Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αστεία κατασκευαστικά λάθη


Adavis

Recommended Posts

Κράτησες το καλύτερο για το τέλος!!! :)

 

gio είσαι θηρίο! φοβερή παρατηρητικότητα!

 

Να δοκιμάσω κι εγώ την τύχη μου; ήταν κοίτη ανοιχτού οχετού που ο εργολάβος την έφραξε πρόχειρα, την μπάζωσε με άμμο και έπειτα έκανε τις διαμορφώσεις... αργότερα, ίσως λόγω διάβρωσης, η άμμος έφυγε...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά:

-Η περίφραξη προϋπήρχε.

-Ο διπλανός έσκαψε για κάποιο λόγο στο όριο έχοντας κάνει 2 ντουλάπια (αυτά με το κατακόρυφο καλούπωμα).

-Κάποια στιγμή τα χώματα κάτω και πίσω από την περίφραξη ολίσθησαν εντός του σκάμματος και ο λόγος που δεν έσπασε η περίφραξη είναι η ύπαρξη των 2 ντουλαπιών.

-Σκυροδετήθηκαν τα υπόλοιπα ντουλάπια

 

Η υποχώρηση των χωμάτων πρέπει να είναι πολύ μικρή και η όλη δουλεια έγινε για να σωθεί η περίφραξη.

 

Ανάλογη περίπτωση μου έχει τύχει, μόνο που δεν είχα κάνει ντουλάπια και μετά από μια βροχούλα ένα ΣΚ, βρήκαμε την περίφραξη σπασμένη σε 2 σημεία...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Η σκυροδέτηση θα γίνει με εκτοξευόμενο σκυρόδεμα!!!

oυάου!!!!Αυτό θα πει αεροπλανικό σιδέρωμα....ομολογώ πως κάτι τέτοιο πρώτη φορά βλέπω...μάλλον θα είχε πολλή δουλειά ο σιδεράς και ειπε:Δεν του σιδερώνω και τα δοκάρια...:):)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον καλούπωσαν και μετά σιδέρωσαν. Αλλα προφανως τελείωσαν τα χρήματα ή κάτι τέτοιο τελος πάντων και δεν έγινε η σκυροδέτηση. Και μάζεψε ο καλουπατζης τα ξύλα και έφυγε.

Link to comment
Share on other sites

Μπα...

Υπάρχει περίπτωση να έχει καλουπώσει πλάκα ο άλλος, να έχουν σιδερωθεί κολώνες-δοκοί και μετά να ξεκαλούπωσε και να ΕΜΕΙΝΑΝ οι οπλισμοί στην θέση τους;;;

Θα μου πεις "ολα γινονται" αλλά εγώ θεωρώ πιό πιθανό να πήγαινε να τα ρίξει "κουστουμι"... Βέβαια την πλάκα δεν ξέρω πως θα την έριχνε, αλλά τέλος πάντων...

 

Και απότι βλέπω, η οικοδομή πάσχει από το σύνδρομο "ανύψωσης υπογείου κατά 1,5-3μ", οπότε μάλλον σταμάτησε μετά από καταγγελία...

Link to comment
Share on other sites

Μπα...

Υπάρχει περίπτωση να έχει καλουπώσει πλάκα ο άλλος, να έχουν σιδερωθεί κολώνες-δοκοί και μετά να ξεκαλούπωσε και να ΕΜΕΙΝΑΝ οι οπλισμοί στην θέση τους;;;

Θα μου πεις "ολα γινονται" αλλά εγώ θεωρώ πιό πιθανό να πήγαινε να τα ρίξει "κουστουμι"... Βέβαια την πλάκα δεν ξέρω πως θα την έριχνε, αλλά τέλος πάντων...

 

Και απότι βλέπω, η οικοδομή πάσχει από το σύνδρομο "ανύψωσης υπογείου κατά 1,5-3μ", οπότε μάλλον σταμάτησε μετά από καταγγελία...

 

Μαλλον απ`οτι βλεπω ειναι κολωνες με δοκους και θα συνεχιζε σκεπη απο πανω,και οχι πλακα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.