Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπλοκάκια στο νέο φορολογικό


Recommended Posts

Από τον οδηγό συμπλήρωσης φορολογικής δήλωσης 2013:

Κωδικός 019-020.  Σημειώστε ‘’Χ’’ πάνω στη λέξη ‘’ΝΑΙ’’, αν εσείς ο ίδιος ή η σύζυγος σας είστε επιτ-
ηδευματίας που εκδίδει ΑΠΥ, ασκείτε ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελεύθ-
ερο επάγγελμα και έχετε έγγραφη σύμβαση με μέχρι τρία (3) φυσικά ή νομικά πρόσω-
πα  ή  ποσοστό  εβδομήντα  πέντε  τοις  εκατό  (75%)  των  ακαθάριστων  εσόδων  σας
προέρχεται από ένα (1) από αυτά τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες σας.

 

Ισχύει μεν το 75% κτλ, απλά θα έχει επίπτωση μόνο στο τέλος επιτηδεύματος.

Αντί 650€ θα πληρώσει 500€.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι οτι εάν το 75% των ακαθάριστων εσόδων μου προέρχεται μόνο από έναν φυσικό η νομικό πρόσωπο,υποχρεούμαι  να έχω έγγραφη σύμβαση με τον συγκεκριμένο πρόσωπο η όχι για να πάω με την κλίμακα των μισθωτών ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι ξεκάθαρο:

Από τον οδηγό συμπλήρωσης φορολογικής δήλωσης 2013:

Κωδικός 019-020.  Σημειώστε ‘’Χ’’ πάνω στη λέξη ‘’ΝΑΙ’’,

αν εσείς ο ίδιος ή η σύζυγος σας είστε επιτηδευματίας που εκδίδει ΑΠΥ, ασκείτε ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή

ελεύθερο επάγγελμα και έχετε

έγγραφη σύμβαση με μέχρι τρία (3) φυσικά ή νομικά πρόσωπα

  ή 

ποσοστό  εβδομήντα  πέντε  τοις  εκατό  (75%)  των  ακαθάριστων  εσόδων  σας προέρχεται από ένα (1) από αυτά τα πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες σας.

Link to comment
Share on other sites

απάντηση δε δόθηκε στο

1. Αν είναι υποχρεωτικό να το δηλώσω ότι έχω έναν εργοδότη.

2. Αν θα αφαιρέθουν τα επαγγελματικά έξοδα και φορολογιθώ μόνο για τα καθαρα αν το δηλώσω

3. Αμφιβάλλω για το αν η μοναδική επίπτωση αφορά το τέλος επιτηδεύματος. Π.χ. αν του χρόνου με συμφέρει να πάω ως ελευθερος αλλα φέτος δήλωσα "ΝΑΙ" και δεν έχω αλλάξει εργοδότη η εφορία θα δεχτεί άνετα να πάω φετος ως μισθωτός και του χρόνου ως ελευθερος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν έχω καταλάβει είναι οτι εάν το 75% των ακαθάριστων εσόδων μου προέρχεται μόνο από έναν φυσικό η νομικό πρόσωπο,υποχρεούμαι  να έχω έγγραφη σύμβαση με τον συγκεκριμένο πρόσωπο η όχι για να πάω με την κλίμακα των μισθωτών ?

 

Άρθρο 45 παρ. 1 ΚΦΕ:

"[...]

Επίσης, ως εισόδημα από μισθωτές υπηρεσίες, αφαιρουμένων των ασφαλιστικών εισφορών, θεωρείται το εισόδημα από ατομική επιχείρηση παροχής υπηρεσιών ή ελευθέριο επάγγελμα, εφόσον συντρέχουν σωρευτικά οι ακόλουθες προϋποθέσεις:

αα) Έχουν έγγραφη σύμβαση με τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες τους, και

ββ) Τα φυσικά ή/και νομικά πρόσωπα τα οποία λαμβάνουν τις υπηρεσίες δεν υπερβαίνουν τα τρία (3), ή εφόσον υπερβαίνουν τον αριθμό αυτόν, ποσοστό εβδομήντα πέντε τοις εκατό (75%) των ακαθαρίστων εσόδων του εισοδήματος από ατομική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα προέρχεται από ένα (1) από τα φυσικά ή νομικά πρόσωπα που λαμβάνουν τις υπηρεσίες αυτές.

