Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

panos-vicious ευχαριστώ πολύ!

Έτσι τελικά το σκέφτηκα κι εγώ, και πλέον μετά και την απάντησή σου θα το βάλω κατάστημα.

Είναι πιο δυσμενής χρήση ως προς το ωράριο λειτουργίας που αφορά τη ψύξη.

Φυσικά είναι ευμενέστερη ως προς το αερισμό, αλλά όπως και να έχει κατάστημα επιθεώρησα,

και κατάστημα αναγράφει η οικοδομική άδεια.

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ερωταπαντήσεις του ΤΕΕ έχουν αναθεωρηθεί με μερικές ενδιαφέρουσες προσθήκες- αλλαγές.

 

Π.χ.:

<<Καθορισμός θυρίδων αερισμού στο λογισμικό.

Ως θυρίδες αερισμού θεωρούνται τα ανοίγματα που λόγω της κατασκευής τους και της θέσης τους, συμμετέχουν στο συνεχή φυσικό αερισμό των χώρων.

Δεν θεωρούνται ως θυρίδες αερισμού οι απορροφητήρες στις κουζίνες και οι εξαερισμοί των λουτρών, καθώς εφαρμόζουν βεβιασμένη κυκλοφορία (μηχανικός αερισμός) και η χρήση τους είναι περιοδική.>>

 

<<Στην περίπτωση που στην επιφάνεια του τμήματος κτηρίου προς μη θερμαινόμενο χώρο υπάρχει και εξώθυρα, ο συντελεστής θερμοπερατότητας πρέπει να υπολογιστεί προς μη θερμαινόμενο χώρο. Οι τιμές του πίνακα 3.12 της ΤΟΤΕΕ 20701-1/2010, αφορούν πόρτες σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα. Για εξωτερικές πόρτες χωρίς υαλοπίνακες και σε επαφή με μη θερμαινόμενο χώρο, οι συντελεστές θερμομόνωσης είναι για μεταλλικές 4 [W/(m2. Κ)] και 2,7 [W/(m2.K)] για πλαστικές και ξύλινες. Η εξώθυρα θα πρέπει να οριστεί ως "μη ανοιγόμενο κούφωμα", καθώς δεν υπάρχει διείσδυση αέρα μεταξύ θερμικής ζώνης και ΜΘΧ και με μηδενική διαπερατότητα στην ηλιακή ακτινοβολία στην περίπτωση που είναι 100% αδιαφανής>>

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις...

Δηλαδη πλοεν τις εξωθυρες θα πρεπει να τις οριζουμε στα διαφανη δομικα στοιχεια με μηδενικο gw?

Link to comment
Share on other sites

Όντως, καλή ερώτηση. Επίσης δηλαδή εξαερισμό τυφλού WC δεν ξαναβάζουμε σαν θυρίδα εξαερισμού;;; Γιατί εγώ μέχρι τώρα πάντα το έβαζα (όπως και οι περισσότεροι από ότι ξέρω)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι έβαζα τους εξαερισμούς W.C. Πλέον αν έχει ανεμιστηράκι δεν θα τη βάζω στις θυρίδες. Αν και νομίζω ότι και με ανεμιστηράκι εκτός λειτουργίας πάλι γίνεται εξαερισμός εκτός αν υπάρχει κλαπέ.

Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις...

Δηλαδη πλοεν τις εξωθυρες θα πρεπει να τις οριζουμε στα διαφανη δομικα στοιχεια με μηδενικο gw?

1.τίς εξώθυρες πρός ΜΘΧ εννοείς έτσι?

2.και ώς <<μη ανοιγώμενο κούφωμα>> μόνο αυτές τίς εξώθυρες.

3. πάντως αν έχω μεταλλική πρός ΜΘΧ σε πολυκατοικία, συνεχίζω να παίρνω U/2=4/2=2 έτσι?. απλά δεν παίρνω το 6/2=3 τού πίνακα 3.12?

Link to comment
Share on other sites

κανείς?

1.τίς εξώθυρες πρός ΜΘΧ εννοείς έτσι?

2.και ώς <<μη ανοιγώμενο κούφωμα>> μόνο αυτές τίς εξώθυρες.

3. πάντως αν έχω μεταλλική πρός ΜΘΧ σε πολυκατοικία, συνεχίζω να παίρνω U/2=4/2=2 έτσι?. απλά δεν παίρνω το 6/2=3 τού πίνακα 3.12?

4. πάντως Ηλία νομίζω έχεις απόλυτο δίκιο για το ανεμιστηράκι ότι αν δεν έχει κλαπέτο κάνει εξαερισμό.

Κι εγώ έτσι έβαζα τους εξαερισμούς W.C. Πλέον αν έχει ανεμιστηράκι δεν θα τη βάζω στις θυρίδες. Αν και νομίζω ότι και με ανεμιστηράκι εκτός λειτουργίας πάλι γίνεται εξαερισμός εκτός αν υπάρχει κλαπέ.

Τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις...

Δηλαδη πλοεν τις εξωθυρες θα πρεπει να τις οριζουμε στα διαφανη δομικα στοιχεια με μηδενικο gw?

 

 

Αυτό γίνεται γιατί γιατί μόνο στα διαφανή σου δίνει την επιλογή να βάλεις πως είναι ΜΗ ανοιγόμενο κούφωμα οπότε παίρνει και αερισμό μηδέν για το κτίριο αναφοράς αφού και εσύ θεωρείς πως η πόρτα προς μθχ έχει αερισμό μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το καταλαβα για ποιο λογο γινεται αυτο.

Το θεμα ειναι οτι τωρα, μετα απο καποιες εκατονταδες ΠΕΑ που βγαζαμε με την πορτα προς ΜΘΧ στα αδιαφανη, ηδθε να προστεθει κατι διαφορετικο.

 

Εκανα μια δοκιμη σε ΠΕΑ που εβγαλα μολις σημερα 

Καταναλωση πρωτογενους ενεργειας ΚΑ : 116,7

Κατανάλωση πρωτογενους ενεργειας κτηριου μου : 131,1

 

Και μολις γυρισα την πορτα στα διαφανη με gw=0 και μη ανοιγομενη, η καταναλωση του ΚΑ επεσε στα 114,3 ενω η καταναλωση του κτηριου μου παρεμεινε ιδια

Η διαφορα αυτη σε πολλες περιπτωσεις ειναι ικανη να αλλαξει κατηγορια 

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση συνεχους συστηματος με κολλητες πολυκατοικιες η μια με την αλλη, αν στην περιπτωση μου, η πολυκατοικια μου απο την αριστερη πλευρα δεν κολλαει με την ομορη πολυκατοικια αλλα αφηνεται ενα ανεξηγητο κενο 15εκ, μεσα απο το οποιο μπορουμε να δουμε τον τοιχο και εισερχεται αερας, τον τοιχο αυτον θα τον λαμβανατε υποψιν ως εν επαφη με εξωτερικο αερα η θα το θεωρουσατε αδιαβατικο?

 

Θαρρω πως θα πρεπει να ληφθουν υποψιν οι απωλειες.

 

Οπως επισης, στο ποσοστο σκυροδεματος, θα θεωρησω οτι το κτηριο ειναι γωνιακο η οτι ειναι ενδιαμεσο?

Νομιζω πως εν προκειμενω το θεωρω ΜΗ γωνιακο...

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.