Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΓΟΚ 1929 νόμιμο περίγραμμα


Recommended Posts

  • 6 months later...

Για να είναι νόμιμο ως έχει, (κ να μπορείς να πας με νόμιμο περίγραμμα) πρέπει να αποδείξεις ότι προϋπήρχε του ΓΟΚ του 1929, αλλιώς (για ανέγερση μεταξύ 1929 και 1955) ισχύουν τα εξής:

Το/τα τμήματα του κτηρίου που αντιβαίνουν στις διατάξεις του ΓΟΚ 29 (κι ας έχεις αποδείξει οτι προϋπήρχαν του '55) , ναι μεν δεν κατεδαφίζονται ούτε νοούνται αυθαίρετο κτίσμα με τη στενή έννοια , αλλά δε θεωρούνται νόμιμο περίγραμμα, (λογικό, εφόσον αντιβαίνουν στις τότε ισχύουσες διατάξεις) άρα μπορείς μόνο να τα επισκευάσεις (δεν επιτρέπεται ούτε καν αντικατάσταση στέγης σε αυτά το κομμάτια, πόσο μάλλον προσθήκη). Για τα κομμάτια που έχεις αποδείξει ότι προϋπήρχαν του 1955 και δεν αντιβαίνουν στις διατάξεις του ΓΟΚ 29, είσαι 100% εντάξει και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις (νόμιμο περίγραμμα κλπ), με βάση τους τωρινούς ισχύοντες κανονισμούς (περί προσθήκης κλπ).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[...] Το/τα τμήματα του κτηρίου που αντιβαίνουν στις διατάξεις του ΓΟΚ 29 (κι ας έχεις αποδείξει οτι προϋπήρχαν του '55) , ναι μεν δεν κατεδαφίζονται ούτε νοούνται αυθαίρετο κτίσμα με τη στενή έννοια , αλλά δε θεωρούνται νόμιμο περίγραμμα, (λογικό, εφόσον αντιβαίνουν στις τότε ισχύουσες διατάξεις) άρα μπορείς μόνο να τα επισκευάσεις (δεν επιτρέπεται ούτε καν αντικατάσταση στέγης σε αυτά το κομμάτια, πόσο μάλλον προσθήκη).

Δεν μπορείς να ''πάς'' με το άρθρο 24 παρ. 17 του Ν. 4014/2011???
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Μάλλον ο υπάλληλος στηρίχθηκε στο άρθρο 23 του ΝΟΚ:

 

Α ΡΘΡΟΝ-23

Υφιστάμενα κτίρια

1. Κτίριο ή τμήμα αυτού θεωρείται νομίμως υφιστάμενο:

δ) αν προϋφίσταται του ΒΔ/9-8-55 ή εξαιρέθηκε με τις διατάξεις του Ν-1337/83 και μόνο για το τμήμα που δεν αντίκειται είτε στις ισχύουσες διατάξεις είτε σε εκείνες που ίσχυαν κατά το χρόνο κατασκευής του εάν αυτές είναι ευνοϊκότερες,

 

 

Οι ισχύουσες διατάξεις είναι: είναι νόμιμο αν είναι προ του 1955. Πόσο πιο ευνοϊκές να ήταν οι παλιότερες διατάξεις; 

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να διευκρινιστεί αν η πρόταση εννοεί  "και μόνο για το τμήμα που.....το χρόνο κατασκευής του" τα δηλωθέντα με το Ν.1337/83 ή και τα προ του 1955 πάντως και άλλος υπάλληλος σχετικά έμπειρος ισχυριζόταν ότι νόμιμο περίγραμμα έχουν μόνο τα προ του 1923 πριν το ΝΟΚ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

όσο πιο βαθειά (ψάχνουμε) τόσο πιο καλά

και ο εμπειρικός οικοδομικός κανονισμός περί φωτισμού και αερισμού που ίσχυε στη Νάξο πριν το 23 ??

θα τον ξεχάσουμε ???

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Συνάδελφοι καλημέρα, αντιμετωπίζω ενα παρόμοιο πρόβλημα, σε νομίμως υφιστάμενο κτίσμα (οριστική εξαίρεση απο την κατεδάφιση, κατηγορία 1 ν.4495/17) αρχικά βγήκε άδεια για προσθήκη κατ επέκταση, αφού εκδόθηκε η άδεια και ξεκίνησαν οι εργασίες η πελάτισσα μου ζήτησε να αναθεωρήσουμε την άδεια και να κάνουμε προσθήκη καθ ύψος. Η προσθήκη καθ ύψος πάτησε πάνω στο κομμάτι που προσθέσαμε κατ επέκταση αλλα πάτησε και πάνω στο περίγραμμα του υφιστάμενου, σε ένα σημείο το υφιστάμενο απέχει απο το σύνορο 1.38 μ διαβάζοντας τον ΝΟΚ συμπέρανα οτι μπορούμε να πατήσουμε στο περίγραμμα του κτηρίου αφού έχει οριστικά εξαιρεθεί της κατεδάφισης. Η  Υ.ΔΟΜ όμως μου απάντησε με την  τεχνική οδηγία 63234/2012 που αφορά τον ΝΟΚ και η υπάλληλος μου είπε να ξεκαθαρίσω τι σημαίνει νομίμως υφιστάμενο κτήριο και τι νόμιμο περίγραμμα κτηρίου. Γιατί όπως είπε ουτε η ίδια έχει βγάλει άκρη. Το μεγαλύτερο θέμα στην όλη ιστορία είναι οτι το σπίτι έχει ολοκληρωθεί, (μένουν πλακάκια και κουφώματα) και στην ΥΔΟΜ παίζουν με τις λέξεις... Εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω άκρη απο την τεχνική οδηγία και όσες φορές και αν την έχω διαβάσει καταλαβαίνω οτι μάλλον θέμα δεν υπάρχει. Όπως και να έχει δεν ξέρω καθόλου πως να το χειριστώ.   

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν κατάλαβα, οι εργασίες που λες έχουν γίνει αυθαίρετα; Αν ναι κακώς. Αν εκδόθηκε άδεια όπως λες τότε τι άλλαξε τώρα; Η ΥΔΟΜ το μετάνιωσε;

Όσον αφορά τις έννοιες: Νομίμως υφιστάμενο κτίριο σημαίνει ότι ακριβώς λέει η λέξη, ότι αυτό το κτίριο ως έχει δεν κατεδαφίζεται. Νόμιμο περίγραμμα είναι αυτό που επιπλέον δεν αντίκειται στις πολεοδομικές διατάξεις. π.χ αν έχεις ένα κτίριο που τακτοποίησες ως κατηγορία 1 και τμήμα αυτού βρίσκεται εντός Δ (υποθέτω τέτοια είναι η περίπτωση από αυτά που γράφεις) όλο το κτίριο εξαιρείται της κατεδάφισης, είναι δηλαδή νομίμως υφιστάμενο αλλά το νόμιμο περίγραμμα είναι αυτό που δεν βρίσκεται μέσα στο Δ. Προσθήκη καθ' ύψος μπορείς να κάνεις μόνο πάνω από το νόμιμο περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι το υφιστάμενο είναι μεταγενέστερο του '55... Άρα; πάμε άρθρο 23.δ και απλά προχωράμε χωρίς να λάβουμε υπόψιν την πρώτη πρόταση της παραγράφου; Ή πάμε με το άρθρο 23.β και ας μην αναφέρει μέσα τον ν. 4495/17;


Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.