Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ | Το ταμείον είναι μείον


sdim

Recommended Posts

Ο ...Φοίνικας για να ξαναγεννηθεί, πρέπει πρωτίστως να γίνει ....στάχτες!!!

 

Κι όταν λέμε "στάχτες" εννοούμε στάχτες!!!! Όλα τα υπόλοιπα είναι απλώς τελευταίες ...αναπνοές (έστω και "φάρμακο" για ΜΙΚΡΗ παράταση ζωής)!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξέρετε εσείς συμβολαιογράφους να κάνουν τιμές κατώτερες από τις προτεινόμενες από τους συλλόγους τους?

Όταν εντείνονται οι εκπτώσεις τιμών επακολουθούν κατά κανόνα και οι εκπτώσεις αξιών. Αυτό ξέρω εγώ.

 

 

Οι συμβολαιογραφοι εχουν επιμελητηριο?

ΟΧΙ.

Αρα και χωρις επιμελητηριο κρατανε ψηλα τον πηχη (των αμοιβων).

Μην μπερδευομε τους συλλογους με το επιμελητηριο.

 

Ασφαλως και εχει ενα συγκεκριμενο ρολο το ΤΕΕ.

Παρεθεσε παραπανω ο ΙΑΣΟΝΑΣ τους σκοπους του ΤΕΕ.

 

Αλλα οπως εχει καταντησει μονο τα συμφεροντα των μηχανικων και του τεχνικου κλαδου δεν εξυπηρετει.

 

Didonis

Μπορει να σου φαινειται αστειο, αλλα ΓΙΑΤΙ το ΤΕΕ κραταει ακομα την ΕΤΑ=118Ε???????

Τοοοοοοοοσο δυσκολο ειναι τα βαλλει την κατα το νομο ορθη ΕΤΑ????????

Εμενα μου στερει εσοδα. Ναι, ακομα και τα 5Ε παραπανω που θα δωσω.

Γιατι ειχε θεσει αυθαιρετα τοσα χρονια, υψηλη ΕΤΑ για τις αμοιβες??????

 

Το ΤΕΕ περιμενουμε να διασφαλισει τις αμοιβες μας, οταν εμεις οι ιδιοι ξεφτυλλιζουμε τη δουλεια μας και κατ'επεκταση τις αμοιβες μας???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ο ...Φοίνικας για να ξαναγεννηθεί, πρέπει πρωτίστως να γίνει ....στάχτες!!!

....

Φίλτατε αν έχεις δίκιο σ αυτό την κάτσαμε την βάρκα για τα καλά.

(μόνο στα έργα με Χάρι Πότερ ο Φοίνικα ξαναγεννιέται σε λίγη ώρα, στην πραγματικότητα αν γίνει στάχτες θέλει πολλά μα πολλά χρόνια, κι αν… )

Εκτός αν πάμε στην λύση που έγραψα κάπου στην αρχή οι συλλόγου μηχανικών ο καθένας για την ειδικότητα του με ότι θετικά ή αρνητικά μπορεί να έχει αυτό. Το μοντέλο υπάρχει και έξω και δουλεύει καλά.

Φυσικά οι ίδιοι άνθρωποι (φυσικά πρόσωπα) από τις πολιτικές δυνάμεις που επανδρώνουν τα μεν θα επανδρώνουν και τα δε, αυτά ούτε οι στάχτες του Φοίνικα δεν τα αλλάζουν.

 

 

εδιτ

Terry, για όλες τις επιμέρους επισημάνσεις που κι εσύ κάνεις, συμφωνώ κι εγώ και όχι μόνο αυτά άμα θες να σου παραθέσω πολλά ακόμα.

Το δια ταύτα είναι η δική μου απορία ….

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το μοντέλο υπάρχει και έξω και δουλεύει καλά......

 

Βεβαίως κι απαιτεί χρόνο! Κι όχι μόνο χρόνο! Αλλά και θέληση και εμπειρία και δυνατότητες και επαγγελματισμό κι αλλαγή νοοτροπίας κι άλλες αρχές κι άλλη δεοντολογία κι άλλες δραστηριότητες κι άλλη οργάνωση κι άλλο προσανατολισμό.

Άνθρωποι υπάρχουν!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πρέπει και να ζήσουμε.

Και για να ζήσουμε έτσι που μας "κατάντησαν" πρέπει να κάνουμε 2-3 δηλώσεις 4014 το μήνα (εδώ πάει η κατάντια).

Και με την πολιτική που ακολουθούν μας έχουν στερήσει ΚΑΙ αυτή τη δυνατότητα.

Προσωπικώς ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ αν το ...ταμείο του ΤΕΕ είναι μείον!

Επιπροσθέτως δεν με νοιάζει επίσης καθόλου το αν δεν θα πληρώσει π.χ. τα ενοίκια που χρωστάει για να πληρώσει π.χ. μισθούς!

