Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

για να μην λεμε και φτιάχνουμε σενάρια...

 

ειναι σε πλάγιο ακάλυπτο οικοδομής.

δεν έχει άδεια

την φωτογραφία την τράβηξα εχθές και πραγματικά τον λυπάμαι τον τύπο γιατί αν προσέξετε καλα την φωτογραφία έχει κατασκευάσει και εξωτερικό κλιμακοστάσιο απο τον ακάλυπτο για τον εξώστη του και έχει κάνει νέα είσοδο στο διαμέρισμα του. :shock:

Link to comment
Share on other sites

(μπας κι αποφάσιζε το ΤΕΕ ή οι σύλλογοι μας να θεσμοθετήσει επιτροπές ανά 4 μηχανικοί τις 4 βασικές ειδικότητες για τα δομικά έργα να κάνουν βόλτες σε άτακτα χρονικά διαστήματα και να συντάσσουν ένα τυποποιημένο  έντυπο να το παραλαμβάνει ο φορέας μας δια τα περαιτέρω στις πολεοδομίες?)

Ευχαρίστως!

 

Ο άλλος πριν κάνα μήνα ήρθε στο γραφείο μου, διαχειριστής της όμορης πολυκατοικίας, να μου ζητήσει το ok να περάσει και να στήσει σκαλωσιές στον ακάλυπτο μου για τη βαφή των όψεων της πολυκατοικίας του.

 

- Μάλιστα, παρακαλώ ένα αντίγραφο της Ο.Α. σας  θα ήθελα και μετά στήστε ελεύθερα.

- Εε, ξέρεις, δεν θα βγάλουμε άδεια.

- Και τι θέλεις από εμένα? Δεν ακουμπάτε ούτε πινέλο σας στον ακάλυπτό μου.

- Μα έχω κλείσει συνεργείο, αύριο πρωί βάζουμε μπροστά. Σιγά μην θέλει άδεια αυτή η δουλειά.

-  Θες άδεια. Θες να το τραβήξουμε?

- ...σιωπή...

- Και έχε υπόψην σου ότι σε εργατικό ατύχημα δεν σε φτάνει η πολυκατοικία για την αποζημίωση. Σκέψου το καλά.

 

Την άλλη μέρα είχε στήθει σκαλωσία στον παραδίπλα ακάλυπτο, το συνεργείο δούλευε σχεδόν στον αέρα γιατί απλά είχαν προεκτείνει τα μαδέρια όσο τους έπαιρνε. Ταρζανίες.

 

Ο αλβανός μάστορας πληρώθηκε,  ο τύπος με τις σκαλωσιές έκανε ταμείο για το 2013, ο γνωστός κατασκευαστής της πόλης μου τα πήρε από την εργολαβία,

και εγώ νιώθω σαν ιεραπόστολος της Αφρικής που κάνει κήρυγμα σε ιθαγενείς.

Link to comment
Share on other sites

επιτροπές οι σύλλογοι μας...

 

μη σας πω φτιαχτέ επιτροπές που θα τις στελεχώνουν για κάθε πόλη μηχανικοί άλλου Νομού....

 

Το θέμε? αν ναι ένα κοινό κείμενο και το ξεκινάμε

Link to comment
Share on other sites

σαν ιεραπόστολος της Αφρικής που κάνει κήρυγμα σε ιθαγενείς.

αυτοί μάλλον θα καταλάβαιναν περισσότερα

 

επιτροπές οι σύλλογοι μας...

 

μη σας πω φτιαχτέ επιτροπές που θα τις στελεχώνουν για κάθε πόλη μηχανικοί άλλου Νομού....

 

Το θέμε? αν ναι ένα κοινό κείμενο και το ξεκινάμε

μέσα είμαι (κάπου έγραψα για παρατηρητήριο δόμησης http://www.michanikos.gr/topic/34943-Σκουριές-Σήμα-διακοπής-οικοδομικών-εργασιών-σ/page-3#entry573045 ) αλλά πρέπει να λυθούν και τυπικά ζητήματα όπως το έννομο συμφέρον και η δυνατότητα πρόσβασης σε έγγραφα και ιδιοκτησίες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.