Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΚΜ σε τριτογενή τομέα


manospan

Recommended Posts

Στην ουσία αυτά είπα κι εγώ στο παραπάνω.

Η μόνη μου ένσταση σ' αυτά που λες, έχει να κάνει με την παροχή. Εκεί θα πρέπει να κάνει ό,τι λέει η ΤΟΤΕΕ, δηλαδή είτε να προσθέσει ένα θεωρητικό σύστημα είτε να απομειώσει την παροχή του υπάρχοντος συστήματος αερισμού, εκτός κι αν κατά τύχη βγάζει ακριβώς την ελάχιστη απαιτούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αυτά είπα κι εγώ στο παραπάνω.

Η μόνη μου ένσταση σ' αυτά που λες, έχει να κάνει με την παροχή. Εκεί θα πρέπει να κάνει ό,τι λέει η ΤΟΤΕΕ, δηλαδή είτε να προσθέσει ένα θεωρητικό σύστημα είτε να απομειώσει την παροχή του υπάρχοντος συστήματος αερισμού, εκτός κι αν κατά τύχη βγάζει ακριβώς την ελάχιστη απαιτούμενη.

 

Ακριβώς 8-)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Σας ευχαριστώ θερμά και τους δυο, για μια ακόμη φορά φαίνεται πόσο σπουδαία είναι η ύπαρξη του φόρουμ!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

μια ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί

Σε μια ΚΚΜ το ταμπελάκι της πάνω μου δίνει στοιχεία για AIR CAPACITY σε m3/h, COOLING σε Kcal/h και HEATING σε Kcal/h.

Στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ θέλω να βάλω Παροχή Αέρα για θέρμανση και ψύξη σε m3/sec.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τη μετατροπή?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτό, το γνωρίζω. Δεν το έθεσα σωστά.

Στο πρόγραμμα (ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ) μας ζητάει να βάλουμε παροχή αέρα για θέρμανση και παροχή αέρα για ψύξη. Θα βάλω και στα δύο το AIR CAPACITY ή πρέπει να λάβω υπόψη και τα στοιχεία του κατασκευαστή για HEATING και COOLING?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει κάποιο πινακάκι ή εγχειρίδιο οδηγιών χρήσης και ρυθμίσεων (από τον εγκαταστάτη ή τον μελετητή) που να ορίζει διαφορετικές παροχές για χειμώνα και καλοκαίρι, τότε θα έπαιρνα την ίδια τιμή για τα τα F_h και F_c (σε m3/h).

Την παροχή σε m3/sec, την χρειάζεσαι μόνο για τον υπολογισμό της συνολικής ειδικής ηλεκτρικής ισχύος των ανεμιστήρων προσαγωγής και επιστροφή της μονάδας, και μάλιστα, για τον υπολογισμό αυτόν και μόνο, θα πρέπει να την πάρεις ολόκληρη και όχι απομειωμένη (αν τυχόν χρειασθεί να την απομειώσεις στη συμπλήρωση των F_h και F_c).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα, μία ερώτηση περί καταχώρισης ΚΚΜ σε φροντιστήριο. Ο χώρος είναι περίπου 70 τμ εκ των οποίων τα 30 τμ ειναι οι αίθουσες και τα άλλα τμ είναι γραφεία, αποθήκη και wc. Για απαιτήσεις νωπού θα πολ/σω τα 30 τμ με τα 12,10 m3/h/m2 από την ΤΟΤΕΕ και αρκεί αυτό η θα πρέπει την υπόλοιπη επιφάνεια να την πολ/σω με πχ. 3 m3/h/m2 που είναι για γραφεία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη

Εγω θα έβαζα :

30τμ * 12,10 m3/h/m2 για τις αίθουσες

 Υ τμ * 6,00 m3/h/m2 για WC

 Χ τμ * 2,60 m3/h/m2 για διαδρόμους

Ψ τμ * 3,00 m3/h/m2 για γραφεία

...σίγουρα υπάρχουν όλοι αυτοί οι χώροι  στο φροντιστήριο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.