Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάργηση 2% υπέρ ΤΕΕ


ssouanis

Recommended Posts

Η κατάθεση αμοιβής στην ΕΤΕ είναι υποχρεωτική?

 

Στην Πολεοδομια μου λένε ότι ΔΕΝ ξέρουν ότι έχει καταργηθεί η υποχρέωση κατάθεσης (αμοιβή κάτω απο 1500) στην ΕΤΕ και μου ζητάνε το Νόμο ο οποίος το λέει αυτο.

Ποιός νόμος είναι αυτός? είμαι στην Πολεοδομία (σε αλλη πόλη) τώρα και ψάχνω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 925
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γενικά πληρωμές οπουδήποτε άνω των 1500 ευρώ (με ΦΠΑ) πρέπει να γίνονται μέσω χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για αμοιβές κάτω των 1500 ΔΕΝ απαιτειται κατάθεση σε τραπεζα.

 

Στην πολεοδομια τώρα μου ζητάνε για αμοιβή κατω των 1500 κατάθεση στην ΕΤΕ!!!!

Μου λένε ότι ΔΕΝ ξέρουν ότι εχει καταργηθει η υποχρεωση καταθεσης αμοιβης στο λογαριασμο μηχανικου στην ΕΤΕ

Ποιός νόμος έχει καταργησει την υποχρέωση κατάθεσης στην ΕΤΕ???

 

 

ΕDIT

Το βρήκα το νόμο. Συγγνώμη για την ερώτηση, αλλά ημουν στην Πολεοδομια και το εψαχνα επιτοπου

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση κατάθεσης στην τράπεζα δεν έχει καταργηθεί απλά έχει θεσπισθεί ότι πάνω του ορίου των 1500 € πρέπει να γίνει μέσω τραπεζών.

Αρα κάτω των 1500€ ..... δεν απαιτείται.

ΠΟΛ.1027_9.2.2011

ΠΟΛ.1027_9.2.2011.pdf

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κανένας ... και οι ΥΔΟΜ συνεχίζουν να τη ζητάνε ...

Θέλουν να βγει νόμος που θα καταργεί τη γραφειοκρατία ...

Αυτά γιατί κάποιος άφησε (ή έβαλε) στο ΦΕΚ 251Β τη λεξούλα "αμοιβές". Και μόνο στα απαιτούμενα ... όχι στον έλεγχο.

 

Δες και τη συζήτηση εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/36298-Καταθετήρια-αμοιβών-στον-έλεγχο/?p=606161

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση στην ΕΤΕ γινόταν για να κρατηθούν αυτόματα τα 2% ΤΕΕ και 3% ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. ΑΠό τη στιγμή που το πρώτο καταργήθηκε και το δεύτερο μπορεί πια να πληρωθεί ξεχωριστά, δεν υφίσταται λόγος για κατάθεση στην ΕΤΕ. Φυσικά συναλλαγές άνω των 1500 ευρώ πρέπει -όπως ορίζει ο νόμος- να γίνονται μέσω τράπεζας, οποιασδήποτε τράπεζας, μέσω κατάθεσης σε λογαριασμό ή μέσω επιταγής. Αυτό είναι άσχετο με ΤΕΕ, πολεοδομίες κλπ, έχει να κάνει με τον έλεγχο των οικονομικών και αφορά τις συναλλαγές >1500 ευρώ όλων και όχι μόνο των μηχανικών.

 

 

Παιδιά το 1.500 έχει γίνει 500 ευρώ!!!! Προσοχή!!!

ΙΑΣΟΝΑ είχα μείνει στο ότι αυτό ΘΑ γινόταν. Τελικά ψηφίστηκε και ισχύει ήδη? Βγήκε ΦΕΚ?

 

Edited by letom
Link to comment
Share on other sites

Αυτά γιατί κάποιος άφησε (ή έβαλε) στο ΦΕΚ 251Β τη λεξούλα "αμοιβές". Και μόνο στα απαιτούμενα ... όχι στον έλεγχο.

 

Δες και τη συζήτηση εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/36298-Καταθετήρια-αμοιβών-στον-έλεγχο/?p=606161

 

Σε βλέπω σε αγωνία ... γι' αυτό η πολλαπλή παράθεση.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάθεση στην ΕΤΕ γινόταν για να κρατηθούν αυτόματα τα 2% ΤΕΕ και 3% ΤΣΜΕΔΕ-ΕΜΠ. ΑΠό τη στιγμή που το πρώτο καταργήθηκε και το δεύτερο μπορεί πια να πληρωθεί ξεχωριστά, δεν υφίσταται λόγος για κατάθεση στην ΕΤΕ. Φυσικά συναλλαγές άνω των 1500 ευρώ πρέπει -όπως ορίζει ο νόμος- να γίνονται μέσω τράπεζας, οποιασδήποτε τράπεζας, μέσω κατάθεσης σε λογαριασμό ή μέσω επιταγής. Αυτό είναι άσχετο με ΤΕΕ, πολεοδομίες κλπ, έχει να κάνει με τον έλεγχο των οικονομικών και αφορά τις συναλλαγές >1500 ευρώ όλων και όχι μόνο των μηχανικών.

 

 

ΙΑΣΟΝΑ είχα μείνει στο ότι αυτό ΘΑ γινόταν. Τελικά ψηφίστηκε και ισχύει ήδη? Βγήκε ΦΕΚ?

 

Δεν έχει γίνει κάτι ακόμα για τα 500€.

Με βάσει τον νεο ΚΦΕ κάθε δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών ανω των 500€ εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με χρήση τραπεζικού συστήματος συναλλαγών δεν εκπίπτει.

Και έχω την εντύπωση ότι και αυτό ισχύει για δαπάνες που αφορούν φορολογικές περιόδους που κλείνουν μετά την 30/6/2014.

 

Σωτήρη που είσαι να μας δώσεις τα φώτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.