Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση κατανάλωσης πετρελαίου


HQ7

Recommended Posts

Νομίζω όπως το λες θα υπάρχει πρόβλημα συμπυκνώσεων στον πρώτο λέβητα.

 

Προτείνω παράλληλη σύνδεση και ρύθμιση των παροχών με ρυθμιστικές βάνες, ανάλογα των ισχύων των λεβήτων, έτσι ώστε να έχουν κοινό ΔΤ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω όπως το λες θα υπάρχει πρόβλημα συμπυκνώσεων στον πρώτο λέβητα.

Κάτι τέτοιο υποψιαζόμουν, γι' αυτό και ρώτησα εδώ που ήδη συζητείται το θέμα. 

 

Σχετικά με την παράλληλη σύνδεση, τι γνώμη έχεις (εσύ ή όποιος άλλος συνάδελφος) για την τοποθέτηση του κυκλοφορητή στην είσοδο των λεβήτων; Δλδ η κατάθλιψη του κυκλοφορητή να μοιράζεται (με ρυθμιστικές) στις εισόδους των λεβήτων; 

 

Υ.Γ. Με ζεύξη λεβήτων δεν έτυχε να ξανασχοληθώ μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες θα το εκανα.

 

Αν βαλεις μαλιστα και ηλεκτροβανες ( και ρυθμιστικες δυναμικης εξισορροπησης) μπορεις να εχεις τρια βηματα αποδοσης.

Α. Μικρος λεβητας, Β. Μεγαλος Γ. Και οι δυο μαζι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Υ.Γ. Με ζεύξη λεβήτων δεν έτυχε να ξανασχοληθώ μέχρι τώρα.

Ο πλέον σωστός τρόπος να συνδεθούν 2 λέβητες σε μια εγκατάσταση είναι παράλληλα και ο έλεγχος τους να γίνεται με ελεγκτή αλληλουχίας λεβήτων.

Edited by qwert
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κιτ συστοιχίας (της siemens πχ) που κάνουν αυτό που σου λέει ο akaliak αλλά δεν νομίζω οτι συμφέρουν (εκτός αν έχεις 200kw+ λεβητα).

Σε αυτές τις περιπτώσεις όντως ειναι καλύτερο να μπαίνει ο κυκ/της όπως λές , αλλά πρέπει αυτός που θα σου φτιάξει τον συλλεκτη να έχει εμπειρία στην διαστασιολόγηση του .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βοηθούν ιδιαίτερα οι τοποθετήσεις σας και σας ευχαριστώ. Ο υπάρχων λέβητας είναι 125 kW και είναι ρυθμισμένος με θερμοκρασία εξόδου νερού περίπου από 70 έως 73oC. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το εξής:

...αλλά πρέπει αυτός που θα σου φτιάξει τον συλλεκτη να έχει εμπειρία στην διαστασιολόγηση του .

Δεν μπορώ να τον διαστασιολογήσω εγώ και να πω του τεχνικού πως θα τον φτιάξει; Ποιο είναι το σημείο ιδιαίτερης προσοχής κατά τη γνώμη σου; Τι να προσέξω; Η επιθυμητή ΔΤ νερού είναι 10oC και η παροχή του είναι περίπου 10m3/h.

 

Τον ελεγκτή αλληλουχίας λεβήτων τον γνωρίζω ως μηχάνημα γενικά, αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με παρόμοια εγκατάσταση.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να σε βοηθήσω στην διαστασιολογηση, έχω τύχει πάντως σε δύο περιπτώσεις η μία με αλληλουχια μεγάλων λεβητων σε θερμοκηπια και μια σε ένα ψυχροστασιο με chillers που τελικά έφταιγαν οι συλλέκτες.Και ειδικά στην πρώτη περίπτωση θυμάμαι ότι δεν κατέληξαν στο γιατί υπήρχε πρόβλημα με τον συλλέκτη

(ήρθε και πραγματογνωμονας).

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είδα ότι υπάρχει αντιστάθμιση με τρίοδη. Η τρίοδη κάνει υπερθερμανση του λέβητα. Αυτό αποφεύγεται αν υπήρχε τετράοδη.

 

Βγάζοντας τους κόφτες, ουσιαστικά μειώνεις την θερμική φόρτιση του λέβητα, δηλαδή ο λέβητας απορροφάει λιγότερη θερμότητα και ζεσταίνεις περισσότερο τα πουλιά μέσω της καπνοδόχου...

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

 

Συγγνώμη που ρωτάω σαν ανίδεος. Για ποιο λόγο το πρόβλημα το δημιουργεί η τρίοδη? Αν ήταν τετράοδη απλά θα κυκλοφορούσε το ζεστό νερό του λέβητα πάλι πίσω στον λέβητα μέσω ενός σωλήνα το πολύ 1-1,5 μέτρο.

Μιλάω πάντα για την περίπτωση που κλείνει εντελώς η βάνα ώστε να παίρνω μόνο από τα επιστρεφόμενα...

 

Επίσης να πω ότι σχετικά με τη θερμοκρασία καυσαερίων μου είπαν ότι αφού έχω μονωμένη καπνοδόχο και επειδή δεν έχω παραρηρήσει φαινόμενα υγροποίησης στο κάτω μέρος της Τ σύνδεσης τότε δεν υπάρχει πρόβλημα με θερμοκρασίες 165°C, δεν πειράζει δηλαδή αν δεν είναι στους 180-185. Ποια είναι άποψή σας?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Με την τρίοδη, που όπως κι εσύ ανέφερες πριν δουλεύει αρκετά "κλειστή", το αποτέλεσμα είναι να μειώνεται αρκετά η παροχή του νερού επιστροφής στο λέβητα, ο οποίος είναι πολυ φορτισμένος θερμικά και δεν υπάρχει αρκετή παροχή νερού επιστορφής να απομαστεύσει την θερμική ενέργεια. Με την τεράοδη η παροχή στην επιστορφή του λέβητα  είναι ίδια με την παροχή της προσαγωγής προς τα σώματα.

 

Για την θερμοκρασία καυσαερίων σωστά σου είπαν. Αυτό είναι και το ζητούμενο, χαμηλή θερμοκρασία καυσαερίων, αλλιώς χάνουμε θερμική ενέργεια ΄"ζεσταίνοντας τα πουλιά"...

 Αν η καπνοδόχος είναι σωστά μονωμένη και διαστασιολογημένη, δεν θα παρουσίαζει συμπύκνωση με θερμοκρασία καυσαεριων 165.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να συμβαίνει αυτό?

Εδώ φαίνεται η λειτουργία μιας τετράοδης και υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην ανακυκλοφορία 100%, δηλαδή στη μεσαία εικόνα.

Λίγο πολύ αυτό συμβαίνει και με την τρίοδη όταν θέλω χαμηλή θερμοκρασία στην προσαγωγή και φυσικά γι αυτό το λόγο "πετάει" τη θερμική ο λέβητας.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι θα αλλάξει με την τετράοδη. Αν είναι δυνατόν θα ήθελα μια απλή εξήγηση, δεδομένου ότι πρέπει να αποφασίσω αν θα κρατήσω την τρίοδη ή αν θα την αλλάξω με τετράοδη.

Συγγνώμη που ίσως κάνω κατάχρηση του forum αλλά θεωρώ ότι είναι σημαντικό να διευκρινιστεί το παραπάνω ώστε να γίνει αντιληπτό και από άλλους συναδέλφους μη μηχανολόγους.

 

Ευχαριστώ!

Edited by Charlie
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.