Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογή συστήματος θέρμανσης


lenaki85

Recommended Posts

Θα το εκτιμούσα αν μας ανέφερες την πραγματική τιμή , όπως και τον πραγματικό συντελεστή . Εγώ από την δική μου εμπειρία θεωρώ ότι βάζει υπερβολική θέρμανση σαν απώλειες , αλλά και σαν χρόνο λειτουργίας πάντα σε σχέση με τα όσα βλέπω επί σειρά ετών σε δικές μου δουλειές .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

http://allazorevma.gr/  στο οποίο πρέπει να προσθεθούν οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις... Μεσοσταθμικά και συνολικά το κόστος κυμαίνεται 0,15- 0,20€/KWh...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς τέλη Δήμου, ΕΡΤ, χωρίς έκπτωση συνέπειας και χωρίς πάγια, μου βγήκε ακριβώς 0,167€/kWh με 900 ημέρας και 400 νύχτας σε τριφασικό τιμολόγιο Γ1Ν. Το προηγούμενο δίμηνο με 2900 ημέρας και 700 νύχτας μου βγήκε 0,207€/KWh. Περιλαμβάνεται ΦΠΑ 13% και όλες οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Edited by Meremeti
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω σαν ΠΜ αλλά και σαν κατασκευαστής και ακόμα και σαν χρήστης . 

 

Αρχικά να πω ότι στο σπίτι μου στο Χαλάνδρι με συμβατική μόνωση 3 εκ καλής διογκωμένης περιμετρικά και 5 στην οροφή σε διαμέρισμα 110 τμ τελευταίου ορόφου ανοιχτού στους ανέμους και με καλά ψυχρό κουφώματα ηλικίας 15 ετών , έχω μέση ετήσια δαπάνη θέρμανσης για σταθερή θερμοκρασία 19-20 βαθμών περί τα 600-700 λίτρα πετρελαίου σε αυτονομία θέρμανσης , ανάλογα με τον χειμώνα . Δηλαδή φέτος με πέρσι είχα 20 % διαφορά κατανάλωσης λόγω εξωτερικών θερμοκρασιών που ήταν χαμηλές για μεγάλο διάστημα . Εχω όμως εξαιρετικό προσανανατολισμό και έξοχο ηλιασμό τον χειμώνα .

 

Η οικοδομή είναι σε περιοχή που η εξωτερική θερμοκρασία διαχρονικά είναι 4-6 βαθμούς ψηλότερη από ότι στο σπίτι μου , με δύο όψεις ανοιγμάτων και με ανάλογο προσανατολισμό , όχι όμως τόσο καλό όσο στο σπίτι μου .

 

Θεωρώ ότι με πετρέλαιο η κατανάλωση εκεί θα είναι το πολύ 400-450 λίτρα πετρελαίου τον χρόνο και ίσως και λιγότερα στα μεσαία διαμερίσματα κάτω από 400 λίτρα .

 

Το φυσικό αέριο δεν έχει νόημα να το συζητάμε καν γιατί στα 10 χρόνια που είμαι στην περιοχή δεν έχει επεκταθεί ούτε μέτρο και ούτε προβλέπεται .

 

Για την ενδοδαπέδια έχω μεγάλες αμφιβολίες κυρίως λόγω της χαμηλής ανάγκης θέρμανσης που έχουν τα σπίτια .

 

Στα διαμερίσματα θα ζητήσω 63άρι μονοφασικό και νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα , άλλωστε μιλάμε για 6-8 κιλοβάτ λέβητα . .  

 

Ισως και με κάτι που διάβασα η επιλογή του ηλεκτρικού σε συνδυασμό με θερμοστατικούς διακόπτες στα σώματα να είναι μια εξαιρετική λύση .

 

Πάμε τώρα στο οικονομικό κομμάτι . Για να πάμε σε αντλία με ψύξη - θέρμανση θα πρέπει να συμμετέχει ο αγοραστής με ποσό της τάξης των 6-7000 € . Επειδή θα γλυτώσει τα κλιματιστικά αν δεχθούμε ότι θα τα έβαζε και δεν θα έβαζε της συμφοράς , θα υπολογίσουμε για 4 κλιματιστικά δαπάνη 2000 € , οπότε θα πρέπει να δώσει 4-5000 € παραπάνω τα οποία θα αποσβέσει σε διάρκεια 8-10 ετών λόγω της χαμηλής κατανάλωσης που έχει . 

