Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενίσχυση Μικρομεσαίων Επιχειρήσεων που δραστηριοποιούνται στους τομείς Μεταποίησης, Τουρισμού, Εμπορίου - Υπηρεσιών


tasxan206

Recommended Posts

Μπορει να γινομαι κουραστικος αλλα θα το ξαναγραψω.

 

Οκ, τα 20000Ε ειναι πολλα λεφτα.

Αλλα ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΠΙΟ ΣΦΑΡΙΚΑ.

 

Γιατι δεν περναει απο το μυαλο σας πχ να ξεκινησετε μια συνεργασια με αλλο συναδελφο, να κανετε μια εταιρεια και να δραστηριοποιηθειτε σε συγκεκριμενο τομεα?

 

Οκ, δεν θα λυσει κανεις το προβλημα της ζωης του με ενα προγραμμα επενδυτικο, αλλα το 50% επιδοτηση με προυπολογισμο μεχρι τα 300.000Ε και ενα καρο επιλεξιμες δαπανες δεν μπορει να μην ειναι μεγαλη βοηθεια για καποιους.

 

Πριν το κατακρινετε, σκεφτειτε το.

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα θα αποτύχει λόγω οικονομικής συγκυρίας

 

είμαι νέος μηχανικός και θέλω 30000ευρώ εξοπλισμό (+φπα 6900 ο οποίος πληρώνεται από εμάς μην το ξεχνάτε)

επιδοτούμαι 60% δηλαδή πρέπει να βάλω από την τσέπη μου 30000 * 40% = 120000 + φπα 6900 = 18900 ευρώ

18900 στην καλύτερη γιατί μπορεί να απαιτηθεί εξαρχής να καλύψουμε το σύνολο και να πάρουμε λεφτά μετά

 

συνάδελφοι συγνώμη καλή η επιδότηση δεν λέω αλλά εγώ 18900 δεν τα έχω

και καμία τράπεζα δεν θα μου δώσει και δάνειο

 

αλλά και να μου έδινε δεν θα έμπαινα σε λογική να πάρω 20χιλιάρικα δάνειο με την παρούσα οικονομική συγκυρία

και να μην μπορώ να αποπληρώνω

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η εμπειρια (λογω ενασχολησης με επαγγλεματικους και βιομηχανικους χωρους) μου εχει δειξει οτι σχεδον ολα τα επενδυτικα προγραμματα ευνοουν αυτους που :

- Εχουν τα χρηματα για την επενδυση και τους δινεται ενα "ατου" να κανουν κατι παραπανω ή να τους μεινει μερος του κεφαλαιου.

- Ετσι και αλλιως θα επενδυαν (ειτε με ιδιο κεφαλαιο, ειτε με δανεισμο)

- Υφισταμενες επειχειρησεις που πανε καλα και μπορουν να καλυψουν μεσω τρεχουσων εισπραξεων τις οποιες δαπανες. Μην ξεχνατε οτι το χρονικο περιθωριο για την υλοποιηση ειναι 12 μηνες (αν το θυμαμαι σωστα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

αλλά και να μου έδινε δεν θα έμπαινα σε λογική να πάρω 20χιλιάρικα δάνειο με την παρούσα οικονομική συγκυρία και να μην μπορώ να αποπληρώνω

Ακριβως. που να βρεις χρηματα σημερα και να επενδυσεις σε εξοπλισμο.

Η εταιρεια-συνεργασια ειναι μια απο τις λυσεις

Link to comment
Share on other sites

το πρόγραμμα θα αποτύχει λόγω οικονομικής συγκυρίας

Κανένα επενδυτικό πρόγραμμα δεν αποτυγχάνει στο σύνολο του.

Τον λόγο τον περιγράφει πολύ σωστά ο terry...

