Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Τρόπος Φορολόγησης Ελεύθερων Επαγγελματιών


ssouanis

Recommended Posts

Τοσα χρονια μετραγανε και ΜΕΤΡΑΝΕ ακομα μεχρι και πιτσαδοροι. Βαζουν και εναν ΑΤΜ ή ΠΜ να υπογραψει και ολα καλα.

Αντι να θιξεις αυτο το προβλημα, γτ ειναι και ο βασικος λογος που εχουν παει οι αμοιβες στο πατο και η ποιοτητα μαζι, καθεσαι με μας λες οτι φταινε οσοι πληρωνονται τη δουλεια που κανουν και δεν χαριζουν τις υπηρεσιες τους.

ΜΠΡΑΒΟ.

 

Στο τελευταιο δε ποστ μας λες, οτι ολοι εχουμε αδικο κια συ εχεις ανακαλυψει οτι η γη γυριζει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνησω με τον grtopo, οτι με 200 ευρω τοπογραφικο πρεπει να κανεις τουλ 2 την βδομαδα για να σου μεινει στο τελος της χρονιας ενα ποσο ισα ισα για να επιβιωσει μια οικογενεια... Θες 100 τοπογραφικα για να σου μεινουν στο τελος 10.000, για να πληρωσεις νοικια, φαι λογαριασμους κτλ κτλ κτλ

Αν εισαι εργενης δεν εχεις νοικι ουτε εξοδα, μετακινεισαι με οτοστοπ /μπαινεις χωρις εισιτηριο στις συγκοινωνιες, τη βγαζεις με πατατακια και ζεσταινεσαι με κερια το συζηταμε.

 

Δεν ειναι δυνατον να ακουω για πεα (εκ του μακρωθεν) με 50 και 100 ευρω, υδε με 100 ευρω. Ο τοπογραφος που μου εξαρτησε (αν το λεω σωστα) ενα εκτος σχεδιου 4 στρ των δικων μου, και ειχε κανει πιο παλια ξανα το τοπογραφικο με total ζητησε 300... τι να ζηταγε? ενα 100ρικο? Με 100 ευρω ποτε θα αποσβεσει το gps? Μας αρεσει δεν μας αρεσει απλα για να λεμε οτι ασκουμε το επαγγελμα πρεπει καθε μηνα να βγαζουμε απο 500 οι κατω 5ετιας, μεχρι 700-900 οι πιο παλιοι. Απο εκει και πανω μενει κατι για να ζησουμε.

 

Το μηχανημα για τις μετρησεις της νεας υδε κανει 1000 ευρω... να χρεωσω 60 ευρω την υδε, με ενα πρωινο μετρησεις και ποση δουλεια στο γραφειο? Δεν μας τα λες καλα...... και εχω να συναγωνιστω τον πρωην συμφοιτητη (#####) που εχει βολευτει σε θεσουλα στο δημοσιο, και χτυπαει καμια φτηνη ΥΔΕ χωρις μετρησεις χωρις οργανο για να βγαλει κανα σπασμενο. Οχι ρε παιδια

Edited by ckiriako
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τέρυ οι αμοιβές κάθε επαγγελματικού χώρου πρέπει να είναι συμβατές με την κοινωνία και να ακολουθούν πραγματική ανάπτυξη και όχι αυτό που γινόνταν σαν εικονική πραγματικότητα πλην εξαιρέσεων και ευτυχώς η περιοχή μου αποτελεί μια τέτοια εξαιρεση με τα προβλήματα όμως που διέπουν όλη την επικράτεια να κτυπούν και εδώ Σχολίασα προκαλώντας κύμα αναστάτωσης για την αμοιβή ενός τοπογραφικού 850 τ.μ. εκτος σχεδίου και έγραψα ότι 200 Ε για τοπογραφικό εντός της περιοχής του συναδέλφου είναι καλή με τα δεδομένα που επικρατούν σήμερα στην κοινωνία Και μάλιστα έγραψα ότι η ποιότητα πρέπει να είναι και άριστη στην σύνταξη Δεν έγραψα ότι όλα τα τοπογραφικά διαγράμματα κοστολογούνται 200 Ε αφού υπάρχουν και ιδιαιτερότητες οι οποίες οδηγούν στον καθορισμό των τιμών Κατάδειξα όμως μια λογική και όποιος θέλει ας το δει

Τα περί μη τοπογράφων ή μηχανικών γενικά που μετράνε το θεωρώ πληγή στο χώρο μας όπου έξω στο ύπαιθρο μετρούν περισσότεροι εμπειροτέχνες παρά συνάδελφοι και εγώ προσωπικά δεν το έκανα ούτε πρόκειται να το κάνω παρόλο που ο αδερφός μου έχει δουλέψει με ασυνείδητο συνάδελφο που το κάνει Δεν τον έχω χρησιμοποιήσει παρόλο που έχει τις στοιχειώδες γνώσεις που για μένα δεν επαρκούν και αν το έκανα θα υποβάθμιζα την επιστημη μου

