σύστημα διανομής : 20KW * ng1 * ng2 = ...

Link to comment
Share on other sites

dib καλημερα δηλ βαζω στην θερμανση ισχυ 20 kw ,βαθμο αποδοσης 0.925 οπως αναφερεται στο ταμπελακι και μετα κανοντας διαστασιολογηση εχοντας διελευση σωληνων εσωτερικα(pvc) με μονωση 9 mm και βρισκοντας τελικα οτι ισχυς συστ διανομης 13 κατι και τ αναλογο βαθμο αποδοσης που βρηκα σωστα???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.