Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μείωση κατανάλωσης πετρελαίου


HQ7

Recommended Posts

Συγνώμη μάλλον δεν το διατύπωσα εγώ σωστά.εννοούσα να τη ρυθμίσω προς τα κάτω για να μειώσω την κατανάλωση.Σε πρώτη φάση δεν θα ήθελα να κάνω τέτοιες επεμβάσεις στον λέβητα.

Link to comment
Share on other sites

Για απλούς χαλύβδινους και μαντεμένιους το ασφαλές όριο είναι 60°C πιστεύω. 

 

Αν είναι "χαμηλών θερμοκρασιών" μπορούν να κατέβουν μέχρι τους 40°C ή και πιο κάτω.

 

Το σωστό σε κάθε περίπτωση είναι να ρωτήσεις τον κατασκευαστή του λέβητα αν δεν το λέει στο εγχειρήδιο του.

 

Πρέπει επίσης να προσέξεις την καμινάδα ώστε αν έχεις υγροποιήσεις (αφού θα μειώσεις την θερμοκρασία) να μην στις γυρνάει μέσα στον λέβητα.

 

Ο καλύτερος τρόπος για οικονομία είναι να του βάλεις αντιστάθμιση και να γίνει ένας καλός καθαρισμός του λέβητα και ρύθμιση του καυστήρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα και χρόνια πολλά!

Έχουμε έναν μαντεμένιο λέβητα hansel 80.000 θερμίδων για μια διπλοκατοικία πανταχώθεν ελεεύθερη, περίπου 400τμ (200τμ το κάθε διαμέρισμα) στον Βόρειο Έβρο.

Στο σύστημα θέρμανσης υπάρχουν οι εξής ιδιαιτερότητες:

1. Για το ένα διαμέρισμα (παλιό, χωρίς καλή μόνωση) ξεκινάει ένας σωλήνας από τον λέβητα ο οποίος στη συνέχεια χωρίζεται σε δύο και έτσι υπάρχουν δύο κλάδοι οι οποίοι δίνουν στα σώματα σε σειρά. Λόγω οικονομίας το μισό σπίτι είναι "κλειστό" έτσι ζεσταίνονται περίπου 100τμ μάλλον όμως και από τους δύο κλάδους). Κάθε σώμα έχει θερμοστατική κεφαλή. Ο θερμοστάτης βρίσκεται στο χωλ που δεν ζεσταίνεται ιδιαιτέρως και είναι σχεδόν μονίμως ανοιχτός.

2. Για το άλλο διαμέρισμα (καινούριο με πάρα πολύ καλή μόνωση)ξεκινάει ένας σωλήνας ο οποίος από συλλέκτη δίνει στα άλλα σώματα. Κάθε χώρος έχει δικό του θερμοστάτη και έτσι πότε ζητάει ο ένας χώρος, πότε ο άλλος, καμιά φορά τυχαίνει 2-3 μαζί κτλ. Το σπίτι θερμαίνεται όλο πολύ καλά και λόγω 2 μικρών παιδιών.

3. Παλαιότερα ήταν συνδεδεμένο σύστημα αντιστάθμισης, σήμερα δεν είναι σε λειτουργία. Για την ακρίβεια είναι το centratherm ck-w και υπάρχει κάτι σαν θερμοστάτης το centratherm tw20a.

4. Υπάρχει εναλλάκτης ο οποίος σύμφωνα με τον υδραυλικό είναι 40.000 θερμίδων και μπορεί να δώσει 800λτ ζεστό νερό ανά ώρα!!!! Ο εναλλάκτης είναι 20ετίας. Προσπαθούμε να μην τραβάμε νερό από εκεί και να χρησιμοποιούμε ηλεκτρικό θερμοσίφωνα τον οποίο θερμαίνουμε με το νυχτερινό ρεύμα.

5. Κάνοντας κάποιες μετρήσεις, με απόδοση λέβητα στο 93% (μετρημένο από πιστοποιημένο συντηρητή), και σε ΠΟΛΥ ΚΡΥΕΣ ημέρες (από -15 έως +5 βαθμούς αυτό το διάστημα από 21/12 έως και σήμερα 08/01, δηλαδή 18 ημέρες) οι θερμιδομετρητές έχουν γράψει 2670kwh για το παλιό και 2280kwh για το καινούριο. Συνολικά δηλαδή 4.950. Αυτό το διάστημα υπήρχε και κατανάλωση ΖΝΧ από τον εναλλάκτη από το 2ο σπίτι και το 1ο ζεστάθηκε όλο για 4-5 μέρες λόγω εορτών. Για αυτές τις κιλοβατώρες καταναλώθηκαν 780 λίτρα. Ο πρώτος θερμοστάτης βρίσκεται αμέσως μετά τον λέβητα ενώ ο δεύτερος μετά από 8-9μ  ψηλότερα και ο σωλήνας περνάει από πυλωτή, βέβαια μονωμένος και σε κουτί γυψοσανίδας.