Με απόφαση του Υπουργού Οικονομίας και Οικονομικών μπορεί να ορίζονται τα δικαιολογητικά που συνυποβάλλονται με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος των δικαιούχων και ρυθμίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή της παραγράφου αυτής."

 

Άρα, ανεξάρτητα από τον αριθμό των εργοδοτών, πρέπει να υπάρχει έγγραφη σύμβαση για να πας ως μισθωτός.

Link to comment
Share on other sites

απάντηση δε δόθηκε στο

1. Αν είναι υποχρεωτικό να το δηλώσω ότι έχω έναν εργοδότη.

2. Αν θα αφαιρέθουν τα επαγγελματικά έξοδα και φορολογιθώ μόνο για τα καθαρα αν το δηλώσω

3. Αμφιβάλλω για το αν η μοναδική επίπτωση αφορά το τέλος επιτηδεύματος. Π.χ. αν του χρόνου με συμφέρει να πάω ως ελευθερος αλλα φέτος δήλωσα "ΝΑΙ" και δεν έχω αλλάξει εργοδότη η εφορία θα δεχτεί άνετα να πάω φετος ως μισθωτός και του χρόνου ως ελευθερος;

 

 

Tου χρόνου θα δούμε τι θα γίνει τελικά . Για τις φετινές δηλώσεις η διαφορά είναι στο τέλος επιτηδεύματος.

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να γίνω πιο συγκεκριμένος σε αυτό που θέλω να πω.

Λοιπόν, εισόδημα 30000, ΤΣΜΕΔΕ 4500 και έξοδα 5000.

Εργασία ώς μπλοκάκιας στην υποθετική εταιρεία ΚΑΤ ΑΕ.

Φετος δηλώνω κανονικά στον κωδικό 019 οτι είμαι μπλοκάκιας και γλυτώνω 150 ευρώ απο το τέλος επιτηδεύματος.

Του χρόνου λοιπόν θα ισχύει το εξής:

Αν πάω σαν μισθωτός θα φορολογηθώ για 30000-4500 = 25500 ευρώ που με ττην κλιμακα μισθωτών δίνει φόρο 5660.

Αν πάω σαν ελεύθερος θα φορολογηθώ για 30000-4500-5000 = 20500 που με την κλίμακα των ελεύθερων δίνει φόρο 5330.

Άρα του χρόνου με συμφέρει να πάω ως ελύθερος.

Του χρόνου και πριν αρχίσουν οι δηλώσεις βγαίνει και μια εγκύκλιος ότι η δήλωση περί μπλοκάκια ή μη (το 75% που λέμε)

είναι προαιρετική, και μάλιστα αμα το καλοσκεφτούμε έτσι είναι το σωστό.

Λέω εγώ λοιπόν, αφού με συμφέρει να πάω ως ελευθερος πάω έτσι.

Έρχεται μετά ο έλεγχος όμως και λέει "Κύριε πέρσι στην ίδια εταιρεία είσασταν μπλοκάκιας τύπου μισθωτός

και τώρα ελευθερος;". Πάρτε ένα προστιμο για ψευδή δήλωση.

Η ακόμα χειρότερα "Κύριε εδώ και 10 χρόνια αφαιρείτε έξοδα και μας το παίζετε ελευθερος ενω είσασταν σαν μισθωτός;"

Πάρτε 10 πρόστιμα για τα έτη 2001 - 2011.

Αναρωτιέμαι δλδ μήπως η εφορία τώρα με τις εκατοντάδες διασταυρώσεις δίνει ένα δέλεαρ 150 ευρώ ώστε εμείς να δηλώσουμε

ότι είμαστε μπλοκάκηδες και ετσι να ξεβρακωθούμε σε ελέγχους για παλιότερα ή επόμενα χρόνια.

Και τελικά δεν κατάλαβα αν τελικά η δήλωση στον κωδικό αυτο (019 πινακας 2) είναι προαιρετική ή υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Να σου καταρρίψω το επιχείρημα με την πρώτη.

Δε μπορείς να είσαι πραγματικός μπλοκάκιας και να να έχεις πραγματικά λειτουργικά έξοδα 5000€.