 

Υσ Η μειοψηφία δεν σημαίνει ότι έχει πάντα άδικο και θα το ξαναγράψω κλασικό παράδειγμα είναι η βλακεία με το κάπνισμα και εγώ έχω την τιμή να ανήκω σε κόμμα με μειοψηφικές απόψεις Το άσχημο είναι να την επιβάλλει μη δημοκρατικά Οι απόψεις της μειοψηφίας έχουν φανεί πολλές φορές χρήσιμες δυστυχώς μερικές φορές εκ των υστέρων Σταματώ εδώ γιατί είμαι εκτός θέματος και ζητώ συγνώμη για αυτό

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.....Και για το ανάγω και στο θέμα του θρέντ , αν τα προηγούμενα χρόνια των παχών αγγελάδων φορολογούμασταν φυσιολογικά με τον φόρο που έπρεπε δηλαδή να μην υπήρχαν τόσες φοροαπαλλαγές και τόσο μεγάλα αφορολόγητα όρια τώρα δεν θα συζητούσαμε για τόσο μεγάλα εξωπραγματικά ποσοστά φορολόγισης όπως το 26 % από το πρώτο ευρώ που μαζί με τους έκτατους φόρους είναι για σήμερα μη βιώσιμο για έναν σωστό και τίμιο επαγγελματία

Ποια ήταν η εποχή των παχιών αγελάδων και ποια ήταν τα "τόσο μεγάλα" αφορολόγητα όρια, γιατί προσωπικά δεν θυμάμαι "να τα οικονόμαγα χοντρά" ποτέ;

Αν θες ν' αλλάξουμε το σύστημα είμαι μαζί σου, αλλά μη μας λες πως ρίχνοντας τις αμοιβές μας θα συμβάλουμε στην επίτευξη της πολυπόθητης ανάπτυξης.

Ο GRTOPO, ο hkamp και ο ckiriako σου απάντησαν με παραδείγματα.

Link to comment
Share on other sites

Η εποχή των παχιών αγγελάδων ήταν περίπου το 2003 μέχρι την κριση όπου για παράδειγμα στην περιοχή μου φτάσαμε να έχουμε αριθμό άδειας πάνω από 500 που για μένα δεν ήταν φυσιολογικό και έβλεπα συναδέλφους να κάνουν βιομηχανία την έκδοσή τους με αριθμό μελετών και επιβλέψεων που δεν ήταν δυνατόν να ανταπεξέλθουν μόνοι τους αλλά με την βοήθεια εμπειροτεχνών της μορφής που αναφέρει ο Τέρυ να μετρούν στο ύπαιθρο Ευτυχώς εγώ τότε έκανα τόσες δουλειές όσες και σήμερα γιατί δεν ήθελα να κάνω βιομηχανία την δουλειά μου και το εισπράτω τώρα αυτήν μου την στάση με το να έχω δουλειά αλλά βέβαια όχι καταθέσεις Τότε λοιπόν έχοντας περίπου λίγο πιο κάτω από το σημερινό μου καθαρό εισόδημα γύρω στις 14000 Ε (αφού έχω σταδιακή και φυσιολογική άνοδο ) ουσιαστικά δεν πλήρωνα άμεσο φόρο παρά μόνο τους έμμεσους και ΦΠΑ Δηλαδή έπαιρνα πίσω τον φόρο που κατάθετα προκαταβολή όλο τον χρόνο Για μένα έπρεπε έστω και 200 - 300 ευρώ να είχα υποχρέωση φόρου Μια χρονιά μόνο με την αγορά του αυτοκινήτου μου πλήρωσα ένα ποσό Αυτό έκαναν οι περισσότεροι επαγγελματίες τότε Φυσικά δεν φοροδιεύφευγα κάτι που έκαναν ασύστολα όλες οι επαγγελματικές ομάδες εκτός τον κλάδο μας Οι μηχανικοί ήταν κλάδος που πολλές φορές δήλωναμε και παραπάνω Τώρα φτάσαμε στο αντίθετο δηλαδή να ζητούνται υπερβολικά ποσά που καθιστούν την επιβίωση δύσκολη Κάπου δηλαδή πρέπει να δούμε και τον καθρέπτη και παραλληλα να αγωνιζόμαστε για την μη εφαρμογή των μετρων του φορολογικού νομοσχεδίου , ώστε να μην κάνουμε τα ίδια λάθη στο τι πρέπει να ζητάμε

