Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση κατανάλωσης πετρελαίου


HQ7

Recommended Posts

Σχετικά με την αντιστάθμιση που προτάθηκε, μπορεί να αποδώσει σε τριώροφη πολυκατοικία με αυτόνομη θέρμανση?

 

Ναι φυσικά μπορεί να αποδώσει μια χαρά και θα δείτε οικονομία άμεσα. Σημαίνει όμως ότι οι μετρήσεις κατανάλωσης θα πρέπει να γίνονται με θερμιδομετρητές και όχι ωρομετρητές.
 
Πήρα τις τελευταίες μέρες μετρήσεις από την λειτουργία της αντιστάθμισης στο κτήριο που είναι το γραφείο μας και έχω βάλει τα διαγράμματα σε σχετικό άρθρο. 
 
Είναι παλιά πολυκατοικία χωρίς αυτονομίες και η αντιστάθμιση μας έχει σώσει στην κυριολεξία…
 
ATH-00009-30.jpg
Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι χθες επανεγκατέστησα το σύστημα αντιστάθμισης και το ρύθμισα και απενεργοποίησα τη συνεχή λειτουργία του λέβητα ακόμα και αν δεν ζητάει κανένας θερμοστάτης.

Αναμένω κάποια οικονομία την οποία και θα σας κοινοποιήσω μετά από 2-3 εβδομάδες.

Έτσι κι αλλιώς έχω σταματήσει τη χρήση ΖΝΧ από το λέβητα εδώ και λίγες μέρες.

 

Μέχρι στιγμής υπάρχει συχνή αλλαγή στη μίξη της τρίοδης ώστε να συμβαδίζει η θερμοκρασία προσαγωγής σύμφωνα με την επιλεγμένη στο διάγραμμα. Μένει φυσικά να παρακολουθήσω την θερμική άνεση και να μικρορυθμίσω ανάλογα με τις αντιδράσεις των κατοίκων. Επίσης έβαλα μια ΔΤ -5°C θερμοκρασία προσαγωγής για 8 περίπου ώρες το βράδυ.

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Μένω σε ένα διώροφο με 2 οροφοδιαμερίσματα 180m2 και ημιυπόγειο με 2 διαμερίσματα 80m2. Αυτή τη στιγμή κατοικούνται ο 1ος και το ένα ημιυπόγειο. Στην οροφή μας υπάρχει κεραμοσκεπή, οι τοίχοι έχουν μόνωση εσωτερικά και τα κουφώματα είναι απλά αλουμινίου με διπλά τζάμια. Ο λέβητας που έχει εγκατασταθεί είναι των 95000 kcal για να καλύψει όλο τα διαμερίσματα 20ετίας. Με 24ωρη θέρμανση στους 19 βαθμούς πέρυσι και 18 φέτος λόγω παιδιού η κατανάλωση φτάνει τα 20 λίτρα την μέρα (600l τον μήνα άνετα) για την θέρμανση κυρίως του δικού μας επειδή οι κάτω δεν ανάβουν. Φέτος δοκίμασα να το κλείνω το βραδύ και άναμμα ξανά το επόμενο απόγευμα αλλά έκανε πολύ ώρα να ανέβει η θερμοκρασία και δεν είδα και κάποια διαφορά στην κατανάλωση (νομίζω αυξήθηκε κιόλας). Σκέφτομαι άμεση αλλαγή του λέβητα με μικρότερο πετρελαίου γιατί Φ.Α. δεν έχει εδώ και δεν προβλέπεται να έρθει άμεσα και επίσης να μπει μόνωση στην οροφή γιατί νομίζω εκεί δεν υπάρχει τίποτα πάνω από την πλάκα. Θα γίνει κανονική μελέτη όμως γιατί ότι έχει γίνει μέχρι τώρα πιστεύω ότι στηρίζεται στην γνώμη του καυστηρατζή. Διάβασα το συγκεκριμένο ποστ και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν θα προτείνατε και στην δική μου περίπτωση ρύθμιση της θερμοκρασίας σε χαμηλότερα επίπεδα (είναι στους 75oC) ή εγκατάσταση αντιστάθμισης (θα πρέπει ο λέβητας να έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά?) με τον τωρινό λέβητα?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε απομονωσει τα σωματα των ακατοικητων διαμερισματων?

