Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυξήσεις φωτιά σε ΕΤΑΑ-ΤΣΜΕΔΕ


ilias

Recommended Posts

ρε παιδια κοροιδευομαστε ολοι μαζι..........εδω θελουν να μας κανουν μεταναστες με το ζορι σε αραβικες χωρες με τα ληστρικα χαρατσια και αυξησεις στο τσμεδε που εδω και 1 μιση χρονο επιβαλαν............ειναι δυνατον να λεμε σοβαρα ,να πεινασουμε αλλα να πληρωσουμε τις εισφορες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..........αφηστε πως το ταμειο ειναι πλεονασματικο , εδω ακομα και τα αλλα ταμεια που ειναι δεκαετιες ελλειματικα πληρωνουν την συνταξη, στο τσμεδε θα την κοψουν κατευθειαν;;;;;;;;;;;;ας την κοψουν τοτε..........3 χρονια δεν αντιδρασαμε, αν εστω και τωρα δεν αντιδρασουμε δεν υπαρχει καμια ελπιδα να παρουν πισω τις αυξησεις............

Edited by savas76
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ηρεμήστε. Ο George Michael, πάντα εκφράζει κάποιες απόψεις αιθέριες, εναλλακτικές, αιρετικές, ρομαντικές, περίεργες. Φυσικά όλων οι απόψεις είναι σεβαστές και σε όλες θα πρέπει να δίνεται δικαίωμα έκφρασης. Από κει και πέρα προσωπικά δε θα ασχολούμουν με το 5%, πορεύομαι με το 95% των συναδέλφων που κατά 90% υπάρχει σύμπτωση απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

γιωργο ΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΧΡΩΣΤΑ?

 

τοσα χρονια δεν πληρωναμε το ΦΠΑ εφαπαξ?

δεν πληρωναμε το ΤΣΜΕΔΕ στην ωρα του χωρις αντικρυσμα?

τη συνδρομη του τεε?

τις εισφορες επι αμοιβων του τεε-τσμεδε-εμπ κτλ?

οι παρακρατησεις 10-20% επι των αμοιβων

 

 

ο κλαδος ειναι σε ΔΙΑΤΕΤΑΓΜΕΝΗ ΕΘΝΟΚΑΘΑΡΣΗ.....

εισφορες- τελος ε.ε - φορολογια 26% και το τσμεδε εκπιπτει 10% - φορολογια ΕΣΟΔΑ-ΕΞ0ΔΑ και με τις βενζινες και τα περισσοτερα εξοδα μας να ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΝΕ

 

καλα για δουλειες δεν μιλαω.....

 

Tι εννοείς δεν περνάνε ? 'Αλλαξε κάτι για βενζίνες και λοιπά έξοδα και δεν το πήρα χαμπάρι ?

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν μπορώ να καταλάβω , παρά τα προβλήματα που είχε το ταμείο μας , όπως και άλλα ταμεία στην διαχείρηση των χρημάτων τους , από τα δικά μας χρήματα και από τις κρατήσεις στα έργα - μελέτες (που και πάλι κατά κάποιο τρόπο δικά μας χρήματα ήταν και αυτά , αφού προέρχονταν από την ανάπτυξη που έφερνε η δουλειά μας) , δεν προέρχονταν τα έσοδα από τα οποία προέκυπταν και προκύπτουν οι συντάξεις και τα φάρμακα των συναδέλφων ? Τα χρήματα έρχοταν από το υπερπέραν ?

 

Εγώ συνάδελφοι ξέρω ότι αν πιστεύω ότι η πολιτκή που διάλυσε και το ταμείο μας δεν μου κάνει , την στέλνω στο αγύριστο και αυτήν και τους πολιτικούς που την εφάρμοσαν και όχι γίνομαι μη νομοταγής πολίτης με αποφάσεις που οδηγούν σε ζούγκλα και όχι σε μια ευνοούμενη πολιτεία Δηλαδη για να κάνω παραλληλισμό δεν μπορεί να είμαι εναντιων της βιας και για να εκφράσω την αντιθεση μου σε αυτήν πλακώνω στο ξύλο όσους δεν συμφωνούν με εμένα

Και πιστεύω σημαντικό είναι να αλλάξουμε τις πολιτικές που οδηγουν στην καταλήστευση και των ταμειων μας και όχι μια διαμαρτυρία ασπιρίνη μη πληρωμής Γιατί μπορεί να πετύχουμε μια προσωρινή επιτυχία , όπως η μειωση των ασφαλίστρων , αλλά τα προβλήματα όταν αυτοί που διοικούν ασκούν διατεταγμένη υπηρεσία ή είναι λαμόγια , θα παραμείνουν

 

Αν και οι διαφωνίες μου με τους περισσότερους στο θέμα αυτό είναι άνευ πρακτικής ουσίας , αφού έτσι και αλλιώς και εγώ δεν μπορώ προς το παρόν να πληρώσω Επομένως για ένα διάστημα που δεν ξέρω πόσο θα έιναι και εγώ στο 95 % είμαι έστω και αν δεν το θέλω

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναγράψει αλλά ξανακάνω repeat.

