Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση γενικά περί ΚΕΝΑΚ


katrmp

Recommended Posts

......Δεν εξετάζεται ο φυσικός αερισμός στις κατοικίες (με εξαίρεση αν υπάρχει μηχανικός αερισμός)

 

Αν εννοείς όμως τον αερισμό σε μθχ, σε υπερυψωμένο κλειστο δάπεδο τι αερισμός να υπάρχει.

 

Αυτό που γράφεις (0,1 m3/h/m3), ισχύει πχ σε κλιμακοστάσιο που έχει κάποιο άνοιγμα σε εξωτερικό περιβάλλον

 

1. Ο φυσικός αερισμός εφαρμόζεται μόνο στις κατοικίες....(πρώτο εδάφιο παρ.3.4.3 ΤΟΤΕΕ-1 σελ 82). 

 

2. Ο αερισμός 0,1 m3/h/mείναι ο αερισμός ΜΘΧ [παρ.3.4.4 σελ 83 ΤΟΤΕΕ-1 πιν 3.27 (για ΜΘΧ που δεν έχουν κουφώματα σε επαφή με εξωτερικό αέρα)].

    Τον συμπληρώνουμε στην καρτέλα του ΜΘΧ

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1. Ο φυσικός αερισμός εφαρμόζεται μόνο στις κατοικίες....(πρώτο εδάφιο παρ.3.4.3 ΤΟΤΕΕ-1 σελ 82). Ναι αλλά δεν βάζουμε κάποιο νούμερο στο λογισμικό

 

2. Ο αερισμός 0,1 m3/h/mείναι ο αερισμός ΜΘΧ [παρ.3.4.4 σελ 83 ΤΟΤΕΕ-1 πιν 3.27 (για ΜΘΧ που δεν έχουν κουφώματα σε επαφή με εξωτερικό αέρα)]. Στη παρατήρηση μου παράπάνω δεν πρόσθεσα τη λέξη ΔΕΝ

    Τον συμπληρώνουμε στην καρτέλα του ΜΘΧ Δεν νομίζω οτι σε μπαζωμένο κλειστό χώρο βάζουμε αερισμό !!!! Τι αερισμός γίνεται όταν δεν υπάρχει κενό μέσα του ?

Link to comment
Share on other sites

dib, νομίζω πως έχει δίκιο ο nik_61. Από τη στιγμή που η ΤΟΤΕΕ θεωρεί τον υποκείμενο της υπερυψωμένης πλάκας χώρο ως κενό μ.θ.χ. ακόμα κι αν αυτός είναι μπαζωμένος και στον πίνακα 3.4.4. για τον συνολικό αερισμό (από κουφώματα και διείσδυση) των μ.θ.χ. γενικά (επομένως και αυτού του είδους των χώρων), γράφει  ότι σε περίπτωση που <<Δεν υπάρχουν κουφώματα σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα (εξαιρουμένων των κουφωμάτων του λεβ/σιου)>> η παροχή αέρα λαμβάνεται ίση με 0,1 [m3/h/m3], νομίζω πως πρέπει να το δεχθούμε. Ακολουθώντας τον παραπάνω συλλογισμό και το την τεχνική οδηγία, δεν μπορεί να γίνει εξαίρεση. Ούτε νομίζω πως μπορούμε να τον θεωρήσουμε ως κενό για τους υπολογισμούς των συντελεστών θερμοπερατότητας και μόνο.

 

Ακούγεται παράλογο, ειδικά για έναν χώρο πληρωμένο με μπάζα, αλλά ....αυτή είναι η ΤΟΤΕΕ.

Τώρα από που θεωρούν πως γίνεται εισαγωγή αέρα, ακόμη και για τους πραγματικά κενούς χώρους αλλά χωρίς κουφώματα .... :confused:. Από τα αδιαφανή δομικά στοιχεία; Αφού η ίδια ΤΟΤΕΕ, στην σελ. 79 γράφει πως <<Για τους υπολογισμούς του αερισμού λόγω αεροστεγανότητας η διείσδυση αέρα μέσω των δομικών αδιαφανών εξωτερικών επιφανειών του κτηριακού κελύφους θεωρείται αμελητέα και λαμβάνεται ίση με μηδέν.>>Τι να πω;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

panos_vicious !

