Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΑ σε προσθήκη κατ' επέκταση.


kostas K

Recommended Posts

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 133
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τελικά είχαμε κάτι νεότερο για την ριζική ανακαίνηση;

 

Έχω κτίριο που εμπίπτει στην ριζική ανακαίνηση κάνω ΜΕΑ χωρίς απαιτήση να βγει Β (αυτό είναι ξεκάθαρο πλέον)

 

Με την θερμομονωτική επάρκεια έχουμε κάτι; Προφανώς και δεν βγαίνουν τα νούμερα, ριζική ανακαίνηση κάνει δεν το φτιάχνει από την αρχή.

 

Αυθαίρετα λέω να κανω την μελέτη και όσα τμήματα αλλάζουν κατά την ανακαίνηση δλδ κουφώματα και στέγη στην περίπτωση μου να τα προδιαγράψω με τις ελάχιστες απαιτήσεις απαιτήσεις ως αυτόνομα δομικά στοιχεία και πολύ απλά στο τέλος να γράψω η θερμομονωτική επάρκεια δεν βγαίνει γιατί παραμένουν στο κτίριο παλιές τοιχοποιίες αμόνωτες.

Link to comment
Share on other sites

Για την κατηγορία έτσι είναι. Μπορεί να βγει χειρότερη του Β

 

Για θερμομονωτική επάρκεια συμβουλεύσου καλύτερα τοπική ΥΔΟΜ. Αν και δεν είναι σίγουρο ότι θα ξέρουν να σου απαντήσουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα μια ερωτηση θα ηθελα να κανω, εχω μια μονοκατοικια κατασκευης 1969,στην οποια εγινε προσθηκη 30 τ.μ.Στην πολεοδομια μας ειπανε να κανουμε πεα στο συνολο(παλιο και καινουργιο) συνολικα ειναι 92 τμ περιπου 62 και 30.θα το κανω λοιπον με τιμες απο πινακες σε κτιρια προ του 79 για το παλιο,και τιμες βασει ΜΕΑ?σωστα?επισης στα στοιχεια που θα εμφανιζει το πιστοποιητικο(οπως φαινονται και στην πρωτη σελιδα οταν το εκτυπωνω) τι ετος κατασκευης βαζω?της προσθηκης?και επισης τμ το συνολικο βαζουμε?υφισταμενου και προσθηκης?

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν κατάλαβα συνάδελφε...

 

Θέλεις να κάνεις ΠΕΑ ή ΜΕΑ ?

 

Αν είναι.... ΠΕΑ η πολεοδομία που εμπλέκεται ?

Link to comment
Share on other sites

Αν η προσθήκη των 30τμ που έγινε, επικοινωνεί άμμεσα με το παλαιό κτίσμα (πχ μέσω εδωτερικής σκάλας), τότε το ΠΕΑ ναι απαιτείται στο σύνολο του κτηρίου κι εγω θα έπαιρνα 2 ΘΖ, μια το παλιό και μια το νέο (βέβαια εξαρτάται και τι συστήματα έχουν οι 2 ΘΖ ζώνες) ή 1 ΘΖ αν έχουν κοινό σύστημα θέρμασνσης.

 

Αν δεν επικοινωνούν και εχουν ξεχωριστες εισόδους, τότε δεν απαιτειται ΠΕΑ (< 50 τμ), παρόλο που έγινε μόνο θερμομονωτική επάρκεια στην έκδοση οικ. άδειας για προσθήκη.

 

Αν κάποιος συναδελφος έχει άλλη άποψη ή παρατήρηση.... είναι πάντα καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ακολουθηθεί η ΜΕΑ.

Πρόβλημα υπάρχει αν η ΜΕΑ είναι προβληματική ή/και δεν ακολουθήθηκε στην κατασκευή.

Γιατί για 30 τμ έγινε ΜΕΑ;

Για >50 τμ επιβάλλεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι καλησπέρα, σε υφιστάμενο κτίριο 200 τ.μ. θα γίνει προσθήκη κατ'επέκταση 200 τ.μ. με τα δύο κτίρια να ενώνονται και να είναι λειτουργικά εξαρτημένα.Θα προχωρήσω με ΜΕΑ για το σύνολο του κτιρίου απ'ότι έχω καταλάβει διαβάζοντας τη νομοθεσία, καθώς πρόκειται για ριζική ανακαίνιση.Σε περίπτωση που δε βγει το κτίριο τουλάχιστον Β, που είναι το πλέον πιθανό, ειναι αποδεκτό αυτό ή πρέπει οπωσδήποτε να εφαρμοστεί ΜΕΑ που θα κατατάσσει το κτίριο σε κατηγορία Β?

Δεν έχω βρει κάτι σαφές στη νομοθεσία που να καθορίζει σε ποια κατηγορία πρέπει να εντάσσεται η ΜΕΑ για το σύνολο του κτιρίου (υφιστάμενο + προσθήκ). Το υφιστάμενο κτίριο έχει άδεια του 2011, χωρίς εφαρμογή ΚΕΝΑΚ.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

 

Από το ποστ #42 που αναφέρει ο συνάδελφος ότι είναι ξεκάθαρο πλέον ότι δεν υπάρχει απαίτηση να είναι κατηγορία Β, αναφέρεται κάπου ξεκάθαρα αυτό?

Edited by naper26
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.