Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΑΕ και συμβούλια αρχιτεκτονικής


Recommended Posts

@tzeno .. & προς όλους..

Αν το δεις γραφειοκρατικά -όπως συνήθως οι υπηρεσίες- για την "έγκριση δόμησης" δεν χρειάζεσαι ΣΑ αφού δεν καταθέτεις αρχιτεκτονική μελέτη. Όμως αφού την έχεις κάνει ήδη και αποτυπώνεται σε "μικρογραφία" στο ΔΔ που καταθέτεις για την "έγκριση" καλό θα ήταν να περάσεις ΣΑ από πριν. Το ΣΑ -κατά την γνώμη μου- δεν νομιμοποιείται να σου ζητήσει έγκριση από ΥΔΟΜ -το έγγραφο που επισυνάπτεις δεν δίνει οδηγίες στα ΣΑ αλλά στην ΥΔΟΜ. Και δεν χρειάζεται να πας μέσω ΥΔΟΜ, μπορείς να πας απ' ευθείας και να "περάσεις" κι ας μη βγάλεις ούτε έγκριση ούτε άδεια δόμησης μετά.

Το (δευτερεύον!!...) θέμα είναι αν θα την πληρωθείς την αρχιτεκτονική μελέτη -δευτερεύον για τα σαϊνια που βγάλαν τις προδιαγραφές των ΔΔ κατά ΝΟΚ.

Τώρα.... ας το βάλω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα

Τα ΣΑ καλούνται ήδη να νομολογούν υποκειμενικά

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=HAYgd7y1azc%3d&tabid=777&language=el-GR

ε ρε γέλιο ή/και ξύλο που έχει να πέσει...

Edited by imhotep
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....

Τα ΣΑ καλούνται ήδη να νομολογούν υποκειμενικά

http://www.ypeka.gr/...&language=el-GR

ε ρε γέλιο ή/και ξύλο που έχει να πέσει...

Α καλά, το διάβασα κι αυτό πουρνό πουρνό….

Μου θυμίζει σκονάκι μαθήματος στη σχολή τι να προσέξεις για κάποιο μάθημα της σύνθεσης μπας και το περάσεις ….

 

Ναι σαφέστατα θα λειτουργήσει με υποκειμενική λογική…

Όμως και πάλι ναι το κάθε αρχιτεκτονικό αποτέλεσμα έχει υποκειμενικό αποτέλεσμα εκ φύσεως….

Να δημιουργήσεις έναν αντικειμενικό υποκειμενισμό φυσικά είναι δύσκολο και αυτό πάλι υποκειμενικό θα είναι.

 

Δύσκολο πρόβλημα να λυθεί και μάλλον είναι πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί από την διάχυση των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

Δηλαδή το κράτος αποδέχεται ότι όλοι όσοι έχουν δικαίωμα να εξασκήσουν την αρχιτεκτονική δεν έχουν την επιστημονική επάρκεια να το κάνουν.

Σωστό και γνωστό φυσικά αυτό στον κύκλο των μηχανικών, και ας μη μπορεί να το ακουμπήσει κανείς αυτό τώρα.

Οπότε αφού ναι έχετε όλοι δικαίωμα αλλά δεν σκαμπάζουν όλοι να κάνουν αρχιτεκτονική και δεν σας εμπιστεύομαι, βάζω οδηγίες και τα ΣΑ. να ελέγχουν ανά περίπτωση. Σαν να είναι μαθήματα 3ου ή 4ου έτους της αρχιτεκτονικής σχολής.

 

Κουφά όλα αυτά φυσικά και ναι η φράση που λες θα πέσει γέλιο ή ξύλο δεν θα είναι μακριά από την πραγματικότητα….

Link to comment
Share on other sites

 

Να δημιουργήσεις έναν αντικειμενικό υποκειμενισμό φυσικά είναι δύσκολο και αυτό πάλι υποκειμενικό θα είναι.