Τώρα από που θεωρούν πως γίνεται εισαγωγή αέρα, ακόμη και για τους πραγματικά κενούς χώρους αλλά χωρίς κουφώματα .... :confused:. Από τα αδιαφανή δομικά στοιχεία; Αφού η ίδια ΤΟΤΕΕ, στην σελ. 79 γράφει πως <<Για τους υπολογισμούς του αερισμού λόγω αεροστεγανότητας η διείσδυση αέρα μέσω των δομικών αδιαφανών εξωτερικών επιφανειών του κτηριακού κελύφους θεωρείται αμελητέα και λαμβάνεται ίση με μηδέν.>>Τι να πω;

 

Πάνο αυτό το κομμάτι είνα όλα τα λεφτά.... πολλά ++

 

ΟΚ δεκτός ο συλλογισμός του Πάνου !

 

Άρα τα ~10 ΠΕΑ που έχω κάνει με υπερυψωμένη πλάκα και δεν έχω βάλει το 0,1 του αερισμού είναι λάθος :sad: ,  βέβαια σίγουρα δεν επιρεάζει τη κατάταξη τους (ήταν όλα απο Ε και κάτω), αλλά σίγουρα είναι εσφαλμένη συμπλήρωση των δεδομένων.

 

Πάντως αυτό 0,1 το εφάρμοζα μέχρι τώρα, μόνο σε περιπτώσεις μθχ σε κλιμακοστάσιο χωρίς ανοίγματα...τώρα βγήκε και αυτή η περίπτωση !!!!

 

Όσο ζω (και εξασκώ ακόμα για λίγο το μηχανιλίκι) μαθαίνω...

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω καταλαβει που ακριβώς δηλώνω την πλάκα ως διαχωριστική επιφάνεια?  στο πινακα του θερμαινόμενου χώρου, στον πίνακα του ΜΘΧ, κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μην στενοχωριέσαι. Όπως είπε κι ο akaliak, είναι ένα από τα γκρίζα εδάφια των ΤΟΤΕΕ. Οπότε πάμε με το κατά πως νομίζουμε. Θυμήσου π.χ. εκείνο το θέμα με τον υπολογισμό του αερισμού σε διπλά κουφώματα.  Δες κι αυτό το μήνυμα του Ηλία (και άλλα δύο κοντινά στο ίδιο νήμα), πριν τρία χρόνια.

 

Άσπλαχνε mod, μας άφησες στους πέντε δρόμους!!!

Link to comment
Share on other sites

....Ακούγεται παράλογο, ειδικά για έναν χώρο πληρωμένο με μπάζα, αλλά ....αυτή είναι η ΤΟΤΕΕ.

Τώρα από που θεωρούν πως γίνεται εισαγωγή αέρα, ακόμη και για τους πραγματικά κενούς χώρους αλλά χωρίς κουφώματα .... :confused:. Από τα αδιαφανή δομικά στοιχεία; Αφού η ίδια ΤΟΤΕΕ, στην σελ. 79 γράφει πως <<Για τους υπολογισμούς του αερισμού λόγω αεροστεγανότητας η διείσδυση αέρα μέσω των δομικών αδιαφανών εξωτερικών επιφανειών του κτηριακού κελύφους θεωρείται αμελητέα και λαμβάνεται ίση με μηδέν.>>Τι να πω;

 

Πράγματι είναι παράλογο...ειδικά για χώρο πληρωμένο με μπάζα.

 

Τώρα για τους πραγματικά κενούς ΜΘΧ χωρίς κουφώματα σε εξωτερικό αέρα : 

Επειδή κάποιο άνοιγμα θα πρέπει να έχουν προς άλλο ΘΧ ή ΜΘΧ, (αλλιώς ποια η χρησιμότητά τους), ίσως να θεωρείται ότι θα υπάρχει κάποιος μικρός έως αμελητέος έμμεσος αερισμός από τις χαραμάδες αυτού του ανοίγματος και ο οποίος θα προέρχεται από τον αερισμό του όμορου χώρου.

Μόνο αυτή την εξήγηση μπορώ να δώσω.

Edited by nick_61
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.