Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος ΚΦΑΣ - τελικά τι κόβουμε;


sarcs

Recommended Posts

Συνάδελφοι, επειδή διαβάζοντας το Αρ. 6 έχω μπερδευτεί, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε δυο απορίες...

-σε ΝΠΔΔ τι κόβουμε θεωρημένη ΑΠΥ ή αθεώρητο ΤΠΥ??? και

-αν έχει κοπεί ήδη ΑΠΥ σε εταιρεία πρέπει να ακυρωθεί και να γίνει ΤΠΥ;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι αφελές συνάδελφοι ? Στο πεδίο που γράφει "Σειρά" πάνω στο τιμολόγιο γράφουμε τπτ ? ή απλά και μόνο το αριθμούμε όπως κάναμε και με τις ΑΠΥ ?

Edited by maximos75
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι, πρόκειται να γίνω Τεχνικός Ασφαλείας σε Αστική Εταιρια (μη κερδοσκοπική).

Ηθελα να ρωτήσω, για μηνιαία εισπραξη 100€+ΦΠΑ:

1. κόβω αθεωρητο τιμολόγιο ή θεωρημένη ΑΠΥ?

2. Πρέπει να παρακρατούν 20% φόρο ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

1. Κόβεις ΑΘΕΩΡΗΤΟ τιμολόγιο

2. Γνωρίζω οτι φόρος 20% (παρακράτηση) γίνεται όταν η καθαρή αμοιβή > 300,01 Ε (ούτε στα 300 Ε). Εσύ με 100 Ε κόβεις κανονικά ΤΠΥ (Τιμ.ΠΑρ.Υπ.) + ΦΠΑ χωρις να σου κάνουν παρακράτηση

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως η εργασία δεν είναι μόνο για έναν μήνα αλλά για παραπάνω και πιθανόν το σύνολο θα είναι >300€, πρέπει να σου κάνουν παρακράτηση του 20%

Δεν έχω καταλήξει όμως στο ποιος τιμωρείται αν δεν γίνει η παρακράτηση. Θεωρώ πως είναι υποχρέωση του λήπτη της υπηρεσίας αλλά ποτέ δεν ξέρεις....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή όμως η εργασία δεν είναι μόνο για έναν μήνα αλλά για παραπάνω και πιθανόν το σύνολο θα είναι >300€, πρέπει να σου κάνουν παρακράτηση του 20%

 

Εγω ξέρω οτι για κάθε απόδειξη που κόβει καποιος και το ποσο είναι <= 300 Ε καθαρή αμοιβή δεν γίνεται παρακράτηση 20% και νομίζω (δεν είμαι σίγουρος) ανεξαρτητα απο πόσες αποδείξεις κοβει στο ιδο μήνα ....

 

Πίστεύω να το δει ο SOTIRIS και να μου λύσει ΚΑΙ αυτή την απορία

 

Μεχρι τότε περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει εγκύκλιος που το αναφέρει αυτό που έγραψα.

Έλυσα και το θέμα με το ποιον κυνηγάει η εφορία.

 

Από σεμινάριο αντιγράφω:

Εάν δεν έχει διενεργηθεί παρακράτηση, επιβάλλονται κυρώσεις σε βάρος του προσώπου που είχε υποχρέωση να διενεργήσει την παρακράτηση. Συγκεκριμένα σύμφωνα με την υπ’ αριθμόν 265/2001 γνωμοδότηση του ΝΣΚ τα πρόσωπα αυτά υποχρεούνται να καταβάλουν τον μη αποδοθέντα φόρο και υπόκεινται και στις διοικητικές κυρώσεις του άρθρου 1 και 4 του Ν. 2523/1997 (Προσαύξηση 1,5%,3% ή 3,5% κατά περίπτωση - πρόστιμο 117 έως 1170 Ευρώ).
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν με απατά η μνήμη μου πρέπει να το έχω και γω αυτό που ανάρτησες απο το σεμινάριο (πρέπει όμως να κοιτάξω τα χαρτιά μου)

 

Πέρα απ΄αυτό, το κείμενο αναφέρεται στη περίπτωση που δεν κάνει κάποιος παρακράτηση χωρις όμως να αναφέρεται σε ποιό ποσό (<=300 Ε >) ή σε οποιοδήποτε ποσό ....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

Η αντιγραφή από το σεμινάριο είναι για το ποιον κυνηγάει η εφορία.

Για το άλλο θέμα (σπαστές αποδείξεις), πρέπει να ψάξω να βρω την εγκύκλιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφοι για όλες τις γνώμες.

Για το 20% παρακρατηση τελικά ο SOTHRIS θα δώση σίγουρη απάντηση.

,

για SOTHRIS post #73

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.