Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν πληρώσω κάποιον για υπηρεσίες σχετικές με την δουλειά μου και μου κόψει αθεώρητο, πρέπει να ελέγχω αν όντως είναι επαγγελματίας;

 

Αν αυτός είτε δεν το δηλώσει στην εφορία, είτε έχει κλείσει τα βιβλία του και την επιχείρηση λόγω σύνταξης ή στην χειρότερη αν είναι λαμόγιο που δεν είναι καν μηχανικός και είναι πλαστή και η σφραγίδα, υπάρχει κίνδυνος να χάσω το ΦΠΑ ή να μην μπορώ να περάσω το ποσό στα έξοδα;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν εργαλεία όπως αυτό, και σελίδες όπως αυτήν (την ίδια δουλειά κάνουν) όπου ο έλεγχος του ΑΦΜ επιτηδευματία είναι πλέον δουλειά ρουτίνας.

 

Σε μία τέτοια περίπτωση, το να μην γίνει έκπτωση στο ΦΠΑ ή το να μην το βάλεις στα έξοδα σου είναι το λιγότερο.

Θα κατηγορηθείς για λήψει πλαστού φορολογικού στοιχείου.

Δε ξέρω κατά πόσο η (πραγματική) άγνοια μπορεί να σε σώσει ή για να αποφύγουν τέτοιες περιπτώσεις έχουν πετάξει το μπαλάκι στον κάθε λήπτη...

 

Τα παραπάνω εργαλεία, βοηθούν να έχουμε την εικόνα του ΑΦΜ.

Μας δίνει πληροφορίες για το αν το ΑΦΜ αντιστοιχεί σε επιτηδευματία, την επωνυμία, το πότε έχει κάνει έναρξη, το αν έχει κλείσει την δραστηριότητα (αν ναι, πότε), τον κύριο ΚΑΔ, στοιχεία έδρας και επικοινωνίας.

Edited by ssouanis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Αν πληρώσω κάποιον για υπηρεσίες σχετικές με την δουλειά μου και μου κόψει αθεώρητο, πρέπει να ελέγχω αν όντως είναι επαγγελματίας;

 

Αν αυτός είτε δεν το δηλώσει στην εφορία, είτε έχει κλείσει τα βιβλία του και την επιχείρηση λόγω σύνταξης ή στην χειρότερη αν είναι λαμόγιο που δεν είναι καν μηχανικός και είναι πλαστή και η σφραγίδα, υπάρχει κίνδυνος να χάσω το ΦΠΑ ή να μην μπορώ να περάσω το ποσό στα έξοδα;

 

H θεώρηση επί του παραστατικού δεν σου εξασφάλιζε τίποτε από τα παραπάνω . Η έρευνα στον ιστότοπο , τον οποίο υποδυκνύουν παραπάνω, σε εξασφαλίζει κάπως .

Link to comment
Share on other sites

για SOTHRIS:

#73

Συνάδελφοι, πρόκειται να γίνω Τεχνικός Ασφαλείας σε Αστική Εταιρια (μη κερδοσκοπική).

Ηθελα να ρωτήσω, για μηνιαία εισπραξη 100€+ΦΠΑ:

1. κόβω αθεωρητο τιμολόγιο ή θεωρημένη ΑΠΥ?

2. Πρέπει να παρακρατούν 20% φόρο ή οχι?

 

παρακαλώ για μια απαντηση στο 2, Σωτηρη

Link to comment
Share on other sites

1. TIΜΟΛΟΓΙΟ ΑΘΕΩΡΗΤΟ

2. ΟΧΙ (υπό την αίρεση ότι δεν θα θεωρηθεί μια συναλλαγή η συνολική ετήσια αμοιβή )

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Κοινώς θα πρέπει οι αιτιολογίες στις ΑΠΥ να μην "δείχνουν" ότι πρόκειται για ένα αντικείμενο....

Link to comment
Share on other sites

Βασικά εγώ που έχω ακόμα φύλλα στο παλιό μπλοκάκια κόβω από εκείνο σε όλους μέχρι να εξαντληθεί. Κάνω λάθος μήπως?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.