6.Η θερμοκρασία στον λέβητα είναι ρυθμισμένη στους 60 βαθμούς Κελσίου αν θυμάμαι καλά.

7. Ο λέβητας είναι ρυθμισμένος να ανάβει μόλις πέσει η θερμοκρασία ακόμα και αν δεν ζητάει κανένας θερμοστάτης. Αυτό το έμαθα χθες και ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα και θα το αλλάξω άμεσα. Ο λόγος που έχει γίνει αυτό είναι για να δίνει άμεσα ΖΝΧ.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι κάτι πρέπει να κάνω για να βελτιώσω την απόδοση. Μου φαίνονται πολλά τα λίτρα για αυτές τις μετρήσεις σε kwh ακόμα και αν λάβω υπόψιν το ΖΝΧ. Πιστεύετε ότι με την υπάρχουσα συνδεσμολογία και τα παραπάνω χαρακτηριστικά αξίζει τον κόπο να μπει πάλι σε λειτουργία το σύστημα αντιστάθμισης? Πόση % οικονομίαμπορεί να κάνει? Τρίοδη βάνα υπάρχει απλά σήμερα είναι ρυθμισμένη χειροκίνητα. Είναι εύκολο να ρυθμιστεί το σύστημα αντιστάθμισης? Τώρα που "καίει" συνέχει ο λέβητας κοστίζει πολύ το ΖΝΧ? Θα προτείνατε να μπει σε άλλη θέση ο θερμοστάτης στο 1ο σπίτι? Ο "θερμοστάτης" του συστήματος αντιστάθμισης πού μπαίνει (στο λεβητοστάσιο ή στο σπίτι)?

 

Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις - διαφωτίσεις!!!

 

**********************************

Πρόχειρος υπολογισμός:

780 λίτρα με ΚΘΔ πετρελαίου 10,3 KWh/λίτρο και απόδοση 93% και έστω απόδοση δικτύου διανομής 90% θα έπρεπε να δώσει: 780*10,3*0,93*0,90 = 6.725kwh

Διαφορά: 6725-4950=1.775kwh.

ΖΝΧ: Για 2 άτομα (τα παιδιά δεν τα υπολογίζω, άλλωστε δεν κάνουν μπάνιο κάθε μέρα)  50λίτρα/άτομο ΖΝΧ x (50-10)ΔΤ x 1,03 /(0,93*0,90) = 4,9 λίτρα / ημέρα. ή 4,90 *18ημέρες = 90 λίτρα αυτές τις μέρες. Αυτό αντιστοιχεί σε 775kwh.

Η διαφορά παραμένει μεγάλη, 1000kwh ή 15%!!!

Παρακαλώ διορθώστε με αν έχω κάνει λάθη, πολιτικός μηχανικός γαρ...

Πάντως θα δοκιμάσω και καμιά 20αριά μέρες χωρίς καθόλου ΖΝΧ από τον λέβητα για να δω και αυτά τα αποτελέσματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε αυτη τη στιγμη δεν ευκαιρω να δω το μηνυμα σου αναλυτικα.

 

Το μονο που μπορω στα γρηγορα να σου πω ειναι οτι η αντισταθμιση χρειαζεται δυο αισθητηρια θερμοκρασιας.

 

Ενα για το νερο μετα την τριοδη αναμειξης και ενα για την εξωτερικη θερμοκρασια.

 

Αυτο θα πρεπει να μπει σε σημειο που δεν το βλεπει ο ηλιος και οσο το δυνατον προστατευμενο απο ανεμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες που ξεκινάνε από τον λέβητα έχουν (και τι) μόνωση ?

Γενικά έχεις μονώσεις σε όλο το θερμικό σου κύκλωμα ?

Από πότε τον έχεις τον λέβητα ?

Όλα τα Θ.Σώματα είναι ζεστά ? Οι θερμοστατικοί διακόπτες ανταποκρίνονται στη ρύθμισή τους (δουλεύουν) ?