 

Αντίθετα με τον ηλεκτρικό λέβητα η επιπλέον θα δαπάνη θα είναι από 0-1000 € , δεν έχω υπολογίσει ακριβώς με θερμοστατικούς διακόπτες και ακόμα και αν δεν ισχύει το λίνκ που έβαλα παραπάνω και η δαπάνη είναι ίδια με το πετρέλαιο , θα είναι ωφελημένος λόγω της πλήρους αυτονομίας της μηδενικής συντήρησης , της πληρωμής μετά την κατανάλωση και άλλα .

 

Ακόμα επειδή θα είναι με σώματα δεν θα έχουμε τα προβλήματα της θέρμανσης με αέρα που αναφέρεις .

Φιλαράκι σόρρυ κιόλας αλλα δεν εχεις πάρει μυρωδία για το τι εστι θέρμανση.

Επίσης ακόμα και στα 10 χρόνια να κάνει απόσβεση κάποιος είναι για το σύμφέρον του διότι το σπίτι το αγοράζεις για μια ζωή.

Μήπως θέλεις να μιλήσουμε για το πότε κάνει αποσβεση η αγορά ενός διαμερίσματος εναντι του ενοικιαζόμενου εφόσον δηλώνεις και κατασκευαστής???

Edited by qwert
Link to comment
Share on other sites

Θα απαντήσω σαν ΠΜ αλλά και σαν κατασκευαστής και ακόμα και σαν χρήστης . 

 

Αρχικά να πω ότι στο σπίτι μου στο Χαλάνδρι με συμβατική μόνωση 3 εκ καλής διογκωμένης περιμετρικά και 5 στην οροφή σε διαμέρισμα 110 τμ τελευταίου ορόφου ανοιχτού στους ανέμους και με καλά ψυχρό κουφώματα ηλικίας 15 ετών , έχω μέση ετήσια δαπάνη θέρμανσης για σταθερή θερμοκρασία 19-20 βαθμών περί τα 600-700 λίτρα πετρελαίου σε αυτονομία θέρμανσης , ανάλογα με τον χειμώνα . Δηλαδή φέτος με πέρσι είχα 20 % διαφορά κατανάλωσης λόγω εξωτερικών θερμοκρασιών που ήταν χαμηλές για μεγάλο διάστημα . Εχω όμως εξαιρετικό προσανανατολισμό και έξοχο ηλιασμό τον χειμώνα .

 

Η οικοδομή είναι σε περιοχή που η εξωτερική θερμοκρασία διαχρονικά είναι 4-6 βαθμούς ψηλότερη από ότι στο σπίτι μου , με δύο όψεις ανοιγμάτων και με ανάλογο προσανατολισμό , όχι όμως τόσο καλό όσο στο σπίτι μου .

 

Θεωρώ ότι με πετρέλαιο η κατανάλωση εκεί θα είναι το πολύ 400-450 λίτρα πετρελαίου τον χρόνο και ίσως και λιγότερα στα μεσαία διαμερίσματα κάτω από 400 λίτρα .

 

Το φυσικό αέριο δεν έχει νόημα να το συζητάμε καν γιατί στα 10 χρόνια που είμαι στην περιοχή δεν έχει επεκταθεί ούτε μέτρο και ούτε προβλέπεται .

 

Για την ενδοδαπέδια έχω μεγάλες αμφιβολίες κυρίως λόγω της χαμηλής ανάγκης θέρμανσης που έχουν τα σπίτια .

 

Στα διαμερίσματα θα ζητήσω 63άρι μονοφασικό και νομίζω ότι δεν θα έχω πρόβλημα , άλλωστε μιλάμε για 6-8 κιλοβάτ λέβητα . .  

 

Ισως και με κάτι που διάβασα η επιλογή του ηλεκτρικού σε συνδυασμό με θερμοστατικούς διακόπτες στα σώματα να είναι μια εξαιρετική λύση .

 

Πάμε τώρα στο οικονομικό κομμάτι . Για να πάμε σε αντλία με ψύξη - θέρμανση θα πρέπει να συμμετέχει ο αγοραστής με ποσό της τάξης των 6-7000 € . Επειδή θα γλυτώσει τα κλιματιστικά αν δεχθούμε ότι θα τα έβαζε και δεν θα έβαζε της συμφοράς , θα υπολογίσουμε για 4 κλιματιστικά δαπάνη 2000 € , οπότε θα πρέπει να δώσει 4-5000 € παραπάνω τα οποία θα αποσβέσει σε διάρκεια 8-10 ετών λόγω της χαμηλής κατανάλωσης που έχει . 

