Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΕΕ | Το ταμείον είναι μείον


sdim

Recommended Posts

Τα του οικου μου ειναι τα 100Ε που ανεφερα??

 

Ολοι ξαφνικα βγηκατε και λετε

"εκπτωσεις??? απαπαπαπα... εγω ποτε.."

 

Ειστε ευχαριστημενοι απο το ΤΕΕ, αυτο απαντηστε.

 

Αν εγω θελω να αναρτησω και τι εκκαθαριστικο ειναι προβλημα μου.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

..Ασφαλως και οφελησε τους μηχανικους...

 

Μάλιστα.

Πριν : Oτι και να γίνει θα πάρεις το λιγότερο 3000.

Και έκπτωση έκανες , άτυπη όμως και μέχρι ενός σημείου γιατί μετά λόγω της ελάχιστης έμπαινες μέσα.

Κοινώς δεν μπορούσες να ξεφτιλίσεις την πραγματική αμοιβή λόγω της ελάχιστης.

 

Σήμερα: Θα πάρεις ότι μπορείς (προς τα κάτω)

Θα κάνεις terry 100 έκπτωση.

Μετά αρχίζουν όλοι και κατεβαίνουν κατά 100.

Θα βρεθεί ένας που θα κάνει 150. Και μετά όλοι 150.

Μετα ένας θα κάνει 200. Μετά όλοι 200. κλπ μέχρι πληρους εξαντλήσεως.

 

Που βλέπεις το όφελος δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Εγω δεν μπορω να καταλαβω αυτους τους υποστηριζουν τις ελαχιστες.

Ειναι αυτες που δημιουργησαν την οποια στρεβλοτητα υπαρχει μεταξυ αμοιβης και παρεχομενης υπηρεσιας.

 

Μετά την άρση της στρεβλότητας επήλθε η ισορροπία μεταξυ αμοιβης και παρεχομενης υπηρεσιας :

 

ΠΕΑ 50 , Αυθαίρετα 400 , Τοπογραφικά 200 , Στατικά ....κλπ κλπ κλπ και δεν μιλάω για εικονικές ..

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

...

Αν εσύ νομίζεις ότι οι υπηρεσίες που μας παρέχει το ΤΕΕ είναι οι καλύτερες που θα μπορούσε να μας παρέχει, τότε επίτρεψέ μου να έχω άλλη γνώμη..

Συμφωνώ μαζί σου κι όπως είπα μπορώ κι εγώ να καταγράψω δεκάδες προβλήματα ακόμα στο ΤΕΕ.

Ίσως δεν έγινε κατανοητό το πόιντ μου…

 

Συμφωνώ και 100% με το κείμενο του avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Και έκπτωση έκανες , άτυπη όμως και μέχρι ενός σημείου γιατί μετά λόγω της ελάχιστης έμπαινες μέσα.

Κοινώς δεν μπορούσες να ξεφτιλίσεις την πραγματική αμοιβή λόγω της ελάχιστης.

 

 

Να η πρωτη στρεβλοτητα.

Να προχωρησω???

 

 

Oτι και να γίνει θα πάρεις το λιγότερο 3000.

 

Αρα μου λες οτι και εφημεριδες να εβαζα σε ενα φακελο 3000Ε θα επαιρνα και δουλεια 10 μερων να εκανα παλι 3000Ε θα επαιρνα.

Αρα γτ να δουλεψω 10 μερες??

 

Εγω εχω γραψει και παλιοτερα και θα συνεχιζω να γραφω οτι τον πηχη της δουλειας μας πρεπει να κρατησουμε ψηλα.

Εγω μπορει να εχω 100000 λογους να ριξω την αμοιβη μου.

Απο λογους μαρκετινκ, μεχρι αναγκης οικονομικης και προβληματος υγειας.

Το ζητουμενο ειναι τι θα παρεχω στον πελατη.

 

ΚΑΝΕΝΑ ΤΕΕ λοιπον δεν μπορει να το διασφαλισει αυτο, και ΑΣΦΑΛΩΣ οχι οι ελαχιστες.

 

 

Δηλαδη τι θελουμε?

Ενα ΤΕΕ μπαμπουλα με απειλες περι πειθαρχικων, για να σεβαστουμε τις σπουδες, τον κοπο και την ευθυνη μας??

Edited by terry
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιατί το πάμε στις ελάχιστες ? Μόνο οι ελάχιστες είναι το έργο του ΤΕΕ ?

 

Γενικά κάποιοι μάλλον νομίζετε ότι ζούμε Αγγλία και ότι έχουμε πολύ λιγότερους μηχανικούς από όσους θα έπρεπε να έχουμε. Δηλαδή να έχουμε έναν απλό σύλλογο σε ένα ωραίο νεοκλασσικό, να κάνουμε και κάνα σεμινάριο και όλα ωραία και καλά. Το ΤΕΕ είναι το συνδικαλιστικό μας όργανο. Lobbying κάνει μέσα στην βουλή. Θέλει πολύ μυαλό να το καταλάβετε ? Οι επιχειρήσεις γιατί τα σκάνε στο ΕΒΕΑ ? Για να προωθεί τα συμφέροντα τους. Δεν είμαστε μόνοι μας στην αγορά. Υπάρχουν συμφέροντα τα οποία πάνε και κόντρα σε εμάς. Το ΤΕΕ είναι αυτό που μας συνδέει με το κράτος και μας έχει "μέσα στα πράγματα".

 

Εάν νομίζετε ότι η Ελλάδα προσφέρεται για φιλελεύθερη οικονομία και ο καθένας να είναι για την πάρτη του ανάλογα με τα προσόντα του και την όρεξη για δουλειά νομίζω πλανάστε.

