Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα βαπτίσματος... ο νόμος θέτει ένα κριτήριο, τώρα αν μια χρονιά κάποιος το πληρεί ενώ την επόμενη όχι, αυτό δεν σημαίνει κάτι για την προηγούμενη. Αυτό δημιουργεί πολλές στρεβλώσεις... θέλετε άλλο παράδειγμα?

Κάποιος δουλεύει σε κάποια εταιρία και πέρνει ας πούμε 16000, επίσης μαζεύει από ιδιωτική πελατεία άλλα 4000, τότε φορολογείται ως μισθωτός, και επωφελείται της "επιστροφής"  των 2000 ευρώ, αν όμως κάνει άλλη μια δουλίτσα των 1500 ευρώ τότε φορολογείται ώς ΕΕ και αμέσως αυξάνει ο συντελεστής και χάνει και την επιστροφή... οπότε στη πραγματικότητα για την δουλίτσα των 1500, όχι μόνο δεν θα πάρει τίποτα αλλά θα πληρώσει και ένα σημαντικό ποσό... τρέλα....

Όμως οφείλουμε να παραδεχτούμε ότι πρέπει να υπάρχει κάτι για να χαρακτηρίζει κάποιον μπλοκάκια και όχι ΕΕ, φυσικά το κριτήριο του 75% έχει προβλήματα αλλά οποιοδήποτε σύστημα θα είχε τα προβλήματα του από την στιγμή που το κράτος θέλει να ξεχωρήσει φορολογικά τις δύο ιδιότητες..... 

 

ΥΓ: Προσωπικά είμαι κλασικός μπλοκάκιας, με μηδενικά δηλωμένα έξοδα τα τελευταία 10 χρόνια και αποκλειστικό εισόδημα από έναν εργοδότη... κανονικά δεν θα έπρεπε να επιτρέπεται αυτό, όχι να ψαχνόμαστε τώρα...

Edited by slammer
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δοθεί δυνατότητα επιλογής τότε θα αναγκαστείς να βαπτίσεις ή να μην βαπτίσεις.

Και αν βαπτίσεις κάτι το 2012 γιατι έτσι σε συμφέρει (-150 ευρώ) ενώ το 2013 θα σε συνέφερε

να το βαφτίσεις αλλιώς δεν θα μπορείς (θα μπορείς αλλά ίσως προκαλέσεις αν το κάνεις) θα είναι ήδη βαπτισμένο.

 

Δυστυχώς οι 2 ιδιότητες (μπλοκάκιας ή μη) δεν ξεχωρίζουν με κριτήρια αλλα με πραγματικά στοιχεία και μόνο.

Υπάρχει ο μπλοκάκιας, ο σχεδόν μπλοκάκιας, ο περίπου μπλοκάκιας, ο λίγο μπλοκάκιας και ο καθόλου.

Ολα αυτά δεν ομαδοποιούνται σε 2 κατηγορίες, μόνο η πρώτη και η τελευταία ταιριάζουν, οι άλλες χάνουν ή κερδίζουν

τυχαία και άδικα.

Εσύ φίλε μου το 2009 δεν πήγες με το 72% καθαρά παίρνοντας καλή επιστροφή; (κάτι που κόπηκε με το πρώτο μνημόνιο).

Τώρα που θα δηλώσεις μπλοκάκιας γιατι να μη σου πει η εφορία

"Ααα μπλοκάκιας (δλδ σαν μισθωτός) μεν αλλα με συντελεστές δε ε; Πάρε ένα πρόστιμο αφού ήρθες μόνος και μας το δήλωσες τι είσαι".

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε μου το 2009 δεν πήγες με το 72% καθαρά παίρνοντας καλή επιστροφή; (κάτι που κόπηκε με το πρώτο μνημόνιο).

Τώρα που θα δηλώσεις μπλοκάκιας γιατι να μη σου πει η εφορία

"Ααα μπλοκάκιας (δλδ σαν μισθωτός) μεν αλλα με συντελεστές δε ε; Πάρε ένα πρόστιμο αφού ήρθες μόνος και μας το δήλωσες τι είσαι".

 

Το 2009 δεν υπήρχε δυνατότητα (σύμφωνη με το νόμο) να δηλώσεις κάτι παραπάνω από 72%. Ήσουν μηχανικός που ασκούσες το επάγγελμα του μηχανικού, άσχετα με το αν ήσουν μπλοκάκιας ή όχι, τότε υπήρχε "παροχή υπηρεσιών σε οργανωμένα γραφεία" 60% και 20% προσάυξηση πάμε στο 72%. Αυτό ήταν το μέγιστο νόμιμο, δεν μπορούσες να πεις έγω έχω συντελεστή 90%.

Άρα φίλε μου δεν "έκλεψες" κανένα, κάποιοι πράγματι "λουφάρανε" γιατί βάζανε κάτι συντελεστές 38 κλπ.