 

Αντίθετα με τον ηλεκτρικό λέβητα η επιπλέον θα δαπάνη θα είναι από 0-1000 € , δεν έχω υπολογίσει ακριβώς με θερμοστατικούς διακόπτες και ακόμα και αν δεν ισχύει το λίνκ που έβαλα παραπάνω και η δαπάνη είναι ίδια με το πετρέλαιο , θα είναι ωφελημένος λόγω της πλήρους αυτονομίας της μηδενικής συντήρησης , της πληρωμής μετά την κατανάλωση και άλλα .

 

Ακόμα επειδή θα είναι με σώματα δεν θα έχουμε τα προβλήματα της θέρμανσης με αέρα που αναφέρεις .

 

1. Έχει γίνει μελέτη θερμικών απωλειών; Αν δεν έχει γίνει οτιδήποτε λέμε είναι στην σφαίρα της φιλοσοφίας.

 

2. Υπάρχουν συστήματα ενδοδαπέδιας με πολύ μικρή θερμική αδράνεια. Δεν δίνω link για ευνόητους λόγους.

 

3. Μία αντλία θερμότητας χαμηλών θερμοκρασιών που λειτουργεί σε ήπια κλίματα μπορεί να λειτουργεί για μεγάλα διαστήματα της ημέρας με COP > 4 που σημαίνει ότι θα καταναλώνει το υποτετραπλάσιο του ηλεκτρικού λέβητα που αναφέρεις και ίσως και λιγότερο.

 

4. Η υψηλή κατανάλωση του ηλεκτρικού λέβητα είναι πολύ πιθανό να σε ανεβάσει 1-2 κλίμακες στον επόμενο λογαριασμό της ΔΕΗ. Θα καις πολλές KWh και με υψηλή τιμή με συνέπεια ακόμα μεγαλύτερη διαφορά στο λειτουργικό κόστος υπέρ της  Α.Θ έναντι του ηλεκτρικού λέβητα.

 

Με λίγα λόγια είναι ακόμα μία περίπτωση κλασσικού διλήμματος: Χαμηλό κόστος κτήσης με υψηλό κόστος χρήσης Vs Υψηλό κόστος κτήσης χαμηλό κόστος χρήσης

Τον τελικό λόγο τον έχει ο καθένας ανάλογα με την τσέπη του, σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορούμε ούτε καν να σκεφτόμαστε ότι σε λειτουργικά χαρακτηριστικά υπερτερεί ένας ηλεκτρικός λέβητας έναντι μιας ΑΘ εκτός και αν μιλάμε για κλίμα Βόρειας Νορβηγίας ή Ανταρκτικής. ΄Ενας ηλεκτρικός λέβητας δουλεύει με βαθμό απόδοσης 99% στην καλύτερη περίπτωση ενώ μία ΑΘ (μπορείς να δεις κοιτώντας ένα διάγραμμα COP - Θερμοκρασία περιβάλλοντος) πολύ σπάνια θα πέσει κάτω από 250% στην Ελλάδα.

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Μην ασχολείσαι με τους αμετροεπείς . 

 

Το θέμα όμως του βασικού κόστους μπορεί για κάποιον να παίξει σημαντικό ρόλο και εγώ πρέπει να μπορώ να δώσω στον πελάτη όλα τα σύν και τα πλήν κάθε λύσης γιατί δυστυχώς παίζει πολύ σχετικότητα γενικά .

Link to comment
Share on other sites

Για πες εσύ να μάθουμε που είσαι και μηχανολόγος , γιατί εγώ δεν ξέρω και ρωτάω .

Το γεγονός οτι συγκρίνεις την βούρτσα με κάτι άλλο σου λέει κάτι?

Έχει καμια σχέση η ενδοδαπέδια σε αποδοση, σε αίσθηση και τελικό αρχιτεκτονικό αποτέλεσμα με τα σώματα (που κατα 99,99% θα είναι και τούρκικα)?

 

Μιλάς για απόσβεση για να διακαιολογησεις τα αδικαιολογητα.

Για πές μας πότε κάνει αποσβεση ενα τυπικο διαμερισμα των 200.000 κ. κατασκευαστά, σε σχέση με το να δίνεις 500-600 ευρώ ενοικιο/μήνα? Μήπως σε καμια 50 χρόνια?

Είναι η αγορά διαμερίσματος αποδοτικότερη επενδυση απο μια σωστότερη θερμανση που θα σου κάνει αποσβεση μετα απο 5-10 χρόνια?

 

Θα μπορούσα να γράψω πολλά, αλλά μονο το γεγονός οτι εκφέρεις άποψη για κάτι που είναι εκτός του τομέα σου με σταματα.

Αλλωστε τα έχουν πει οι αρχαίοι εδώ και χρόνια οτι η ημιμάθια είναι χειρότερη από την αμάθια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.