Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελάχιστη μηνιαία αμοιβή Μηχανικού (Συλ. Σύμβαση Εργασίας)


Adavis

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

 

Είμαι απόφοιτος Πολιτικών Δομικών Έργων και θα ήθελα να μου εξηγήσει κάποιος αναλυτικά τι μισθό δικαιούμαι βάσει συλλογικής σύμβασης εργασίας με δελτίο παροχής υπηρεσιών... Αν μπορεί να μου εξηγήσει αναλυτικά πόσα πρέπει να κόβω και πόσα θα είναι καθαρά... Και αν ο μισθός αυτός μπορεί να προσαρμοστεί x14 και μετά /12 με τον 13ο και 14ο μισθό...

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχουν αναλυτικα οι πινακες αμοιβων για τους απασχολουμενους στην βιομηχανια

 

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=96

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας….

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός και εργάζομαι σε μια εταιρεία με φωτοβολταϊκά.

Ήθελα να ρωτήσω που μπορώ να βρω τι μισθό πρέπει να πάρω.

Η επιθεώρηση εργασίας μου είπε ότι ο βασικός μισθός για 7 χρόνια προϋπηρεσίας είναι 874 ευρώ μικτά διότι δεν υπάρχει συλλογική σύμβαση, ενώ αν πρόκειται για τεχνική επιχείρηση τότε είναι μαζί με τα επιδόματα ξένης γλώσσας και υπολογιστή 1967,98 ευρώ. Η δραστηριότητα της εταιρείας στην εφορεία είναι δηλωμένη ως παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας από φωτοβολταϊκά συστήματα. Πρόκειται για τεχνική επιχείρηση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κύριοι συνάδελφοι και απο εμένα...

 

Είμαι Μηχανολόγος Μηχανικός Τ.Ε. και εργάζομαι ώς ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑΣ.

 

Μήπως γνωρίζει κανείς τί ισχύει με τις Σ.Σ.Ε για το 2011??

 

Ψάχνω και δεν έχω βρεί τπτ άλλο πέρα απο τη Σ.Σ.Ε του 2010....

 

Ισχύει κανονικά η τελευταία ή έχει αλλαξει κάτι με τις συλλογικές συμβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

Όσο και να ψάξεις δε νομίζω να βρεις και για πολλά ακόμη χρόνια νέα Σ.Σ.Ε. Να ζήσουμε να τις θυμόμαστε!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφοι.

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος.Προσφατα προσληφθηκα ως μισθωτος σε μια εταιρια η οποια δεν ανηκει στο ΤΕΕ αλλα στο ΕΒΕΑ.Μου προτειναν ενα μισθο της ταξης των 1000€ μεχρι κ τον Μαρτιο κ απο Απριλη θα παω εκει που πρεπει.Δεν ρωτησα ποτε τα ποσά.Στην συμβαση που υπεγραψα ειδα οτι με δηλωνουν για 6,5 ωρες την ημερα κ βγαινει μεικτος μισθος 1210€.Η απορια μου ειναι τελικα με ποια συλλογικη πληρωνομαι?Δεν ανηκω στις συλλογικες του ΤΕΕ?Ποσα τελικα θα μεινουν καθαρα απο τα 1210?Κ ποσο δλδ θα παει ο μισθος μου 1η Απριλιου?Ειμαι στην δευτερη τριετια του ΤΕΕ, κ εχω κ την ειδικη προσαυξηση του ΤΣΜΕΔΕ.Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υ.Γ. Η εταιρια κανει μελετες κ εγκαταστασεις φωτοβολταϊκων κ η δουλεια μου περιλαμβανει κ την μελετη κ την εγκατασταση των φωτοβολταϊκων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Αυτό μπορεί να σε βοηθήσει πιστευω,ειναι για τους μισθωτους μηχανικους.http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/neoi_mixanikoi

 

Καλησπερα συναδελφοι.

 

Ειμαι ηλεκτρολογος μηχανικος.Προσφατα προσληφθηκα ως μισθωτος σε μια εταιρια η οποια δεν ανηκει στο ΤΕΕ αλλα στο ΕΒΕΑ.Μου προτειναν ενα μισθο της ταξης των 1000€ μεχρι κ τον Μαρτιο κ απο Απριλη θα παω εκει που πρεπει.Δεν ρωτησα ποτε τα ποσά.Στην συμβαση που υπεγραψα ειδα οτι με δηλωνουν για 6,5 ωρες την ημερα κ βγαινει μεικτος μισθος 1210€.Η απορια μου ειναι τελικα με ποια συλλογικη πληρωνομαι?Δεν ανηκω στις συλλογικες του ΤΕΕ?Ποσα τελικα θα μεινουν καθαρα απο τα 1210?Κ ποσο δλδ θα παει ο μισθος μου 1η Απριλιου?Ειμαι στην δευτερη τριετια του ΤΕΕ, κ εχω κ την ειδικη προσαυξηση του ΤΣΜΕΔΕ.Αν μπορει καποιος να βοηθησει θα του ημουν ευγνωμων.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Υ.Γ. Η εταιρια κανει μελετες κ εγκαταστασεις φωτοβολταϊκων κ η δουλεια μου περιλαμβανει κ την μελετη κ την εγκατασταση των φωτοβολταϊκων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας . Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση.

 

Τα κατώτατα όρια αμοιβών που είναι σε αυτή τη συλλογική σύμβαση

 

http://www.omed.gr/el/index.php?module=mysse&action=data&myid=96

 

(1451 ευρώ για κάτω της τριετίας )είναι οι μεικτές ή οι καθαρές αποδοχές;

 

Αν είναι οι μικτές τότε ποσο θα είναι το ΤΣΜΕΔΕ και γενικά κρατήσεις για α δω πόσα θα μείνουν στο τέλος.

 

Ρωτάω διότι μου έγινε πρόταση για μία θέση και μου είπαν πως θα με προσλάβουν και θα παίρνω αυτά που προβλέπει η σύμβαση.

 

H θέση είναι επίβλεψη εγκαταστάσεων ΑΠΕ μεγάλης ισχύος και διαφορες άλλες μελέτες.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Έχω και εγώ το ίδιο ερώτημα με το προηγούμενο συνάδελφο. Μου είπαν ότι θα αμείβομαι με όσα προβλέπει η σύμβαση για μηχανικούς από 0-3 χρόνια. Μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει πόσα είναι τα καθαρά;Τα μικτά είναι 1451

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.