Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στατιστικά στοιχεία εκδοθέντων Πιστοποιητ​ικών Ενεργειακή​ς Απόδοσης (ΠΕΑ)


Engineer

Recommended Posts

Μπήκες στον κόπο να απαντήσεις, συνάδελφε, για να μου πεις ότι "δε βαριέσαι..." βασιζόμενος σε λαθεμένα συμπεράσματα-δεδομένα. Να σου απαντήσω λοιπόν, μιάς που δεν αντιλαμβάνεσαι ή προσποιείσαι το αυτό....

 

1) Βλέπει ο οποιοσδήποτε

 

2) "η ζημία έχει ήδη γίνει, το παιχνίδι είναι χαμένο" = ηττοπαθής λογική, δε συγκλίνω και ακόμα και εάν θεωρήσουμε ότι    
    είναι έτσι και πάλι δε δέχομαι εγώ προσωπικά το "δε βαριέσαι"

 

3) "δεν φταίνε οι συζητήσεις εδώ", εφόσον ισχύει το 1 φταίνε και αυτές στο βαθμό που τους αναλογεί και είναι εντελώς
     διαφορετικό να λέει μια κυρία σε μια φίλη της ότι άκουσε ότι κάνουν Πιστοποιητικά με 50 Ευρώ από το να το διαβάζει
     κάποιος από εδώ. Ας μην απεκδυόμαστε των ευθυνών μας συνάδελφε

 

4) Ο Έλληνας λάτρης της τεχνολογίας στη συντριπτική του πλειονότητα θα λατρέψει να αναζητήσει από το διαδίκτυο το    
     φθηνότερο ΠΕΑ και θα το βρει και εδώ και αλλού και το γεγονός ότι υπάρχει και αλλού δε σημαίνει ότι "δε βαριέσαι"

    που υπάρχει και εδώ

 

Και τέλος, δε γνωρίζω για τα είδη των μελών και ποτέ δεν μου άρεσαν οι πάσης φύσεως κλειστές ομάδες, κλίκες κ.λπ., ωστόσο στην περίπτωσή μας θεωρώ ότι θα ήταν φρόνιμο να υπάρχει ένα forum μηχανικών για μηχανικούς. Τόσο απλά. Νομίζω κάπως έτσι είναι...

 

post-46561-0-49102200-1389307939_thumb.jpg

Ή θα ελέγχεις τις συζητήσεις με τιμές κ.λπ. και θα έχεις ανοικτό forum για μηχανικούς ή δε θα ελέγχεις καθόλου και θα έχεις κλειστό forum για μηχανικούς. 

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Antiermitianos

Αν κάποιος δεν έχει μπλοκάρει την εμφάνιση διαφημίσεων στις ιστοσελίδες που μπαίνει, θα δει ότι στο συγκεκριμένο θέμα, επάνω-επάνω φιγουράρουν διαφημίσεις για σκοτωμένες αμοιβές ΠΕΑ.

Πριν ένα μήνα έκανα μια καταχώρηση για ενοικίαση και από την επόμενη μέρα με τάραξαν στα sms και τα e-mail με "προσφορές" των 60, 70, 80€.

Το ότι το λέμε κι εδώ μέσα μας φταίει;

Link to comment
Share on other sites

οποιος  γραψει την λεξη ενεργειακος επιθεωρητης στο γκουγκλ, θα εμφανιστουν διαφημισεις με τιμες.........

 

λες συναδελφε να μην δει αυτό ο οποιοσδηποτε πελατης , αλλα να δει νημα συζητησεων στο φορουμ ΄΄ μηχανικος ΄΄ 100 σελιδων που θα αναφέρονται σε 1,2 σελιδες αποψεις για τις απαραδεκτα χαμηλες τιμες;;;;

 

αν μπει στο κοπο , ας δει και συζητήσεις μας.....δημοκρατια εχουμε.....αλλωστε τα θεματα που θιγουμε είναι επίκαιρα και πολλες φορες ενημερωτικα...

είναι πλεονεκτημα να διαβαζουν  τις αποψεις μας μη μηχανικοι,,η μη εγγεγραμμένοι χρηστες γιατι τα θεματα που θιγουμε είναι σημαντικα, .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

δηλαδή εν ολίγοις, είναι μ@λ@κία που στέλνουν τα μηνύματα στο κινητό, μ@λ@κία που υπάρχουν οι διαφημίσεις εδώ (σημειωτέον έχω adblock), μ@λ@κία που υπάρχουν οι διαφημίσεις στο google και συμφωνώ απολύτως αλλά είναι και μ@λ@κία όταν γίνεται αναφορά και από τις συζητήσεις από εδώ. Μηδενός εξαιρουμένου. Όταν κάτι δεχόμαστε ότι δεν είναι σωστό, θα δεχόμαστε ότι δεν είναι σωστό από όπου κι αν προέρχεται, ειδάλλως μεροληπτούμε και είμαστε αναξιόπιστοι. Και δε γίνεται αυτό μόνο για τα πιστοποιητικά αγαπητέ συνάδελφε Σάββα. Πάρτε κόσμε πιστοποιητικά κ.λπ. απ' όλα έχει ο μπαξές (=forum). Θέλετε να το αναλύσω και αυτό ; Χρειάζεται ;
Και τέλος εφόσον αγαπητέ συνάδελφε Σάββα θεωρείς - γιατί εγώ δεν το θεωρώ ότι είναι αρμοδιότητά μου ή καθήκον μου ή η ειδικότητά μου - ότι επιτελείς ενημερωτικό έργο και εφόσον στηρίζεις ή απενοχοποιείς ή και συμμετέχεις σε "τιμοκαταλογιακές" συζητήσεις, μπορείς δημοκρατικά κατά τα γραφόμενά σου να ενημερώνεις τον κόσμο και για τις Αποφάσεις Επιβολής Κυρώσεων σε Ενεργειακούς Επιθεωρητές για παράδειγμα:

- ΑΔΑ: Β4ΜΨ0-Ο7Ψ
- ΑΔΑ: ΒΕΑΙ0-ΔΥ4
- ΑΔΑ: Β4ΜΨ0-951
- ΑΔΑ: ΒΛΒΟ0-534
- ΑΔΑ: 45ΠΑ0-ΧΙ1
- ΑΔΑ: ΒΕΙΨ0-ΛΦΕ
- ΑΔΑ: ΒΕΙΨ0-ΨΧΞ
- ΑΔΑ: ΒΕΑΦ0-2Β
- ΑΔΑ: Β41Ι0-Χ7Τ
- ΑΔΑ: ΒΕΤΨ0-74Τ
- ΑΔΑ: ΒΕΑΦ0-ΤΔ9
- ΑΔΑ: ΒΛ9Β0-505
- ΑΔΑ: ΒΛ0Χ0-3Η0

Ώστε να ενημερώνεις και τους επιτήδειους μηχανικούς για τις κυρώσεις αλλά και τους ενδιαφερομένους ότι ενδέχεται κάποια στιγμή να επιβληθεί η επανέκδοση των μη νομίμων Πιστοποιητικών Ενεργειακής Αποδόσεως (Π.Ε.Α.) από Εγκεκριμένους Ενεργειακούς Επιθεωρητές και με την Εγκεκριμένη Διαδικασία και να ξαναπληρώσουν και μάλιστα "κανονικά" αυτήν τη φορά και θα πρέπει έτσι να προσέχουν που απευθύνονται !

 

[Γιατί η επιβολή κυρώσεων επιβάλλεται σε Ενεργειακούς Επιθεωρητές με αριθμό μητρώου που δεν ακολουθούν την εγκεκριμένη διαδικασία, αλλά υπάρχουν και πάρα πολλοί επιτήδειοι που δεν είναι καν μηχανικοί

Edited by Antiermitianos
Link to comment
Share on other sites

μεσα στις συζητήσεις , αναφέρουμε και αυτά που γραφεις......οποτε οποιος δει τις τιμες , θα δει και αυτά....

 

δεν θεωρω καθήκον μου την ενημερωση , αλλα θεματα ΕΕ,ΤΣΜΕΔΕ , κτλπ, καλο είναι να τα βλεπουν ολοι.....επισης αν καποιος φοιτητης η και απλως χομπιστας θελει λεπτομέρειες για ορισμενα θεματα , πχ τροποι θερμανσης ας δει......

 

για οτιδήποτε πιο εξειδικευμενο, ή να κανει ερωτηση πρεπει να εγραφει και ας το κανει......

Link to comment
Share on other sites

Σε τέτοια θέματα η διατομή του ανοικτού μυαλού συνάδει με του κ@λου τελικώς...γι' αυτό σε τέτοια θέματα προτιμώ να είμαι κλειστόμυαλος συνάδελφε, προτιμώ να είμαι υδραυλικός που διασφαλίζει την αξιοπρεπή αμοιβή της εργασιάς του παρά ανοικτόμυαλος μηχανικός...ωστόσο για να γίνει αυτό πρέπει να υπάρχει σύγκλιση και από τη στιγμή που δεν υπάρχει, οι "διατομές" oλονών μας διαπλατύνονται...μοιραία, αναπόφευκτα και οδυνηρά...

Edited by Antiermitianos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά, ΠΕΑ με 50-70 ή και 100 € κατά περίπτωση, εννοώ έκπτωση της τάξης του 70-80%, είναι ΠΛΑΣΤΑ, και ο ιδιοκτήτης δεν μπορεί να αποποιηθεί της ευθύνης διακίνησης και χρήσης πλαστού εγγράφου. Αυτή την απάντηση δίνω στους πελάτες που με ρωτάνε.

Έχω την απορία όμως, τώρα που τα Μισθωτήρια δηλώνωνται στην Εφορία ηλεκτρονικά, άραγε γίνεται αυτόματα έλεγχος εκγυρότητας ΠΕΑ ??

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=785&sni[524]=2910&language=el-GR

Δήλωση Υπουργού Αναπληρωτή ΠΕΚΑ Σταύρου Καλαφάτη για τα τρία χρόνια εφαρμογής του θεσμού της ενεργειακής επιθεώρησης –
 
Στατιστικά στοιχεία και ποσοτικά δεδομένα

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=SGqqw0loPN8%3d&tabid=367&language=el-GR

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=ZFRN83WUxwg%3d&tabid=367&language=el-GR

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qHqZ2zbL638%3d&tabid=367&language=el-GR

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω στη διαφάνεια Νο 10:

 

ΝΕΟΙ εν. επ. (που δεν ήταν προσωρινοί) που έχουν κάνει από 101-300 ΠΕΑ = 2

...και 4 που έχουν κάνει 51-100.

 

Είμαστε (εμείς οι νέοι) εν. επ. από αρχές Οκτώβρη. Δηλαδή περίπου 3 μήνες και 15 μέρες = 105 μέρες.

Έστω ότι αυτοί οι 2 εν. επ. είναι στο χαμηλότερο όριο, δηλαδή στα 101 ΠΕΑ.

Άρα, αυτά τα 101 ΠΕΑ έγιναν από αυτούς (αυτοί υπογράφουν) μέσα σε περίπου 105 μέρες.

 

(χωρίς άλλο σχόλιο...)

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται αυτό δε μπορώ να καταλάβω.....Οχι από θέμα χρόνου (1/ημέρα), αλλά πως ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να έχεις πελάτες για ΠΕΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.