 

Τέρρυ η βεβαίωση μηχανικού προέκυψε κυριολεκτικά από το πουθενά....Αν αυτό εσύ δεν το βλέπεις τι άλλο να σου πω. Όπως επίσης το γεγονός ότι οι Η/Χ θα μπορούσαν κάλλιστα αν ήθελε το κράτος να τακτοποιηθούν χωρίς μηχανικό και χωρίς το 250αρι με μία απλή αιτησούλα του ιδιοκτήτη και χέστηκε το κράτος εάν δηλωνόταν ό,τι μπούρδα ήθελε ο καθένας. Όπως επίσης θα μπορούσε το ΠΕΑ να μην έχει ελάχιστη αμοιβή και να κόστιζε π.χ. 100Ε στην αρχή και τώρα να είχε φτάσει το 20ρικο. Όπως επίσης το ότι ο 4030 πάει να μετατρέψει σιγά σιγά τις πολεοδομικές διαδικασίες σε ηλεκτρονικές μέσω ΤΕΕ είναι και αυτό έργο του ΤΕΕ.

 

Μην μηδενίζουμε. Θα γίνει μία υποβάθμιση του ΤΕΕ ίσως πάψει να είναι και επιμελητήριο εκτός εάν είμαστε διατεθειμένοι να πληρώσουμε χοντρές συνδρομές και γίνει σύλλογος.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μου θυμίζει τις αμοιβές των ιατρών για την παροχή ιατρικών υπηρεσιών.

Δέστε πόσο ωραία τα έχουν "ρυθμίσει" εκεί!!!!!

Κανένα απολύτως επιμελητήριο. Καμία απολύτως νόμιμη αμοιβή. Καμία απολύτως εισφορά ή κράτηση. Επαγγελματισμός! Ελεύθερη αγορά! Ελεύθερες τιμές αμοιβής! Δεν κάνουν ούτε ένα ευρώ έκπτωση. Δεν έχουν λαμόγια όπως εμείς. Δεν ξευτελίζουν το επάγγελμα, τις σπουδές, τον κλάδο. Στο βωμό της "δημόσιας υγείας" ή έστω της "υγείας" αμείβονται πλουσιοπάροχα για τις υπηρεσίες τους.

Ενώ εμείς;;;;;

 

Είναι δυνατόν ποτέ το ταμείο π.χ. του Ιατρικού Συλλόγου Αθηνών, να είναι μείον;;;;;

Είναι δυνατόν ποτέ το ταμείο π.χ. του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, να είναι μείον;;;;;

κ.λπ.

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, προσωπικά έχει τύχει να δώσω σε γιατρό περισσότερα από όσα μου είχε πει. Πόσες φορές έχει συμβεί αυτό σε μηχανικό; Να ζητήσεις 800 και να σου δώσει 850;;;;

Αυτό συμβαίνει διότι ο μέχρι αηδίας εξευτελισμός που έχει υποστεί η ακίνητη περιουσία τα τελευταία χρόνια έχει συμπαρασύρει και τον δημιουργό της, δηλαδή το Μηχανικό. Η πικρή αλήθεια είναι ότι με τα ΠΕΑ και τις νομιμοποιήσεις, ο κόσμος σε βλέπει σαν φοροεισπράκτορα, περιττό, ρουφιάνο, βδέλλα κτλ. κτλ.

Το παράδειγμα των γιατρών επίσης αποδεικνύει πόσο απατηλή είναι η προστασία που σου παρέχουν νόμοι, επιμελητήρια, ελάχιστες αμοιβές κτλ. κτλ.

ΜΟΝΟ με μια άνθηση της οικοδόμησης θα ανέβει και ο Μηχανικός. ΕΔΩ να πατήσει πόδι το ΤΕΕ. ΚΙΝΗΤΡΑ για νέα κατοικία και έργα ΟΧΙ υπερφορολόγησή τους.

Edited by Julius Caesar
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Για μια απλή εξέταση από ωριλά ο πατέρας μου χτες έδωσε 70 με ΦΠΑ γιατί καιγόταν και αμα περίμενε από ΕΟΠΥΥ.....

Ακόμη και σε περίοδο άνθισης ο μηχανικός δεν θα πλησιάσει καν τον γιατρό...Μην συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το επάγγελμα έχει ξεφτυλιστεί τόσο που οι υπηρεσίες μηχανικού, θεωρούνται από τις πιο χαμηλά αμοιβόμενες...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, έχετε ξεφύγει...

 

Υπάρχουν πολλές συζητήσεις στο φόρουμ για αυτά που συζητάτε, τα εκτός θέματος μηνύματα που γράφετε εδώ θα διαγραφούν.

 

Μην κουράζεστε γράφοντας πράγματα που έχετε ξαναγράψει, και μην κουράζετε κι εμένα...

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελαίνεστε με τους γιατρούς. Και αυτούς τους έχει φάει η κρίση. Το ότι ο πατέρας σου Ικαρε μάλλον δεν το έψαξε δεν σημαίνει ότι η μέση επίσκεψη σε οριλά κάνει 70Ε. Αν το έψαχνε θα έβρισκε και με 40Ε. Είναι σαν το ΠΕΑ. Αν πας στον γνωστό σου μηχανικό χωρίς έρευνα αγοράς θα σου πάρει νόμιμη αμοιβή. Αν αρχίσεις τα παζάρια θα βρεις και με 100Ε. Εγώ πρόσφατα μέσω ΕΟΠΥ έκανα εξέταση σε καρδιολόγο σε ιδιωτικό ιατρικό κέντρο, με καρδιογράφημα και τριπλεξ και έδωσα 20Ε !

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.