Αν μένει κάποιος μόνιμα στο σπίτι και ρυθμίζει τον θερμοστάτη ανάλογα, η αντιστάθμιση δεν θα σου προσφέρει πολλά πράγματα.

Τέλος πες μας τα αποτελέσματα χωρίς ΖΝΧ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε antloukidis τα αισθητήρια υπάρχουν. Το εξωτερικό αισθητήριο βέβαια είναι σε βόρειο τοίχο και δεν μπορώ να πω ότι προστατεύεται από άνεμο.

Συνάδελφε GPER οι σωληνώσεις εντός του λεβητοστασίου για 1μ περίπου δεν έχουν μόνωση, μέχρι δηλαδή να γίνει η διακλάδωση για τα διαμερίσματα. Μετά έχουν τυπική προς καλή μόνωση.

Ο λέβητας είναι 5ετίας. Τα σώματα είναι ζεστά όλα, ναι και ναι ανταποκρίνονται στη ρύθμιση των θερμοστατικών κεφαλών (αφού έγινε αλλαγή τους γιατί οι προηγούμενες δεν δουλεύαν καλά, ή ίσως να έφταιγε ο προηγούμενος λέβητας?)

Τα αποτελέσματα χωρίς ΖΝΧ θα μπορώ να τα πω σε περίπου 2-3 εβδομάδες.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να πω ότι λέβητας πετρελαίου με βαθμό απόδοσης 93% δεν υπάρχει και ούτε μπορεί να υπάρχει πιστεύω! Δεν το έχω ακούσει ποτέ! Μάλλον είναι λάθος του τεχνικού καυστήρων. Και ο βαθμός απόδοσης του δικτύου είναι μεγάλος, μάλλον 80-85% είναι πιο σωστό.

Όσο αφορά τη συνεχή λειτουργία του λέβητα για την άμεση απόδοση ζεστού νερού,  έχεις ένα λέβητα 80.000 kcal συνέχεια ζεστό, μεγάλη κατανάλωση χωρίς λόγω.

Η αντιστάθμιση είναι πολύ σημαντικό να ενεργοποιηθεί, η εξοικονόμηση μόνο από αυτή θα είναι της τάξης του 20-25%.

Link to comment
Share on other sites

Ο βαθμός απόδοσης 93% μπορεί να επιτευχθεί σε λέβητα πετρελαίου (και όχι μόνο στους ακριβούς και επώνυμους). Απλά το πιθανότερο είναι ότι θα επιτευχθεί για ισχύ μικρότερη της ονομαστικής.

Link to comment
Share on other sites

ioannisg ευχαριστώ για τα σχόλια.

Λάβε υπ' όψιν σου ότι ο ένας θερμιδομετρητής βρίσκεται ακριβώς μετά τον λέβητα. Επομένως το 50% του δικτύου όσο και να χάνει δεν αποτυπώνεται στις μετρήσεις του θερμιδομετρητή. Γι αυτό είπα απόδοση 90%, ουσιαστικά είναι 80% στο μισό δίκτυο και σχεδόν 100% στο άλλο μισό, άρα μέσος όρος περίπου 90%.

Σίγουρα έχω απώλειες μη μετρήσιμες στην πρώτη περίπτωση αλλά προς το παρόν με ενδιαφέρει να κάνω οικονομία και να "κουμπώσουν" τα νούμερα με μικρότερη κατανάλωση.

Σχετικά με το βαθμό απόδοσης με δύο διαφορετικούς τεχνικούς με δύο χρόνια διαφορά έχω διαφορά 1-2%.

Το πρόβλημά μου με την αντιστάθμιση είναι πως κάποιος πρέπει να ξέρει για να την ρυθμίσει. Τόσο εγώ όσο και ο τεχνικός μου δεν έχουμε ιδέα. Δεν έχω απευθυνθεί σε μηχανολόγο ακόμα. Υπάρχει κάποιος συνάδελφος μου μπορεί να βοηθήσει στα βασικά του συστήματος αντιστάθμισης? Επαναλαμβάνω έχω το centratherm ck-w και υπάρχει κάτι σαν θερμοστάτης το centratherm tw20a.

Επίσης έχω δρομολογήσει να γίνει η απαραίτητη αλλαγή ώστε να "παίρνει" μπρος ο λέβητας μόνο όταν ζητάει κάποιος θερμοστάτης.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.