Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 η θα το προσμετρησεις κανονικα στο σδ  ως  επιφανεια μη θερμαινομενου χωρου η θα δειξεις περγκολα η οποια  <<μελλοντικα >> θα καλυφθει με διαφανη (η και οχι )κυματιστο συνθετικο υλικο 

Link to comment
Share on other sites

Σχετική ερώτηση, μπορώ να έχω ένα υπόστεγο (στέγαστρο;; ) σε επαφή με το όριο;

 

 

ΑΡΘΡΟΝ-2

79. Στέγαστρο είναι η μη προσβάσιμη σταθερή κατασκευή, σε πρόβολο ή επί υποστυλωμάτων, που κατασκευάζεται με συμπαγή σταθερά ή κινητά στοιχεία στην οροφή του, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης.

89. Υποχρεωτικός ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου είναι ο χώρος που δεν δομείται και παραμένει ακάλυπτος ώστε να μην υπάρχει υπέρβαση της επιτρεπομένης κάλυψης της περιοχής και που διαμορφώνεται με την κατάλληλη φύτευση ώστε να δημιουργείται ευνοϊκό μικροκλίμα, τόσο για το κτίριο όσο και για το οικοδομικό τετράγωνο.

ΑΡΘΡΟΝ-17

7ια) Στέγαστρα σε οποιαδήποτε θέση και εφόσον αυτά αναπτύσσονται εντός των υποχρεωτικών ακαλύπτων μπορούν να κατασκευάζονται με πλάτος μέχρι 1/4 Δ ή δ.

 

 

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως μπορώ αν δεν είναι μέσα στο 40% 

Σωστά κατάλαβα;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

2Φαεθοντα : αναφερομαστε σε εντος σχεδιου ? οικισμο2000 κτλ?

δηλ το θεμα μας ειναι αν στεγαστρο μπορει να μπει εντος Δ/δ η και να ακουμπησει στο οριο

Ετσι φαινεται  

Edited by KOKARADI
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, αυτό μπορεί να μπερδέψει.

Εννοούσα πως έχουμε μέγιστη κάλυψη 60% (στον κανόνα) οπότε το υπόλοιπο 40% πρέπει να μείνει ακάλυπτο.

Μέσα σε αυτό το 40% είναι και η τυχούσα πρασιά ή ότι άλλο μας ορίζει ο ΝΟΚ (πίσω γωνία δχδ, όμορα ...)

 

Γενικά λοιπόν, έχω δίκιο;

 

KOKARADI, παντού (αν δεν έχω κάνει λάθος ανάγνωση του άρθρου 1) Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ή Δ/δ ή επαφή.

Οπότε ή κολλάω ή μπαίνω εντός του Δ/δ κατά το 1/4 αυτού.

 

 

 

Επανέρχομαι στο προηγούμενο θέμα. Δεν είναι εσοχή του κτιρίου αυτό που ονομάζει Η/Χ (πίσω δεξιά) στο ισόγειο;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Η οποία από που προκύπτει;

Για αυτό το κουβεντιάζουμε το θέμα, για να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου (αν καταλήξουμε δηλάδη...)

Link to comment
Share on other sites

Προκυπτει απο το αρθρο 17 και τον περιορισμο που βαζει η 7ια του αρθρου 17.Αν επετρεπε την επαφη γιατι να βαλει τον περιορισμο?Δεν ειμαι ομως και σιγουρος.....

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.