Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποψία ιδιοκτήτη για περίπτωση μερικής δήλωσης αυθαιρέτων κατασκευών


Recommended Posts

συμφωνώ απόλυτα φίλε SIRADARB

(το ίδιο ακριβώς έχω πει πάρα πολλές φορές και σε διάφορα θέματα σχετικά με τον 4014)

 

Εμείς τα λέμε, αυτοί ακούνε όμως?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 72
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ένα άτομο τουλάχιστον "σπάει" την Νιρβάνα του όμως και μπαίνει στον κόπο να τα διαβάσει , να τα επεξεργαστεί σε ότι τμήμα εγκεφάλου του έχει απομείνει υγιές και στην συνέχεια τολμάει να γράψει την άποψη του , άσχετα εάν συμφωνείτε ή διαφωνείτε με αυτήν .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα είναι μία ενδιαφέρουσα κατάσταση να δούμε περιπτώσεις διαμάχης με αντικείμενο το πως υπολόγισε συνάδελφος μηχανικός μία δύσκολη περίπτωση και τι έβγαλε ο έλεγχος (συνέπειες, αναπροσαρμογή προστίμου κοκ) και κυρίως την τεκμηρίωση του ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι συνάδερφε θα σου πω μια ιστορία...πριν 10 χρόνια ένας καλός μηχανικός ανέλαβε μια υπόθεση να να μελετήσει και να επισημάνει τυχόν παρανομίες της οποίες είχε υποπέσει ο γείτονας από τον πελάτη του. Ο πελάτης του ήθελε να τον σταματήσει να χτίζει και αν χτίσει να μην βγάλει παράθυρα (αν και είχε το δικαίωμα) από την πλευρά του !!!!! Ο μηχανικός δεν βρήκε παραβίαση στο περίγραμμα ούτε σε πλάγιες αποστάσεις παρα μόνο σε Η/Χ και αλλαγή χρήσης από αποθήκες σε χώρους κύριας χρήσης. Μετά από καταγγελία φυσικά και ήρθε το σήμα διακοπής. Μέχρι εδώ όλα καλά ο μηχανικός πληρώθηκε ο ιδιοκτήτης ικανοποιήθηκε και όλα ζάχαρη. ΕΛΑ όμως που ιδιοκτήτης μετά από αυτό «σκύλιασε» έκανε καταγγελία στο σπίτι του γείτονα του όπου και φυσικά βρέθηκαν παρανομίες … (αλλαγή όψεων, υψόμετρα, ξεμπάζωμα και άλλα όμορφα). Θα μου πεις έλαβε αυτό που του άξιζε??

Περίμενε η ιστορία μου τώρα γίνετε καλύτερη στην συνέχεια πήγε στην πολεοδομία και από το αρχείο βρήκε ποιες άδειες έχει υπογράψει ο μηχανικός και ποιες άδειες έχει εκδώσει . Μπορείς να μαντέψεις την συνέχεια ??? … καταγγελίες καθώς και τηλεφωνική ενημέρωση των καταγγελλομένων ότι δεν έχει κάτι προσωπικό μαζί τους αλλά ο μηχανικός τους είναι υπεύθυνος για το σταμάτημα του σπιτιού του καθώς και για την οικονομική καταστροφή του.

Δεν θα σταματήσω στο αν ο μηχανικός έπραξε ορθά και αν έκανε απλά την δουλειά του… το συμπέρασμα και αυτό που έμαθε με τον ποιόν σκληρό τρόπο είναι ότι τέτοιες σκατοδουλειές δεν πληρώνονται με τίποτα οπότε ξανασκέψου στην αμοιβή, σου τυχόν παραστάσεις σε δικαστήρια και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς. Προσωπικά τέτοιες υποθέσεις τις αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι και αν την αναλάβω χρεώνω πάντα τα διπλά από την νόμιμη. Φιλική συμβουλή

Edited by castell
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Πάντως θα είναι μία ενδιαφέρουσα κατάσταση να δούμε περιπτώσεις διαμάχης με αντικείμενο το πως υπολόγισε συνάδελφος μηχανικός μία δύσκολη περίπτωση και τι έβγαλε ο έλεγχος (συνέπειες, αναπροσαρμογή προστίμου κοκ) και κυρίως την τεκμηρίωση του ελέγχου.

Δεν σας το κρύβω πως ανυπομονώ και εγώ "τα μάλα" !!