Edited by akisD
Link to comment
Share on other sites

Τεσπα, ας βλέπουμε και το πνεύμα του νόμου.

Το πνεύμα του είναι να μειώσει τον φόρο ενός που είναι μισθωτός στην πραγματικότητα ενώ λογίζεται ως Ε.Ε.

Από εκεί και πέρα, ο κάθε ένας αποφασίζει.

Tα είπε όλα !! Τα υπόλοιπα περιττέυουν και μπερδεύουν. 

Κοιτάζουμε το πνεύμα του νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το συντελεστή υπάρχουν περιπτώσεις που ο έλεγχος δεν τον δέχτηκε σε κάποιον

που δεν είχε πραγματικά έξοδα, ακόμα και τον 72%, και οι μηχανικοί πλήρωσαν τον υπολειπόμενο φόρο

+πρίστιμα.

 

Όσον αφορά το πνεύμα το νόμου εγώ το ξέρω και το καταλαβαίνω καλά.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν ο ελεγκτής το καταλαβαίνει και αυτός έτσι.

Και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπάρχουν πνεύματα και κρυφά νοήματα.

Υπάρχουν λέξεις, κομματα και τελείες.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται αλλά έχω αρκετές απορίες? Θ α το εκτιμούσα πολύ εάν μπορούσατε να μου τις λύσετε.

Μέχρι πέρυσι δούλευα ως μισθωτός  και από πέρυσι το καλοκαίρι του 2012 λόγο αλλαγής δουλειάς έκανα έναρξη επαγγέλματος  ως ελεύθερος επαγγελματίας ( σε μια εταιρεία οπότε είχα έσοδα το 100% από έναν εργοδότη). Δουλεύω με μπλοκάκι και κόβω ΑΠΥ .


1) Από την στιγμή που δουλεύω για ένα εργοδότη (100%) θα φορολογηθώ σαν μισθωτός? Συμπληρώνω τον κωδικό 019 (παρόλο που θα είμαι μισθωτός)?

2) Γνωρίζω ότι για 5 χρόνια από την έναρξη του ελεύθερου επαγγελματία δεν πληρώνω τέλος επιτηδεύματος (500/650 εύρο). Πρέπει να το δηλώσω κάπου αυτό?Εάν όχι, πως θα το γνωρίζουν για να μην το πληρώσω.

3) Έχω κάνει κανονικά καταχώρηση όλων των δαπανών, τόσο αυτές με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, όσο και αυτές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Στις περιοδικές που έχω πληρώσει για το 2012 εχω βγάλει το ΦΠΑ από ολες τις δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. Είναι λάθος αυτό που έχω κάνει εάν φορολογηθώ σαν μισθωτός?

4) το 20% των αμοιβών σου που μου παρακράτησε ο εργοδότης μου το δηλώνω στον κωδικό 605 ή κάπου άλλου?

5) τις εισφορές που έχω πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας που δηλώνονται?

6) Έχω δηλώσει σαν επαγγελματική μου έδρα το  σπίτι μου. Κάποιος συνάδελφος ότι θα πρέπει να βάζουμε ενοίκιο για ιδιόχρηση (όσοι χρησιμοποιούμε το σπίτι για έδρα). Τι ακριβώς και πως θα το κάνουμε αυτό.

7) Σε σχέση με το 2012 υπάρχει κάποια αλλαγή για τα εισοδήματα του 2013 στα ανωτέρα?Εάν φορολογηθώ σαν μισθωτός θα μπορώ να αφαιρώ την δαπάνη του ΦΠΑ από τις εκπιπτόμενες δαπάνες  (όποτε πληρώνω τις περιοδικές ή είναι λάθος (  έαν ναι τι πρέπει να κανω? Αξιζει να κοψω ΕΝΑ (1) για άλλη δουλειά ιδιωτική  ή όχι?

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα αυτό το ελεύθερος επαγγελματίας-μισθωτός είναι λιγο μπερδεμένο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

 

Καλημέρα σε όλους

Προσπάθησα να καταλάβω τι γίνεται αλλά έχω αρκετές απορίες? Θ α το εκτιμούσα πολύ εάν μπορούσατε να μου τις λύσετε.

Μέχρι πέρυσι δούλευα ως μισθωτός  και από πέρυσι το καλοκαίρι του 2012 λόγο αλλαγής δουλειάς έκανα έναρξη επαγγέλματος  ως ελεύθερος επαγγελματίας ( σε μια εταιρεία οπότε είχα έσοδα το 100% από έναν εργοδότη). Δουλεύω με μπλοκάκι και κόβω ΑΠΥ .

1) Από την στιγμή που δουλεύω για ένα εργοδότη (100%) θα φορολογηθώ σαν μισθωτός? Συμπληρώνω τον κωδικό 019 (παρόλο που θα είμαι μισθωτός)?