 

Τα έχετε? Κρατήστε τα στην άκρη για ενάμιση χρόνο (3 ειδοποιητήρια) πόσο θα είναι η επιβάρυνση?? (τόκοι) , όσο και αν είναι θεωρώ ότι αξίζει γιατί το μήνυμα θα είναι πολύ ισχυρό. αν δεν έχετε φυσικά δεν πληρώνετε....

 

Πάρτε λοιπόν τα ειδοποιητήρια από τα χέρια των μαμάδων και των μπαμπάδων βάλτε τα σε ένα φάκελο και αναμένουμε...

 

Όσοι πάλι πιστεύουν ότι μπορεί να ¨μείνουν¨ λίγοι στην πιατσα επειδή πληρώνουν είναι φελλοί γιατί αυτό θα γίνει σε καμιά εικοσαετία.

  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την βδομάδα φτάνει σε όλους. Μην ανησυχείς γιαυτό. Το μόνο όπλο που μας μένει μετά τις "δήθεν" συνελεύσεις των ΤΕΕ-ΕΤΑΑ των προηγούμενων εβδομάδων είναι να μην πληρώσουμε παιδιά. Διότι αν το κάνουμε παει να πει ότι συμφωνούμε με τις αυξήσεις! Μέχρι να πέσει το σύστημα. Όχι ότι δεν έχει πέσει ακόμα βέβαια αλλά το κρατάνε για να μας αρπάξουν και την τελευταία δεκάρα που μπορούν

Link to comment
Share on other sites

Μην φοβάστε. Έξω δεν πληρώνει κανείς. Την προτελευταία εισφορά την έβαλα σε δόσεις την τελευταία εισφορά στο συρτάρι και την τωρινή στο ίδιο συρτάρι. Ε δεν έχουμε να πληρώσουμε να τα γεννήσουμε μήπως? Ας μας κουρέψουν τα χρέη και τότε το συζητάμε..

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε κι εμένα 1900 περίπου, ανω πενταετίας χωρίς ειδική προσαύξηση.

Το θέμα είναι πότε θα πέσει το σύστημα αν δεν πληρώσουμε. Μπορεί κάποιος που έχει στοιχεία να το υπολογίσει χοντρικά;

Γιατί αν το "σύστημα" με βάση τα αποθεματικά του κρατήσει για κάποια χρόνια τότε η μόνη λύση είναι αυτή που λέει ο GEORGE MICHEAL , δηλαδή την επόμενη φορά να ψηφίσουμε με συνείδηση και τοπικά (ΤΕΕ) και εθνικά.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχετε? Κρατήστε τα στην άκρη για ενάμιση χρόνο (3 ειδοποιητήρια) πόσο θα είναι η επιβάρυνση?? (τόκοι)

 

Για παράδειγμα, για τις εισφορές των 1900 ευρώ το εξάμηνο, ο τόκος είναι 1% το μήνα, άρα αν αφήσεις για ενάμιση χρόνο τα ειδοποιητήρια (δηλαδή για 3 εξάμηνα) η επιβάρυνση θα είναι αρκετή. Πχ αν αποφασίσω να μην πληρώσω τις εισφορές που μόλις μου ήρθαν και τις αμέσως 2 επόμενες, τότε θα πληρώσω τα εξής σε τόκο:

 

2013 Α εξάμηνο: 18 μήνες x 1% = 18 x 19 = 342 ευρώ

2013 Β εξάμηνο: 12 μήνες x 1% = 12 x 19 = 228 ευρώ

2014 Α εξάμηνο: 6 μήνες x 1% = 6 x 19 = 114 ευρώ

Σύνολο: 684 ευρώ.

 

Και εγώ μαζί σου είμαι, αλλά πριν δυο χρόνια άργησα να πληρώσω 34 μέρες και μου χρέωσαν δυο μήνες καθυστέρηση και έσκασα 30 ευρώ τόκο, χωρίς να σηκώνουν από λόγια και ενώ μου χρωστούσαν 400 ευρώ (από το ΚΥΤ όταν ήμουν φαντάρος).

 

Και δεν λέω να τα πληρώσει κάποιος, ιδίως αν δεν τα έχει. Αλλά τι να κάνεις?

 

Σε κάποιο thread κάποιος είχε πει ότι αν κάνεις να πληρώσεις τις εισφορές σου για καμιά 5ετία, θα πας σαν κύριος και θα κάνεις διακανονισμό και δεν θα πληρώσεις καθόλου τόκο, ισχύει αυτό τελικά ή όχι?

Edited by Topap
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.