Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια περίφραξης εκτός σχεδίου πόλης - εντός οικισμου


Recommended Posts

Κι ο τοπογράφος που έχει υπογράψει το τοπογραφικό, συμφωνεί να χρησιμοποιηθεί η συγκεκριμένη εργασία του για άλλο σκοπό;

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό συνάδελφοι. Για πασσάλωση κορυφών (μόνο) σε αδόμητο οικόπεδο εντός σχεδίου (οικοδομικού συνεταιρισμού) χρειάζεται ΕΕΔΜΚ; Επίοης ο συντάξας το τοπογραφικό της μεταβίβασης λανθασμένα εμφανίζει τη ρυμοτομική με ...τόξο. Η προανάρτηση της κτηματογράφησης με πολυγωνική 6 κορυφών. Το διάγραμμα του συνεταιρισμού (ΓΥΣ) δεν έχω προσδιορίσει ακόμα. Τι κάνω για αυτό λέτε;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Το Κτηματολόγιο δεν έχει τόξα, εφαρμόζει τις καμπύλες με πολυγωνικές. Τα σχέδια πόλεως/οικοδομικοί συνετραιρισμοί έχουν τόξα αρκετές φορές. Εσύ θα πρέπει να εφαρμόσεις ότι ορίζει το σχέδιο πόλεως.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, sdtopo said:

Το Κτηματολόγιο δεν έχει τόξα, εφαρμόζει τις καμπύλες με πολυγωνικές. Τα σχέδια πόλεως/οικοδομικοί συνετραιρισμοί έχουν τόξα αρκετές φορές. Εσύ θα πρέπει να εφαρμόσεις ότι ορίζει το σχέδιο πόλεως.

Το γνωρίζω πολύ καλά το πρώτο. Όπως και τους λόγους που συμβαίνει. Το θέμα είναι ότι μέχρι να βρω συντεταγμένες (σε HATT) του συνόλου των κορυφών του οικοπέδου και του τόξου που εμφανίζεται στη ρυμοτομική (ΑΝ υπάρχουν) έχω βάσιμες υποψίες ότι υπάρχουν μόνο οι 4 που έχει παραθέσει άλλωστε ο ΠΜ που συνέταξε το τοπογραφικό και στο τόξο είχε γίνει "ζωγραφική" από τον μελετητή του ΟΣΜΑΕΣ (περί αυτού πρόκειται).

Link to comment
Share on other sites

Αφού πρόκειται για εφαρμογή διαγράμματος που έχει συντάξει άλλος, θα εφαρμόσεις ό,τι σου δώσει. Αυτός, άλλωστε, έχει την ευθύνη της ορθής αποτύπωσης.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή μου είναι ότι το τοπογραφικό δεν μπορεί να γίνει με πληκτρολόγηση των κορυφών που ενδεχμοένως δώσει ο ΟΣΜΑΕΣ, αλλά:

  1. Αναλυτική αποτύπωση του οικοπέδου
  2. Αποτύπωση των ομόρων (τουλάχιστον, γιατί μπορεί να απαιτηθεί και η αποτύπωση και άλλων ολόκληρων οικοπέδων)
  3. Αποτύπωση σε μήκος τουλάχιστον 1,5 ιδιοκτησίας της οδού που έχουν πρόσωπο οι όμοροι (και τα απέναντί τους)
  4. Αποτύπωση όλης της πλευράς/πλευράς του ΟΤ που έχει πρόσωπο το εν θέματι
  5. Αποτύπωση όλης της απέναντι πλευράς
  6. Προσρμογή της "εικόνας" του σχεδίου πόλεως επί της υφιστάμενης κατάστασης.
  7. Εφαρμογή τυχόν συντ/νων για τα σχήματα και την βούληση του τότε μελετητή.
  8. Συνδυασμός όλων των παραπάνω με την υφιστάμενη κατάσταση.
  9. Τελική δική σου μελέτη για τις κορυφές του ΟΤ και τα όρια του οικοπέδου σε ΕΓΣΑ.

Σημ. Για τα καμπύλα τμήματα ΟΤ δεν δίνεται συνήθως κάτι άλλο από συν/νες αρχής και τέλους τόξου και είναι πολύ ευκολο να προσδιοριστούν τα στοιχεία του τόξου με ακρίβεια.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, tetris said:

Αφού πρόκειται για εφαρμογή διαγράμματος που έχει συντάξει άλλος, θα εφαρμόσεις ό,τι σου δώσει. Αυτός, άλλωστε, έχει την ευθύνη της ορθής αποτύπωσης.

Δεν έχει αποτυπώσει. Έναν μετασχηματισμό HATT-->ΕΓΣΑ87 των 4 κορυφών από τη μελέτη έκανε με κάποια "online" εφαρμογή. Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει και κάτι προς αποτύπωση (υλοποιημένο) οριζοντιογραφικά έστω -εκτός των δρόμων- στο Ο.Τ. αλλά και τουλάχιστον στο απέναντί του.

Η κύρια και εντός του θέματος ερώτησή μου είναι όμως: χρειάζεται ΕΕΔΜΚ ή κάτι άλλο για την πασσάλωση;

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτός που υπογράφει ένα σχέδιο έχει και την Ευθύνη της "υπογραφής" του.

Δεν είναι πάντως σύνηθες να εφαρμόζεις το σχέδιο κάποιου άλλου! Σε 'μένα ΔΕΝ έλαχε ποτέ κάτι τέτοιο.

Όταν κάνει κάποιος ένα τοπογραφικό διάγραμμα, για να είναι αυτό "εφαρμόσιμο", που αυτό είναι και η ουσία, πρέπει να αφήνει, πάντα στο έδαφος, τουλάχιστον δύο στάσεις σταθερές. 

 

Βασικά οι επίσημες λίστες των τριγωνομετρικών σημείων (αυτές που προέκυψαν από τις συνορθώσεις των υπολογισμών των δικτύων) που μας δίνει η ΓΥΣ είναι σε σύστημα ΗΑΤΤ !

Οι τιμές συντεταγμένων ΕΓΣΑ87 είναι από μετατροπή. 

 

Σημ. Αυτά που μας γράφει παραπάνω ο sdtopo θα πρέπει τα τα πάρετε πολύ σοβαρά υπ' όψη, όσοι ασχολείστε με τέτοια θέματα. 

Νομίζω μας λέει πως .... εφαρμόζουμε ότι εμείς "μετράμε! (κάνω λάθος?) 

Γράφαμε ταυτόχρονα. Αυτά εγώ τα έλεγα .... "Μπαλαμούτια". 

Edited by nbr
Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν, tpanag said:

Η κύρια και εντός του θέματος ερώτησή μου είναι όμως: χρειάζεται ΕΕΔΜΚ ή κάτι άλλο για την πασσάλωση;

Η πασσάλωση (οριοθέτηση κορυφών) δεν αναφέρεται πουθενά στα άρθρα 29 & 30.

Η απλή περίφραξη με συρματόπλεγμα θέλει ΕΕΔΜΚ

Συνεπώς....

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Το ένα είναι όμως συνέχεια του άλλου!

Για να γίνει η περίφραξη θα πρέπει, πρώτα, να γίνει (καλή) οριοθέτηση. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.