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Gr topo μπραβο και χιλια μπραβο για αυτα που γραφεις.Θα πω και κατι για τους πιο νεους μηχανικους που διαβαζουν αυτο το site.Οταν εγω ξεκινησα πριν δεκαεπτα χρονια υπηρχε το φαινομενο πολλοι αεριτζηδες χωρις κανενα πτυχιο να εχουν μαθει εμπειρικα τον γοκ και να το παιζουν μηχανικοι. Ειχαν παραλληλα τις καταλληλες γνωριμιες με τους καρεκλοκενταυρους στις πολεοδομιες και εκαναν χρυσες δουλειες .Τι εκαναν λοιπον αυτοι οι μαγκες?? πλευριζαν ενα πιτσιρικα μηχανικο του πληρωναν ενα 15% επι της αμοιβης των αρχιτεκτονικων και μια αμοιβη της πλακας για τα στατικα και κονομουσαν χωρις καμμια ευθυνη και βεβαια χωρις καμμια φορολογια.Το τι εχει γινει σε αυτες τις οικοδομες καλυτερα να μην το συζητησουμε.Αλλοι πιτσιρικαδες τσιμπαγαν αλλοι οχι..Το μονο λοιπον που μπορω να πω σε ενα νεωτερο μηχανικο αν ειμαι ικανος βεβαια να του πω κατι ειναι οτι πρεπει πρωτα να σεβεται ο ιδιος τον εαυτο του για να τον σεβονται και οι αλλοι μετα.

Οι αμοιβες grtopo ξερεις γιατι εχουν παει 50 και 100 ευρω στα ενεργειακα και 300 ευρω στα αυθαιρετα????θα σου πω εγω γιατι.Γιατι εχουν αμολυθει και παλι οι αεριτζηδες σηκωνουν ενα site γυρνανε απο πολυκατοικια σε πολυκατοικια και μοιραζουν χαρτια διαφημιστικα και καθε κυριακη παιρνουν την χρυση ευκαιρια και τηλεφωνουν για πιστοποιιτικο σε οποιον νοικιαζει σπιτι.Και βεβαια την βρωμικη δουλεια ποιος την κανει????ο νεαρος μηχανικος.Αυτοι με την ανοχη του κρατους κανονιζουν τις τιμες στην αγορα.Απο εκει και περα ειναι στο χερι του καθενος αν θα ακολουθησει αυτο το δρομο η οχι.Παντως ειναι φανερο οτι ο σκοπος ειναι η μεγαλη μαζα απο τους ελευθερους επαγγελματιες να εξαφανισθει.Και οποιος μηχανικος πιστευει οτι θα επιβιωσει κανοντας ενεργειακα με 50 ευρω και αυθαιρετα με 300 ειναι πολυ μα πολυ λαθος.

Σεβασου τον εαυτο σου για να σε σεβεται και ο αλλος.

Edited by dimitris11140
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν μερικές μέρες είδα ένα πετυχημένο στο fb "έχω δώσει τόσο τόπο στην οργή που τελικά δε χωράω εγώ" ή κάπως έτσι. Από αυτά ta "stickers for the masses" πρέπει να ήταν. Να'ναι καλά ένας φίλος που με πήρε τηλέφωνο το απόγευμα και πέρασα από το σπίτι του και ξεχάστηκα, αλλιώς δεν ξέρω αν θα κρατούσα την ψυχραιμία μου με τη θρασύτητα της "δευτερολογίας". Βλέπω βέβαια ότι το θέμα συνεχίστηκε με την ίδια και χειρότερη θρασύτητα... Ας είναι... Τα ξαναλέμε από Τρίτη-Τετάρτη να κάνουμε καλή Πρωτοχρονιά μη μας πάει στραβά ο νέος χρόνος.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε ξεφυγει απο το θεμα, αλλα το βασικο προβλημα ειναι αυτο που ανεφερες.

Το εχω θιξω απο την πρωτη στιγμη στο φορουμ, επειδη και γω σαν νεοτερος εχει τυχει να με πλαγιασουν διαφοροι.

Ο μονος τροπος για να τους περιορισουμε ειναι η ποιοτητα στις μελετες μας.

Να κραταμε ψηλα τις αμοιβες με την αντιστοιχη ποιοτητα.

Μονο ετσι θα υπαρχει μετρο συγκρισης και να ξερει ο καθενας τι πληρωνει.