 

Ο έλεγχος λοιπόν μπορεί να έρθει και να σου ελέγξει αν τα έξοδα που δήλωνες στο παρελθόν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

 

Το 019 δεν είναι υποχρεωτικό με ποια έννοια:

Έστω ότι πληροίς τις προϋποθέσεις.

Μπορεί να έχεις μόνο έναν πελάτη αλλά να λειτουργείς ως Ε.Ε.

Δε θα σε πάρει κανείς από πίσω να δει που πηγαίνεις το πρωί.

 

Ζητάς μία απάντηση σε ένα ερώτημα που άμα πρέπει να σου το απαντήσει κάποιος επίσημα πρέπει να σου πει: ναι είναι υποχρεωτικό.

από εκεί και πέρα αποφασίζεις εσύ.

 

Η επίσημη απάντηση που μπορεί να σου πει κάποιος είναι ότι από τη στιγμή που είσαι μπλοκάκιας θα πας σας μπλοκάκιας.

Το τι θα σου βγει στο τέλος είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

Link to comment
Share on other sites

 

Του χρόνου λοιπόν θα ισχύει το εξής:

Άρα του χρόνου με συμφέρει να πάω ως ελύθερος.

Του χρόνου και πριν αρχίσουν οι δηλώσεις βγαίνει και μια εγκύκλιος ότι η δήλωση περί μπλοκάκια ή μη (το 75% που λέμε)

είναι προαιρετική, και μάλιστα αμα το καλοσκεφτούμε έτσι είναι το σωστό.

 

Αναρωτιέμαι δλδ μήπως η εφορία τώρα με τις εκατοντάδες διασταυρώσεις δίνει ένα δέλεαρ 150 ευρώ ώστε εμείς να δηλώσουμε

ότι είμαστε μπλοκάκηδες και ετσι να ξεβρακωθούμε σε ελέγχους για παλιότερα ή επόμενα χρόνια.

 

 

Δύο θέματα :

 

1) Πως τελικά θα διαμορφωθεί η φορολογία των φυσικών προσώπων στις δηλώσεις του διαχειριστικού έτους 2013 μένει  να το δούμε στην πράξη. Θα ισχύσουν τα διαλαμβανόμενα στο Ν 4110/2013 ή θα αλλάξουν ?

 

2) Το υπ. οικονομικών στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι σε θέση να γνωρίζει (μπορεί να το κάνει) ποιός είναι στο καθεστώς "μπλοκάκιας" και ποιός όχι Δεν περιμένει το Ε1 για να το βρεί. Ωστόσο στο Ε1 θα πρέπει να υπάρχουν κάποιες πληροφορίες τεχνικής φύσεως , ώστε να διευκολυνθεί η σωστή εκκαθάριση των δηλώσεων.

Link to comment
Share on other sites

2000 σε βενζίνη (και μπλοκάκιας να είμαι σου λέει ο άλλος τρεχα στα τάδε εργοτάξια)

1000 σε κομπιούτερ

500 σε σερβις αυτοκινήτου

500 σε ασφάλεια αυτοκινήτου

1000 σε λογισμικό

Βενζίνες κλπ είναι κατά 70%, το ξέρω.

και διάφορα άλλα απο δω κι εκεί. Νάτα τα έξοδα. Τώρα το αν ειναι πραγματικά ή όχι ποιος και με τι κριτήρια θα το πει.

Π.χ. εμένα ο εργοδότης μου μου έχει πει, φίλε τα κομπιούτερ και το λογισμικό δικά σου.

Βενζίνη για εξωτερικές δουλειές δική σου. Κλπ κλπ.

Η σύμβαση μου (έχω τέτοια) λέει οτι δουλεύω σπίτι μου με δικό μου εξοπλισμό και πάω όποτε μου πουν όπου μου πουν

με δικό μου μεταφορικό.

Το σίγουρο είναι ότι το κριτήριο του μέχρι 3 εργοδότες ή 75% σε έναν, με τιποτα δεν στοιχειοθετεί κρυμμένη

μισθωτή σχέση. Εμένα αν με άφηναν να διαλέξω αν θα το δηλώσω, αλήθεια δεν θα το δήλωνα,

θα το άφηνα να περνάω σαν ελεύθερος. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, γιατι αυτό είμαι τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.