Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανέβασμα συμβάσεων με πελάτες μας στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 554
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά, να κάνω μια ανακεφαλαίωση γιατί έχω χάσει την μπάλα!

 

1. Απ' ό,τι διάβασα στο φόρουμ, πρέπει να υπογράφουμε συμφωνητικό για κάθε παροχή υπηρεσιών,

ανεξαρτήτως από το εάν περνάμε από το σύστημα αμοιβών και ανεξαρτήτως

ποσού; (και ρωτάω για ποιο λόγο να κάνω συμφωνητικό εάν δεν περνάει η αμοιβή

στο σύστημα;; Θα το υποβάλω κάπου αλλού;; πχ. ΔΟΥ;;; )

 

2. Μέχρι στιγμής, τα συμφωνητικά που υπέγραφα με τους πελάτες πχ. για τον 4014,

τα υπογράφαμε σε 4 αντίγραφα εκ των οποίων το 1 πάει στον ιδιοκτήτη, το άλλο

στο Μηχανικό, το τρίτο στο ΤΕΕ, και το τέταρτο;;; πού θα πάει το τέταρτο τελικά;;

Στη ΔΟΥ;; (ξαναρωτάω,...)

 

3. Τα συμφωνητικά που θα υποβάλουμε στο ΤΕΕ πρέπει να γράφουν αυτά τα γελοία

που ζητάει το ΤΕΕ... Ποιος μας υποχρεώνει για αυτή τη μορφή στο συμφωνητικό;;!!

Το ΤΕΕ;;; Νόμος;;; ΦΕΚ;;;;; Εγκύκλιος;;;; Γιατί είμαι υποχρεωμένη να γράφω μέσα αυτά;;

 

4. Για παλιότερα συμφωνητικά που έχουν ήδη υπογραφεί, δεν το συζητώ, αυτά θα υποβάλω

κι ας μη γράφουν όλες αυτές τις μ@λ....κίες. Δε θα γίνω ρεζίλι στους πελάτες μου μετά από

τόσους μήνες...: "εεε...ξέρετε πρέπει να μου ξαναυπογράψετε αυτά τα χαρτιά γιατί έτσι

τα θέλει τώρα το ΤΕΕ".

 

5. Το ΤΕΕ υποτίθεται ότι θα τα στείλει κάποια στιγμή αυτά τα συμφωνητικά στη ΓΓΠΣ,

σωστά;;; Και τι θα συγκριθεί βρε παιδιά, με τι;;;

Θα συγκρίνουν εάν η συμφωνηθείσα που γράφει το συμφωνητικό είναι ίδια με τη συμφωνηθείσα

που εισάγουμε στο σύστημα και των αμοιβών και των αυθαιρέτων;;;;;

Μα είναι δυνατόν να γράφουμε διαφορετική;;;; Πλάκα μας κάνουν;;;

Δηλαδή σε ποια περίπτωση θα χουμε πρόβλημα με τη ΔΟΥ;;;;;;;

Τι να πω...μπουρδ...λο!!!!

Edited by kioanni
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1. Θα υποβληθεί σε συγκεντρωτική κατάσταση τον Φεβρουάριο και θα αποσταλεί στη ΓΓΠΣ (Ν3943 ΦΕΚ 66/Α/2011 άρθρο 20 παρ 8ζ) Στο έντυπο που έχουν δώσει για να το συμπληρώσουμε έχει μια στήλη που λέει :

ΑΛΛΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ

ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΥΜΦΩΝΙΑΣ (ΣΥΜΒΑΣΗΣ) ΣΤΟ ΤΕΕ

Σε αυτή τη στήλη μάλλον θα γραφτούν τα συμφωνητικά που δεν περνάνε από το ΤΕΕ

 

2.Μάλλον χρειαζόμαστε 2.Δικό μας και του πελάτη.Όλοι οι υπόλοιποι θα λάβουν ηλεκτρονική πληροφορία, είτε είναι το σκαναρσμένο συμφωνητικό (ΤΕΕ) είτε απλώς αναγραφή των στοιχείων του (ΓΓΠΣ)