 

Δυστυχως υπαρχουν και οι μπακαληδες που πουλανε εφημεριδες για σουπερ μελετες με αντιστοιχο κοστος.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Τέρυ τα 583 Ε δυστυχώς είναι το λογικό ποσό που μπορεί η παραγωγική διαδικασία που έχει η χώρα μας μέσα στην γενική οικονομική κατάσταση της παγκόσμιας κοινότητας , να προσφέρει σε κάθε εργαζόμενο αφού την οδηγήσαμε εδώ που έφτασε ή την έφτασαν (αν και αυτό σηκώνει συζήτηση γιατί κάποιοι κλέβουν το ιδρώτα των εργαζομένων και πλουτίζουν και μας έφτασαν σε αυτά τα μεγέθη αλλά η συζήτηση είναι πολιτική ) Με αυτά τα χρήματα δεν καλούνται πολλοί συνπατριώτες να ζήσουν ? ή σκεπτόμαστε μόνο την τύχη των Ελλήνων μηχανικών και όπως είπε και ο ιδρυτής της παράγκας ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδίζουν και οι άλλοι να πάνε να ..... Αυτά οδήγησαν το πρωτάθλημα της εμπορευματοποίησης στα χάλια που έιναι σήμερα με τον ολυμπιακό να κυριαρχεί και οι άλλοι να είναι υπό φτώχευση Αυτό θέλουμε και για την χώρα μας ? Και να μου το θυμηθείτε αυτή η κατάσταση θα οδηγήσει σε λίγα χρόνια και τον Ολυμπιακό στην κατάρρευση μαζί με το Ελλήνικό ποδόσφαιρο αν δεν αλλάξει η νοοτροπία όπως και στην χώρα μας

 

Οταν βρίσκεσαι σε ένα καράβι που μπορεί να μεταφέρει ένα συγκεκριμένο φορτίο λόγο της κατάστασης που βρίσκεται καί όχι λόγο της υποδομής που έχει τότε τα χρήματα που προκύπτουν από την μεταφορά αυτήν είναι λογικό να επιμερίζονται σε μικρά ποσά για κάθε ναύτη που εργάζεται σε αυτό Αν καποιος παίρνει την μερίδα του λέοντος χωρίς και κάποια χρήματα να πηγαίνουν στο να βελτιώνουν την κατάσταση του καραβιού είναι λογικό τελικά να πεινάσουν καποιοι και στο τέλος το καράβι να παροπλιστεί Αυτή είναι η αλήθεια που δεν θέλουμε να δούμε Το θέμα για μένα δεν είναι τα χρήματα που θα εξοικονομούμε το μήνα αλλά η δυνατότητα με αυτά να ζούμε αξιοπρεπώς που σημαίνει εγχώρια παραγωγή με τιμές προσιτές σε αυτά τα χρηματα για αγαθά και υπηρεσίες και οι υπηρεσίες από το κράτος πρόνοιας που θα μειώνουν τα σημερινά έξοδα που κάνουμε για υγεία παιδεία κλπ Και προσαρμογη των αναγκών μας στα επίπεδα που αρμόζουν για την οικονομία μας Ελεγχο της αγοράς για αισχροκέρδια κλπ Μέσα σε αυτό το σκεφτικό μπορώ να δεκτώ ακόμα και τις προτεινόμενες φορολογικές υποχρεώσεις Και αποκέντρωση γιατί με αυτά τα χρήματα στην επαρχία ζείς στην σημερινή Ελληνική μεγάλη πόλη όχι Αυτό για να γίνει απαιτεί την νοοτροπία που περιγράφω Γιατί αν και όλοι οι επαγγελματίες ζητούν λιγότερα τότε τα χρήματα αυτά θα με φτάσουν Και αυτά όλα μέχρι η ανάπτυξη να οδηγήσει στις αμοιβές που θα αρμόζουν σε μια προηγμένη οικονομία και συνεπώς πιο άνετη ζωή για όλους που εργάζονται

 

Υσ Και το 200 Ε αφορούσε για την συγκεκριμένη περίπτωση Δεν σημαίνει ότι για να βγάλω το ετήσιο εισόδημα μου θα έχω τοπογραφικά μόνο των 200 Ε , αφού θα υπάρχουν και τοπογραφικά με μεγαλύτερη έκταση αλλά και δουλειά που φυσικά η αμοιβή τους θα είναι μεγαλύτερη Το αναφέρω γιατί όλοι αναφέρατε πόσα τοπογραφικά χρειάζονται αν κοστίζουν 200 Ε δεν κοστίζουν όλα τα τοπογραφικά 200 Ε Αλλά δεν μπορεί κατά την γνώμη ένας που διαθέτει ένα κτήμα 850 τμ, εκτός σχεδίου να διαθέτει την σήμερον μέρα πάνω από 246 Ε με το ΦΠΑ για την σύνταξη ενός σωστού και άρτιου τοπογραφικού διαγράμματος Δηλαδή να εργάζεται περισσότερες από 8 με 9 μέρες για να το πληρώσει

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.