 

Εχετε μονωσει τις σωληνες που περνανε μεσα απο αυτα?

 

Αν οχι φροντιστε το.

 

Το κοστος αντικαταστασης ενος λεβητα που λειτουργει ικανοποιητικα, αλλα ειναι μεγαλος, δεν θα αποσβεστει απο την οικονομια που θα σας δωσει ενας μικροτερος. Τι θα γινει αν κατοικηθουν τα υπολοιπα διαμερισματα?

 

Η μονωση οροφης, σιγουρα ειναι μια καλη επενδυση.

 

Το ιδιο και η αντισταθμιση, που μπορει να μπει σε ολους τους λεβητες.

Link to comment
Share on other sites

Πριν από όλα αυτά τα σωστά που έχουν αναφερθεί έως τώρα, σημαντικό και με ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΚΟΣΤΟΣ είναι ένα....

 

Ρύθμιση του καυστήτα από αδειούχο καυστηρατζή με ΟΡΓΑΝΑ και με "υπομονή"...  όχι με το αυτί ή.... το μάτι...

 

Και αυτό γιατί ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εγκαταστάσεων λειτουργεί αρύθμιστο, καταναλώντας υπέρμετρα και ρυπαίνοντας....

 

Μετά, έρχονται όλα τα υπόλοιπα....  

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, δεδομένου ότι το κτήριο είναι 20ετίας, θα πρότεινα μια ολοκληρωμένη παρέμβαση στις απώλειες. Αν μάλιστα μπορεί να γίνει μέσω του αναμενόμενου εξοικονομώ νο2 ακόμα καλύτερα.

Με οποιονδήποτε τρόπο και αν ζεσταίνεται το κτήριο καλό είναι να μειωθούν οι απώλειες. Μην τσιγγουνευτείς σε μονώσεις. Δεν μας είπες σε ποια περιοχή μένεις αλλά αν έχετε πολλά κρύα βάλε 10εκ. μόνωση, άλλαξε τα κουφώματα και φρόντισε να μην υπάρχουν θερμογέφυρες. Πολύ σωστά θέλεις να μονώσεις την οροφή σου.

 

Συμφωνώ με τους συναδέλφους για το θέμα του λέβητα, φρόντισε πρώτα να έχει συντηρηθεί και να ρυθμιστεί σωστά. Επίσης, πράγματι, τι θα γίνει αν κάποια στιγμή κατοικηθεί όλη η οικοδομή? Πώς θα αλλάξεις τον λέβητα χωρίς να συμφωνήσουν όλοι οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες άσχετα αν μένουν ή όχι?

 

Συμφωνώ και με το σύστημα αντιστάθμισης. Επίσης πες μας πως έχεις ζεστό νερό χρήσης. Από τον λέβητα ή από θερμοσίφωνα? Αν είναι από τον λέβητα μήπως έχει ρυθμιστεί έτσι ώστε να τον κρατάει συνέχεια ζεστό ώστε να υπάρχει ζεστό νερό με το άνοιγμα της βρύσης? Αν ναι μπορεί να ρυθμιστεί αλλιώς ώστε να ανάβει ο λέβητας μόνο όταν ανοίγει κάποια ηλεκτροβάνα, είτε για καλοριφέρ είτε για ΖΝΧ. Έτσι, σε κάποιες περιπτώσεις, θα περιμένεις λίγη ώρα μέχρι να ζεσταθεί το ΖΝΧ, π.χ. 15 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας

 

Το κτίσμα είναι οικογενειακό στην Άνοιξη ελεύθερο από παντού, εμείς έχουμε τον 1ο και το ένα ημιυπόγειο. Υπάρχει αυτονομία στην θέρμανση και οι σωλήνες περνάνε από το κλιμακοστάσιο κάθετα σε όλους τους ορόφους. Οι σωλήνες που είναι στο υπόγειο έχουν μόνωση οι άλλοι όλοι είναι εσωτερικοί και φαντάζομαι ότι θα έχουν και αυτοί. Για ΖΝΧ χρησιμοποιείται ένας ηλιακός 3πλης ενέργειας.