 

3.Σύμφωνα με τον Ν3943 θα πρέπει να αναφέρουν τουλάχιστον αυτά που λέει στο άρθρο 1 παρ 1και 2 του ΒΔ με ΦΕΚ 134 Α /1956 και αυτά είναι το ονοματεπώνυμο και διεύθυνση του αναθέτοντος, το είδος της αναληφθείσας μελέτης και : "ως και κατά προεκτίμησην το μέγεθος και την δαπάνη αυτής και την επ'αυτής αμοιβήν" Αυτά λένε οι νόμοι.Τα ανυπόγραφα έγγραφα του ΤΕΕ μπορούν να λένε ότι θέλουν

 

5. Οταν δεν ταυτίζεται η δική μας λίστα με αυτή του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ Μανώλη, ήσουν σαφής!

 

Τώρα... όσο για τις υπηρεσίες που έχω κόψει δελτίο, αλλά

δεν έχω υπογράψει συμφωνητικό, λέω να περιμένω να οριστικοποιηθεί

η κατάσταση.... Τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα... όσο για τις υπηρεσίες που έχω κόψει δελτίο, αλλά

δεν έχω υπογράψει συμφωνητικό, λέω να περιμένω να οριστικοποιηθεί

η κατάσταση.... Τι να πω...

Κι εγώ θα περιμένω και αν ισχύσει τελικά αυτή η μ@λ@κία που θέλουν, για όσες ΑΠΥ δεν έχω κάνει συμφωνητικό θα φτιάξω δικά μου και θα υπογράψω και ως μηχανικός και ως πελάτης. Σιγά μην ψάχνω να βρω τους πελάτες μετά από τόσους μήνες που πέρασαν για να μου υπογράψουν συμφωνητικά για αποδείξεις τύπου πχ 50 ευρώ για αναζήτηση σχεδίων στο αρχείο ή βεβαίωση αλλαγής τετραγωνικών για τη ΔΕΗ.
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

1. Θα υποβληθεί σε συγκεντρωτική κατάσταση τον Φεβρουάριο και θα αποσταλεί στη ΓΓΠΣ (Ν3943 ΦΕΚ 66/Α/2011 άρθρο 20 παρ 8ζ) Στο έντυπο που έχουν δώσει για να το συμπληρώσουμε έχει μια στήλη που λέει :

Επίσης σε μια στήλη αναφέρει : "Ακαθάριστη αμοιβή" δηλ. με ΦΠΑ ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα περιμένω και αν ισχύσει τελικά αυτή η μ@λ@κία που θέλουν, για όσες ΑΠΥ δεν έχω κάνει συμφωνητικό θα φτιάξω δικά μου και θα υπογράψω και ως μηχανικός και ως πελάτης. Σιγά μην ψάχνω να βρω τους πελάτες μετά από τόσους μήνες που πέρασαν για να μου υπογράψουν συμφωνητικά για αποδείξεις τύπου πχ 50 ευρώ για αναζήτηση σχεδίων στο αρχείο ή βεβαίωση αλλαγής τετραγωνικών για τη ΔΕΗ.

+1

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα περιμένω και αν ισχύσει τελικά αυτή η μ@λ@κία που θέλουν, για όσες ΑΠΥ δεν έχω κάνει συμφωνητικό θα φτιάξω δικά μου και θα υπογράψω και ως μηχανικός και ως πελάτης. Σιγά μην ψάχνω να βρω τους πελάτες μετά από τόσους μήνες που πέρασαν για να μου υπογράψουν συμφωνητικά για αποδείξεις τύπου πχ 50 ευρώ για αναζήτηση σχεδίων στο αρχείο ή βεβαίωση αλλαγής τετραγωνικών για τη ΔΕΗ.

 

Η πρωτη μου σκεψη....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα συμφωνητικα πρεπει να γινονται μονο οταν η συμφωνηθεισα ειναι διαφορετικη απο την νομιμη ή και οταν αυτες συμπιπτουν?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.