Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Κατάργηση των νόμιμων αμοιβών και εισφορές - κρατήσεις επί των συμφωνηθέντων.....

 

Ακριβώς αυτό νομίζω κι εγώ...και το εύχομαι....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλά όλα αυτά (κατάργηση νόμιμων αμοιβών - κρατήσεις κλπ), με τα επ. δικαιώματα θα βοηθήσουν λίγο οι Τροϊκανοί να ξεκαθαρίσει επιτέλους το τοπίο?

Βαρέθηκα να μου έρχεται ο κάθε πικραμένος συνάδελφος ή μη και να θέλει ποσοστό επειδή μου έφερε την δουλειά.

Αν η πλήρης όπως λένε απελευθέρωση δεν συνοδευτεί με πλήρες ξεκαθάρισμα δικαιωμάτων τότε θα είναι άσχημα τα πράγματα (βασικά ήδη είναι...)

Link to comment
Share on other sites

Εμβόλιμα βέβαια αλλά προς ενημέρωση:

Σήμερα στις 5:00μμ από το webtv θα μεταδοθεί η ημερίδα του ΙΕΚΕΜ-ΤΕΕ για τον ΝΟΚ.

 

Εισηγητές : ΕΛΕΝΗ ΛΕΜΠΕΣΗ, ΑΙΜΙΛΙΑ ΞΥΝΟΜΗΛΑΚΗ, ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ ΚΛΑΔΑΚΗΣ

Link to comment
Share on other sites

"Οικοδομικές άδειες" θα μας πουν πότε θ' "αρχίσουμε" να βγάζουμε;;;;;;

Και το τι σκοπεύει να κάνει ο "σύμβουλος της πολιτείας" γι' αυτό......

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε κάποιες ερωτήσεις που θέλετε να υποβληθούν κατά τη διάρκεια της ημερίδας παρακαλώ να τις θέσετε στο αντίστοιχο θέμα στις ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες χαίρεται. Έχω δύο ερωτήσεις.

1. Το νεό φορολογικό από πότε θα ισχύσει.

2 Το τέλος επιτηδεύματος ισχύει και για κάποιον που ναι μεν δεν έχει κλείσει τα βιβλία του αλλά δεν εχει κόψει καμία απόδειξει?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγει το φορολογικό του Απριλίου, το ψηφισθέν προχθές ισχύει για τα έσοδα του 2013. Εκτός από το κεφαλικό φόρο (χαράτσι επιτηδεύματος) που θα το πληρώσουμε φέτος κι όχι το 2014.

Γι αυτό κράτα κάθε μήνα 53€, μάλλον 106€ (μιας και θα πληρωθεί έως τον 6~7/13 με τη φορολογική δήλωση.

 

Το αν έχεις κόψει ΑΠΥ ή όχι τους είναι εντελώς αδιάφορο. Είσαι ελεύθερος επαγγελματίας άρα εν ενεργεία. Για να έχεις το δικαίωμα να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας - ΑΣΧΕΤΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΜΙΑ ΑΤΥΠΗ ΜΟΝΑΔΑ ΣΤΗ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ- πρέπει να το πληρώσεις.

 

Εξαίρεση αποτελεί αν αποδείξεις ότι είσαι μισθωτός και μάλιστα σε θέση που έχει ασυμβίβαστο με την ιδιότητα του ελ. επαγγελματία (πχ είσαι στο δημόσιο ή σε δήμο) και το πολεμήσεις να αναγνωρισθείς ως τέτοιος και κλείσεις φυσικά τα βιβλία σου! (κατόπιν ελέγχου βεβαίως βεβαίως πληρώσεις έτσι και κανένα προστιματάκι γιατί έχεις μουτζούρα σε κάποιο σημείο).

 

Ξέρεις δεν τους αρέσει να "κόβουν καπίστρι" οι αγελάδες!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψιλο-ασχετη ερώτηση...

 

Αυτή τη οπτική γραφικότητα βλ. ταμπέλα "δε πληρώνω αν δε παρω απόδειξη" οφείλουμε να την κρεμάσουμε και εμείς ή μόνον όσοι ασκούν εμπόριο;

Link to comment
Share on other sites

Η διάταξη αυτή είναι αγορανομικού χαρακτήρα, οπότε πιστεύω ότι δε μας αγγίζει εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς πρέπει να βάλουμε πινακίδα " Δεν παραδίδω δουλειά αν δεν πληρωθώ" γιατί έτσι κι αλλιώς μόλις κόψουμε ΑΠΥ φορολογούμαστε κανονικά (26-33%) + 23% και ΑΠΥ κόβουμε με την τέλεση του έργου ....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.