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες σ' αυτή την περίπτωση (του πλήρους ελέγχου) θα τρέχουμε στα διοικητικά δικαστήρια ακόμα και τις αποφάσεις του ΣΥΠΟΘΑ ή σε ειδικευμένες (για κάθε μία, λίγο περίπλοκη-περίεργη περίπτωση) ερωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ

 

Το ΥΠΕΚΑ καταλαβαίνει το αδιέξοδο όλων (Υ.ΔΟΜ-ΥΠΕΚΑ-ΣΥΠΟΘΑ-Διοικ Δικαστηρίων) που θα δημιουργηθεί και ζητάει έλεγχο μόνο των 3 συγκ πραγμάτων (εμβ- χρήση-περιγραφή)

Link to comment
Share on other sites

......

γ] Η ΥΔΟΜ ελεγχει-κατα το ανω εγγραφο- "την αληθεια και την ακριβεια της περιγραφής της κατασκευής του εμβαδου και της χρησης και επι πλεον την δυνατοτητα ή μη υπαγωγης της αυθαιρεσιας κατα το 23 παρ.3"

"Περαιτερω ελεγχος ως προς την αληθεια των υπολοιπων στοιχειων [παλαιοτητα, συνιδιοκτησια κλπ] διενεργειται απο το ΣΥΠΟΘΑ, μετα απο ενέργεια των ενδιαφερομενων."

....

 

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει από ποια διάταξη πηγάζει αυτός ο διαχωρισμός ??

Εγώ θεωρώ (και το εφαρμόζω) ότι τον πλήρη έλεγχο τον διενεργεί η ΥΔΟΜ .

....

 

Η αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία ελέγχει δειγματοληπτικά ποσοστό τουλάχιστον 5 % των αιτήσεων και όλων των δικαιολογητικών που υποβλήθηκαν,

Η περιγραφή της αυθαίρετης κατασκευής ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ στην τεχνική έκθεση του μηχανικού αλλά και στα δικαιολογητικά που καθορίζουν την παλαιότητα κλπ .

....

 

Συνάδελφοι , δεκτόν .

Ανασκευάζω το έγγραφο για την ακύρωση της υπαγωγής στο 4014 και το διαβιβάζω στο ΣΥΠΟΘΑ για τις δικες του ενέργειες αλλα στο διαβιβαστικό θα

γράψω ότι έγινε έλεγχος στα ...... χωρίς να ελεγχθούν τα .............. .

Αδελφέ SIRADRAB εχει να γινει ο χαμός στα ΣΥΠΟΘΑ .

......

αντί το χωρίς να ελεγχθούν τα ........ το σωστό που μπορείς να γράψεις είναι το

ο έλεγχος έγινε σύμφωνα με το ΔΟΚΚ/A - Έγγραφο 45133/16-11-2012

 

(κάνε και ενα πρίντ να το έχεις απο εδώ)

 

Το κείμενο που αφορά την κουβέντα είναι αυτό που σου ανέφεραν και πριν.

δηλαδή το

 

....

γ] Η ΥΔΟΜ ελεγχει-κατα το ανω εγγραφο- "την αληθεια και την ακριβεια της περιγραφής της κατασκευής του εμβαδου και της χρησης και επι πλεον την δυνατοτητα ή μη υπαγωγης της αυθαιρεσιας κατα το 23 παρ.3"

"Περαιτερω ελεγχος ως προς την αληθεια των υπολοιπων στοιχειων [παλαιοτητα, συνιδιοκτησια κλπ] διενεργειται απο το ΣΥΠΟΘΑ, μετα απο ενέργεια των ενδιαφερομενων

,,,,

από το ΔΟΚΚ/A - Έγγραφο 45133/16-11-2012

 

 

Πέραν αυτού όμως, νομίζω πως τους μελετητές μηχανικούς θα ήταν καλύτερα ο έλεγχος όταν γίνει από τις πολεοδομίες να έχει μια πληρότητα.

Ο λόγος είναι απλός, το έγγραφο του ΔΟΚΚ, μεταφέρει στο άγνωστο μέλλον την όποια αμφισβήτηση γίνει από "ενδιαφερόμενους" χωρίς φυσικά να έχει ένα χρονικό διάστημα παραγραφής του όποιου "λάθους" ή "παράληψης" ή ακόμα και ερμηνείας.

Με αποτέλεσμα να είμαστε στον αιώνα τον άπαντα υπόλογοι και άντε μετά από 10 χρόνια να βρεις άκρη και με διοικητικά πρόστιμα 30 και 50 χιλιάρικα και πιθανά από τους "ενδιαφερόμενους" αστικές αποζημιώσεις.

 

μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.. αυτό βλέπω με μια πρώτη ματιά ....

 

 

Υ.Γ.

προς κακό λύκο,

Ειλικρινά θα θελα σε δικά μου να με ελέγξεις εσύ και να τα ελέγξεις όλα. Θα έχω ένα απαλλακτικό χαρτί που θα αξίζει πολλά.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.