2) Γνωρίζω ότι για 5 χρόνια από την έναρξη του ελεύθερου επαγγελματία δεν πληρώνω τέλος επιτηδεύματος (500/650 εύρο). Πρέπει να το δηλώσω κάπου αυτό?Εάν όχι, πως θα το γνωρίζουν για να μην το πληρώσω.

3) Έχω κάνει κανονικά καταχώρηση όλων των δαπανών, τόσο αυτές με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ, όσο και αυτές χωρίς δικαίωμα έκπτωσης. Στις περιοδικές που έχω πληρώσει για το 2012 εχω βγάλει το ΦΠΑ από ολες τις δαπάνες με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. Είναι λάθος αυτό που έχω κάνει εάν φορολογηθώ σαν μισθωτός?

4) το 20% των αμοιβών σου που μου παρακράτησε ο εργοδότης μου το δηλώνω στον κωδικό 605 ή κάπου άλλου?

5) τις εισφορές που έχω πληρώσει στο ΤΣΜΕΔΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας που δηλώνονται?

6) Έχω δηλώσει σαν επαγγελματική μου έδρα το  σπίτι μου. Κάποιος συνάδελφος ότι θα πρέπει να βάζουμε ενοίκιο για ιδιόχρηση (όσοι χρησιμοποιούμε το σπίτι για έδρα). Τι ακριβώς και πως θα το κάνουμε αυτό.

7) Σε σχέση με το 2012 υπάρχει κάποια αλλαγή για τα εισοδήματα του 2013 στα ανωτέρα?Εάν φορολογηθώ σαν μισθωτός θα μπορώ να αφαιρώ την δαπάνη του ΦΠΑ από τις εκπιπτόμενες δαπάνες  (όποτε πληρώνω τις περιοδικές ή είναι λάθος (  έαν ναι τι πρέπει να κανω? Αξιζει να κοψω ΕΝΑ (1) για άλλη δουλειά ιδιωτική  ή όχι?

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλα αυτό το ελεύθερος επαγγελματίας-μισθωτός είναι λιγο μπερδεμένο.

Ευχαριστώ

 

καμια απαντηση?

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν και για την φετινή δήλωση, για τα εισοδήματα του 2012, ισχύουν ότι και το προηγούμενο έτος... δηλαδή όλοι σαν ΕΕ και μέσα στο εισόδημα φορολογείται και το ΤΣΜΕΔΕ!, απλώς αφαιρείται το 10% από τον φόρο που θα πληρώσεις. Οι αλλαγές αφορούν την δήλωση για τα εισοδήματα του 2013, προφανώς αν φορολογηθείς ως μισθωτός, που θα συμβεί υποχρεωτικά (με αυτά που γνωρίζουμε) εφόσον οι αμοιβές σου προέρχονται πάνω από 75% από έναν εργοδότη, δεν θα έχεις δικαίωμα να αφαιρέσεις έξοδα εκτός από αυτά του ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτό το ελεύθερος επαγγελματίας-μισθωτός, δεν είναι απλώς μπερδεμένο, είναι μαύρη εργασία που χρόνια τωρα σιωπηλά το αφήνουν να εξαπλώνεται....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να καταλάβω κι εγω γιατι δεν το χω..

Αν φορολογηθεις σαν μισθωτός άσχετα αν εισαι η δεν εισαι ουσιαστικά...

Θα φορολογηθεις για το ποσό ΕΣΟΔΑ- ΤΣΜΕΔΕ =Χ ??Δηλ για το χ ποσό και απο τα 5000 και πάνω????τοσο δεν ειναι το αφορολόγητο????

Link to comment
Share on other sites

Αδαμαντία θα φορολογηθείς ως εξής:

 

Εισοδηματα Χρήσης 2013 (Οικ.Έτος 2014)

 

Δεν υπάρχει αφορολόγητο (τουλάχιστον με την έννοια που το θέτεις)

 

Για το είσόδημα χ που γράφεις αν είναι:

έως 25.000 με 22% ήτοι φόρος 5.500

από 25.000 έως 17.000 με 32% ήτοι φόρος 5.440 (και ανακεφαλαιωτικά φόρος 5.500+5.440=10.940)

Υπερβάλλον με συντελεστη 42%      

 

Ο φόρος που προκύπτει με βάση την κλίμακα των μισθωτών μειώνεται:

α) Για εισόδημα μέχρι και είκοσι μία χιλιάδες (21.000) ευρώ κατά δύο χιλιάδες εκατό (2.100) ευρώ. Εφόσον ο φόρος που προκύπτει είναι μικρότερος των δύο χιλιάδων εκατό (2.100) ευρώ το ποσό μείωσης περιορίζεται στο ποσό του φόρου.
β) Για εισόδημα πάνω από είκοσι μία χιλιάδες (21.000) ευρώ το ποσό μείωσης της περίπτωσης α΄ περιορίζεται κατά εκατό (100) ευρώ ανά χίλια (1.000) ευρώ εισοδήματος και μέχρι εξαντλήσεως του ποσού των δύο χιλιάδων εκατό (2.100) ευρώ

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.