 

Ειδικά σε εποχή κρίσης της ιδεολογίας ή μη ύπαρξης κυρίαρχης ιδεολογίας και κατ' επέκταση μη ύπαρξης κυρίαρχου αισθητικού ρεύματος ποιος θα τολμήσει να "κρίνει"; Και ποιος θα τολμήσει να αντιταχθεί στα copy-paste των "αιτιολογικών" εκθέσεων..;

Δεν φταίει μόνο η διάχυση των επαγγελματικών δικαιωμάτων φταίει και η γύμνια ή η γενικότητα του ΝΟΚ (ή των ΓΟΚ γενικώς)

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Και βέβαια φίλε μου δεν φταίει μόνο η διάχυση και πανσπερμία των επαγγελματικών δικαιωμάτων.

 

Απλά σχεδόν σε κάθε γύμνια και σε κάθε άρες μάρες κουκουνάρες της γενικότερης νομοθετικής διάρροιας για την δόμηση, το δόμημα, την (μη) χωροταξική πολιτική αυτής της χώρας αυτή η μικρή λεπτομέρεια ξεπετά μπροστά σαν το κερασάκι στην τούρτα…..

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Το οτι ο νομοθετης τοποθετησε μελη των ΣΑ και ιδιωτες μηχανικους, τι αραγε να σκεφτοταν?

Κατα την γνωμη μου για να "υπερασπιζεται" τροπον τινα τους μελετητες απεναντι σε τυχον παραλογες απαιτησεις των δημοσιων υπαλληλων.

Σας πληροφορω λοιπον πως σε πολλες συνεδριασεις ΣΑ απορριπτονται μελετες για σχεδιαστικους λογους με πρωτοστατουντες τους ιδιωτες μελη!

Και οταν λεω σχεδιαστικους, μιλαω για λεπτομερειες ανευ ουσιας οπως παχη γραμμων, απουσια πατζουριων κλπ κλπ

Δυστυχως μερικοι απο τους ιδιωτες μελη των ΣΑ την εχουν ακουσει καθηγητες Α' εξαμηνου...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη μεγάλη αλήθεια (κατάντια) είναι βέβαια και το επίπεδο παρουσίασης των μελετών.

Πιστεύω και γνωρίζω ότι το 75% των αρχιτεκτονικών μελετών οικ αδειών των τελευταίων 15-20 χρόνων

δεν πληρεί τις βασικές προδιαγραφές σχεδιασμού όψεων-κατόψεων-τομών,και δεν εννοώ βέβαια

τα μαξιλάρια στα Υ/Δ και τους καναπέδες στο σαλόνι.

Βαρύ δεν είναι;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

... για την "έγκριση δόμησης" δεν χρειάζεσαι ΣΑ αφού δεν καταθέτεις αρχιτεκτονική μελέτη. Όμως αφού την έχεις κάνει ήδη και αποτυπώνεται σε "μικρογραφία" στο ΔΔ που καταθέτεις για την "έγκριση" καλό θα ήταν να περάσεις ΣΑ από πριν. Το ΣΑ -κατά την γνώμη μου- δεν νομιμοποιείται να σου ζητήσει έγκριση από ΥΔΟΜ -το έγγραφο που επισυνάπτεις δεν δίνει οδηγίες στα ΣΑ αλλά στην ΥΔΟΜ. Και δεν χρειάζεται να πας μέσω ΥΔΟΜ, μπορείς να πας απ' ευθείας και να "περάσεις" κι ας μη βγάλεις ούτε έγκριση ούτε άδεια δόμησης μετά....

Το ΣΑ δεν εξετάζει καν μελέτη η οποία δεν έχει έγκριση δόμησης. Επιστρέφεται. Η ΥΔΟΜ υποχρεούται να δώσει την έγκριση δόμησης πιο μπροστά. Υπάρχει σχετική διευκρινιστική εγκύκλιος προς τις ΥΔΟΜ, γιατί στις αρχές επικρατούσε κάποια σύγχυση.

Link to comment
Share on other sites

Σε υφιστάμενο κτίριο κατασκευής 1965 (Α' φάση) και 1975(Β' φάση) θέλω να κάνω προσθήκη ορόφου . Το κτίσμα έχει πρόσωπο σε οδό με πλάτος 26,00μ . Θα χρειαστεί ΕΠΑΕ ή ΣΑ ή πιστεύετε πως υπάρχει τρόπος να το αποφύγω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά το κτίριο προυπάρχει , οπότε και οι επιλογές που έχω είναι ελάχιστες για την προσθήκη μου . Για αυτό αναρωτιόμουν αν υπάρχει τρόπος να το αποφύγω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.