 

Ο λόγος που σκέφτομαι την αντικατάσταση του λέβητα είναι το μηνιαίο κόστος της θέρμανσης (600 EUR) που θεωρώ αρκετά υψηλό (θέλω την γνώμη σας γιαυτό, φέτος μέσα στην εβδομάδα θα βάλουμε 3η φορά πετρέλαιο) και καλύπτεται κατά μεγάλο ποσοστό από εμάς αφού κάτω δεν ανάβουν. 

 

Στην οροφή όπου θα έχουμε και τις περισσότερες απώλειες σκέφτομαι 7cm μόνωση, εσωτερικά οι τοίχοι έχουν κάποια μόνωση και σκεφτόμουν θερμοπρόσοψη 5cm σίγουρα στην Β και Δ πλευρά για αρχή και θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα αλλα όλα αυτά σιγά σιγά γιατι δεν είναι και λίγα με προτεραιότητα στην οροφή και θα περιμένω να δω με το εξοικονομώ Νο2 τι θα γίνει.

 

Επειδή φέτος ήμουν εγώ με τον καυστηρατζή κάτω μου έκανε ένα πράγμα εντύπωση ότι πέρα απο τον καθαρισμό δεν χρησιμοποίησε κανένα όργανο για να κάνει κάποια μέτρηση ή ρύθμιση και θυμήθηκε ότι πέρυσι δεν τον είχαμε καλέσει. Τον συγκεκριμένο τον καλούν χρόνια εδώ αλλά τώρα που το είδα αυτό θα κοιτάξω κάποιον άλλο αδειούχο.

 

Η μείωση της θερμοκρασίας νερού από 75 σε 70 ή 65 γιατί σκέφτομαι και την υγροποίηση θα έχει κάποιο σημαντικό αποτέλεσμα? Με βάση το διάγραμμα που έχει ανεβάσει ο Panos09 (λέβητας ΦΑ με αντιστάθμιση) καταλαβαίνω ότι η θερμοκρασία του νερού κυμαίνεται και σε χαμηλότερα επίπεδα (και εκεί προκύπτει και η οικονομία). Αν βάλω αντιστάθμιση στον δικό μας λέβητα θα μπορέσει και κατέβει τόσο χαμηλά?

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος astrah επεσε διανα με τον καυστηρατζη....

 

Επειδη η θερμοκρασια στον λεβητα δεν πρεπει να πεσει κατω απο 70 για να μην υπαρχουν υγροποιησεις θειικου οξεως, η αντισταθμιση ρυθμιζει την θερμοκρασια του νερου στο δικτυο, εκτος του λεβητα, οσο χαμηλα χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ο συναδελφος astrah επεσε διανα με τον καυστηρατζη....

 

Επειδη η θερμοκρασια στον λεβητα δεν πρεπει να πεσει κατω απο 70 για να μην υπαρχουν υγροποιησεις θειικου οξεως, η αντισταθμιση ρυθμιζει την θερμοκρασια του νερου στο δικτυο, εκτος του λεβητα, οσο χαμηλα χρειαζεται.

 

Συνάδελφε όταν λες ότι δεν πρέπει να πέσει κάτω από τους 70 τι εννοείς? Αυτό είναι αδύνατο να συμβεί ειδικά στις αρχές και στο τέλος της θέρμανσης (φθινόπωρο και άνοιξη). Εκτός αν εννοείς ότι δεν πρέπει να σταματάει ο λέβητας πριν τους 70.

Ο δικός μου λέβητας είναι μαντεμένιος και τον έχω ρυθμίσει στου 55-60 βαθμούς αλλά μετά από λίγη ώρα αφού σταματήσει ανεβαίνει στους 80. Πρέπει να κάνω κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση ακόμα. Σε περίπτωση που το νερό χρησιμοποιείται και για ΖΝΧ μπορεί να μπει αντιστάθμιση?

Αν η θερμοκρασια του νερού φτάνει τους  40οC , δείχνει πολύ χαμηλή θερμοκρασία για ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.