Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός φορολογίας έτους 2012


Recommended Posts

Είμαι στο Α > Β έτσι. Δεν έχω ακίνητα στο όνομα μου παρά μόνο ένα τμήμα αγροτεμαχίου....! Άρα δεν με αφορούνε τα τεκμήρια και δεν προστίθονται στο εισόδημα μου, σωστά ?

 

Υ.Γ. καταθέσεις δεν έχεις ?!

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λέτε ρε παιδιά , τα τεκμήρια λόγω ακινήτων είναι μαχητά ?

Γιατί έτσι θα βρεθώ να πληρώνω (πολύ) φόρο για εισοδήματα που ΔΕΝ έχω .

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι.

Αλλα πρεπει να το αποδειξεις στον εφορο οταν θα σε καλεσει.

Δεν γνωριζω αν πρεπει να τον επισκεφτεις πριν αποφασισεις να μην τα ακολουθησεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όμως ότι πρώτα τα πληρώνεις και μετά τα μάχεσαι δικαστικά με το δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

Το είναι μαχητά σημαίνει πως πας στον έφορο και προσπαθείς να τον πείσεις. Αν τον πείσεις έχει καλώς. Αν δεν τον πείσεις δεν έχει καλώς. Όλα αυτά, νομίζω, πριν την πληρωμή του φόρου.

Δεν ξέρω αν μπορείς να πας φορολογικό δικαστήριο. Όπου εκεί πρέπει να πληρώσεις το 50% πρώτα και μετά να πας..αν είναι όπως στις άλλες περιπτώσεις...

 

 

 

 

Υ.Γ. καταθέσεις δεν έχεις ?!

Τι σχέση έχουν οι καταθέσεις (όχι ότι έχω αλλά λέμε τώρα...)

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δικαστικα δεν πας.

Στον εφορο πρεπει να πας.

 

Kαι στον έφορο πηγαίνεις και στα δικαστήρια. Τα τεκμήρια είναι μαχητά , το θέμα είναι που θα δοθεί η μάχη και ποιό το κόστος της μάχης σε σχέση με το όφελος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι μηχανικός άνω 5ετίας που δούλευα με μπλοκάκι τα τελευταία χρόνια. Το 2012 δεν είχα κανένα εισόδημα. Έχω στη κατοχή μου ένα αμάξι 1600cc. Έχω αγχωθεί λίγο με το τι θα χρειαστεί να πληρώσω το 13, γι' αυτό θα ήθελα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις.

Με το νέο φορολογικό θεωρούμαι μισθωτός ή ελ. επαγγελματίας? Αν θεωρόυμαι μισθωτός τότε θα φορολογηθώ με βάση το τεκμήριο (6400+3000) οπότε και με την έκπτωση φόρου θα μου ρθει μικρός φόρος? Επίσης με το τέλος επιτηδεύματος τι γίνεται?

Με το παλαιό φορολογικό ισχύει το αφορολόγητο των 5000, οπότε θα φορολογηθώ για τα υπόλοιπα μέχρι τα 9400 με βάση τους αντίστοιχους συντελεστές? Το τέλος επιτηδεύματος λόγω μηδενικού εισοδήματος ισχύει?

Αν έχω καταλάβει καλά δεν είναι σίγουρο ακόμα ποιο φορολογικό θα εφαρμοστεί για τα εισοδήματα του 12.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.