Και το δικό μου ταμείο, μείον είναι!

Κι εγώ δεν θα πληρώσω κάποια που χρωστάω π.χ. κάρτες κ.λπ. για να πληρώσω π.χ. το super market κ.λπ. ......

Ποιός ασχολείται με αυτό;;;;

 

+1 γι' ανταπόδοση...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Didonis

Δεν είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν το κλείσιμο του ΤΕΕ.

Δεν θα σταματήσω όμως να κρίνω (και να επικρίνω) όσα θεωρώ στραβά.

Το ερώτημα δεν είναι ποιός θα έκανε καλύτερο πρόγραμμα, αλλά γιατί το ΤΕΕ, ενώ είχε τις ικανότητες για πολύ καλύτερο, το έκανε έτσι όπως είναι.

Αν εσύ νομίζεις ότι οι υπηρεσίες που μας παρέχει το ΤΕΕ είναι οι καλύτερες που θα μπορούσε να μας παρέχει, τότε επίτρεψέ μου να έχω άλλη γνώμη..

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , εδω υπάρχει ένας παραλογισμός.

 

Από την μια γκρινιάζουμε για τα οικονομικά του ΤΕΕ που είναι μαύρα.

Από την άλλη χαιρόμαστε

α.για την κατάργηση του 2% των αμοιβών , ένα πραγματικά ευτελές ποσό

το οποίο είχαμε και την δυνατότητα να το χρεώσουμε στον πελάτη.

β. Δεν γουστάρουμε ούτε τις ετήσιες εισφορές να πληρώνουμε..

 

Τελικά , από που θέλετε να έχει έσοδα το ΤΕΕ, αν δεν εισπράττει από τα μέλη του ?

Από κρατική χρηματοδότηση ?

 

Μπορεί το ΤΕΕ να έχει επιδείξει ολιγωρίες και λαθος χειρισμούς σε διάφορα θέματα , και εγώ πολλές φορές έχω εκνευριστεί και το έχω γράψει αυτό , αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ θεωρώ ότι ως μηχανικός έχω ωφεληθεί παρά βλαφθεί.

Η κατάργηση του δεν βλέπω τι καλό θα φέρει , αντιθέτως βλ΄πεω πολλά άσχημα. Να το βελτιώσουμε πρέπει όχι να το κλείσουμε.

 

Αλλά πως θα το βελτιώσουμε όταν στις εκλογές ψηφίζει το 50% και από αυτούς οι περισσότεροι ψηφίζουν κομματικά ? Και μετά διαμαρτυρόμαστε...

 

 

ΥΓ. Αποδείχθηκε ότι η κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών που επιβλήθηκε στο ΤΕΕ και στον κλάδο οδήγησε σε καταβαράθρωση τους και αδυνατώ να καταλάβω τους υποστηρικτές της.

Οι μόνοι που ωφελήθηκαν , είναι αυτοί οι οποίοι καταξεφτίλησαν αμοιβές και επάγγελμα με κάτι τραγικά του τύπου ΠΕΑ 50 , Αυθαίρετα 400 , Τοπογραφικά 200 , κλπ κλπ κλπ και δεν μιλάω για εικονικές , μιλάω για πραγματικές αμοιβές.

Edited by avgoust
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

α.για την κατάργηση του 2% των αμοιβών , ένα πραγματικά ευτελές ποσό

το οποίο είχαμε και την δυνατότητα να το χρεώσουμε στον πελάτη.

 

 

Απο που προκυπτει αυτο?

 

 

 

ΥΓ. Αποδείχθηκε ότι η κατάργηση των ελαχίστων αμοιβών που επιβλήθηκε στο ΤΕΕ και στον κλάδο οδήγησε σε καταβαράθρωση τους και αδυνατώ να καταλάβω τους υποστηρικτές της.

Οι μόνοι που ωφελήθηκαν , είναι αυτοί οι οποίοι καταξεφτίλησαν αμοιβές και επάγγελμα με κάτι τραγικά του τύπου ΠΕΑ 50 , Αυθαίρετα 400 , Τοπογραφικά 200 , κλπ κλπ κλπ και δεν μιλάω για εικονικές , μιλάω για πραγματικές αμοιβές.

 

Ασφαλως και οφελησε τους μηχανικους.

Και 100Ε να θελω να κανω καλυτερη τιμη, μου δινεται πλεον το δικαιωμα.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αυτους τους υποστηριζουν τις ελαχιστες.

Ειναι αυτες που δημιουργησαν την οποια στρεβλοτητα υπαρχει μεταξυ αμοιβης και παρεχομενης υπηρεσιας.

 

Εγω προσωπικα χαιρομαι που ξεμπερδεψαμε και με αυτο.

 

Ο ΜΕΣΟΣ μηχανικος ΔΕΝ οφεληθηκε απο το ΤΕΕ, το αντιθετο θα ελεγα.

Edited by terry
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.