 

Εάν μπει κάποιος στη λογική να βρει τώρα 10000, ώστε να πάρει άλλα 10000, το παιχνίδι είναι δύσκολο εώς χαμένο για αυτόν. (εντάξει, ίσως όχι τόσο τραγικά για τέτοια ποσά, αλλά για μεγαλύτερα σίγουρα)

Γνωρίζω πολλά παραδείγματα, κυρίως μεγαλύτερων εταιρειών, που πλέον το δεύτερο τους όνομα είναι 'άρθρο 99'.

 

Ως μηχανικοί θεωρώ ότι το μυαλό μας είναι αρκετά ανοιχτό ώστε να βρούμε λύσεις. και αρκετά κλειστό ώστε να αποφύγουμε επιπόλαιες κινήσεις.

Και λίγο προσοχή σε όσους απευθυνθούν σε συμβούλους, γιατί οι δεύτεροι έχουν την τάση να φουσκώνουν την επένδυση ώστε να κερδίσουν περισσότερα από την επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχίσω λοιπόν 1ος εγώ ερωτώντας τι γίνεται με τους ΚΑΔ που δεν εχουμε δηλωμένους. Πάμε παλι και δηλώνουμε ΚΑΔ που να μπορούν να χρηματοδοτηθούν ;

 

Για όποιον θέλει, εδώ είναι τα αρχεία όλα, προς ανάγνωση: http://www.espa.gr/e...S.aspx?item=475

 

Ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τους ΚΑΔ. Είμαι πολιτικός μηχανικός και έχω δηλώσει στην έναρξη της εφορίας μου τους κωδικούς 71.11 και 71.12 χωρίς υποκατηγορίες.

Ποια είναι η άποψη σας για αυτό ?

Μήπως θα έπρεπε να είχαν δηλωθεί πιο εξειδικευμένοι ΚΑΔ όπως π.χ. ο 71.12.12.01 για να είναι επιλέξιμος από το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Τις απαιτήσεις για Αμέα τις έχει δει κανείς; Δηλαδή αν κάποιος έχει γραφείο σε μια πολυκατοίκια που δεν έχει πρόσβαση σε Αμεα τι κάνει; Η δεν μπαίνει καθόλου στο πρόγραμμα ή αλλάζει την πρόσβαση της πολυκατοικίας; Μήπως πέρα απο αυτό απαιτούνται και άλλα μέτρα πχ διαρρυθμίσεις στο μπάνιο κλπ. Και αν δεν βγαίνουν οι διαστάσεις τι κάνεις. Άρχίζεις τα γκρεμίσματα;

Μου φαίνεται οτι θα υπάρξει πρόβλημα απο αυτή την απαίτηση. Γιατί είναι κάτι που θα ελεγχοι στο τέλος από όσο κατάλαβα διαβάζοντας. Σκεφτείτε κάποιος να κάνει τις δαπάνες και στο τέλος να του πουν δεν παίρνεις τίποτα δεν έχεις πρόσβαση για Αμεα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στο πρόγραμμα κάνει τον παρακάτω διαχωρισμό:

α)δαπάνες οι οποίες υπάγονται στον Καν (ΕΚ) 1998/2006 (Κανονισμό De minimis)

β) δαπάνες οι οποίες υπάγονται στον Καν (ΕΚ) 800/2008 (Γενικό Απαλλακτικό Κανονισμό)

 

έχει καταλάβει κάποιος τον διαχωρισμό?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Έχω μια γνωστή που θέλει να ανοίξει μια μονάδα με τουριστικά καταλύματα + χώρο εστίασης. Οι χώροι εστίασης δεν μπορούν να ενταχθούν προς το παρόν. Τι μπορεί να κάνει?

 

Το να προχωρήσει στην διαδικασία (άδειες κλπ) και να υποβάλλει στο πρόγραμμα μόνο για τα καταλύματα περιμένοντας να βγει άλλο πρόγραμμα (έχω ακούσει ότι αναμένεται κι άλλο) για την ταβέρνα, το βλέπετε καλή λύση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.