Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζητήματα θέσης κτηρίου


Recommended Posts

ναι αλλά αυτό (όπως το βλέπεις)  δεν είναι σύμφωνα με το άρθρο 3 (όπως προείπα) αλλά με το άρθρο 14

 

υ.γ είδα την τροπ/ση σου και σε ευχαριστώ παρά πολύ για την συμμετοχή σου στο πρόβλημά μου

 

και αυτή η διατύπωση (που παραθέτεις) σήμερα δημιουργεί πρόβλημα 

 

"Το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της οικοδομής μετρούμενο από το φυσικό ή το κατά την παρ.10 του άρθρ.1 του παρόντος Π.Δ/τος διαμορφωμένο έδαφος και από κάθε όψη, ορίζεται σε 4 μέτρα για μονόροφη οικοδομή ή μονόροφο τμήμα αυτής και σε 7,50 μ. για διώροφη οικοδομή ή διώροφο τμήμα αυτής. 
Σε περίπτωση κατασκευής κεκλιμένης στέγης το ύψος αυτό (δηλ το μέγιστο επιτρ/νο) προσαυξάνεται κατά 1,20 μ."
 
 
Που σημαίνει ότι ο υπάλληλος δεν ξέρει τι να κάνει αφού έχω μονόκλινη κεκλιμένη στέγη (τα 4 ή 4+1.2=5.2) 
πέραν των μη παράλληλα μεταξύ τους διατεταγμένων κτιρίων
Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 254
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Βασίλη,

Τώρα που μπόρεσα, εντός δικτύου, να παρακολουθήσω σωστά τη συζήτηση ... κατάλαβα ότι οι απορίες σου αφορούν στη δόμηση εκτός σχεδίου.

Στη δόμηση εκτός δεν ισχύουν τα άρθρα 3, 12(παρ.1) και 14 του ΝΟΚ.

Δηλαδή κανένα από τα άρθρα που ορίζουν τον υποχρεωτικά ακάλυπτο χώρο και τις ιδιότητές του (όπως σωστά επεσήμανε και ο Δημήτρης παραπάνω).

Επομένως δεν έχουν νόημα ερωτήματα για το Δ ή δ ... ή όπως λέει και το ΣτΕ στα εκτός δεν έχουμε "οργανωμένη" αλλά "κατ' εξαίρεση" δόμηση ...

 

υγ.

1. Το Δ των εγκυκλίων στη δόμηση εκτός σχεδίου προ ΝΟΚ (για την απόσταση ανεξαρτήτων κτηρίων), νομίζω ότι είχε προέλθει κυρίως από τον περιορισμό των εσοχών στο σώμα του κτηρίου (Δ ή μέτραγε στην κάλυψη). Όταν αυτός καταργήθηκε, με το ΝΟΚ, έπαψε και ο περιορισμός απόστασης κτηρίων.

2. Προσωπικά, ο μόνος περιορισμός που θα έβλεπα είναι αυτός των απαιτήσεων φωτισμού του κτιριοδομικού και της πυρασφάλειας του ΠΔ81.

 

Νομίζω ότι όλη η σχετική κουβέντα θα έπρεπε να μεταφερθεί εδώ : http://www.michanikos.gr/topic/36652-εκτός-σχεδίου-θέση-κτηρίων/?p=637707

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε,

όντως έπρεπε να μεταφερθεί η συζήτηση

..

εν τω μεταξύ

το αρ. 3 μπορεί να μην ισχύει αλλά οι διατάξεις περί απόστασης των κτιρίων εκτός σχεδίου που δεν είναι σε αντίθεση με τον ΝΟΚ ισχύουν

και στην περίπτωση εδώ δεν έχει θέμα εσοχής σε κτίριο αλλά απόσταση μεταξύ κτιρίων

και κατά τη γνώμη μου ισχύει το αρ.9 παρ.4 του ΓΟΚ 

βέβαια το ελάχιστο προβλεπόμενο εκεί (Δ) είναι το μη προσμετρούμενο ενώ στο ΝΟΚ δεν μιλάει καθόλου για προσμετρούμενους ακάλυπτους

..

Δημήτριος (μια και λέμε μικρά)

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως, να ίσχυε το αρ. 9 του ΓΟΚ, αν δεν υπήρχε στο ΝΟΚ η διάταξη 14.1.θ ... τώρα όμως υπάρχει και μάλιστα στο άρθρο 14 που δεν έχει εφαρμογή στα εκτός ...

Αν δεν ακολουθήσουμε αυτή τη λογική, στο τέλος θα έχουμε πανέρια και όχι νόμους ... και αυτό θα βολεύει ίσως ορισμένους αλλά σίγουρα όχι εμάς ...

 

Άρα μας μένει το ΠΔ που δεν αναφέρει κάτι για ελάχιστες αποστάσεις μεταξύ των κτηρίων. Αντίθετα, θεωρεί ως κανόνα το ένα ενιαίο κτήριο.

Εξαιρετική περίπτωση διάσπασης, σε ανεξάρτητα κτήρια, πάει ΣΑ και αυτό γνωμοδοτεί για την εξαίρεση με βάση την αρχιτεκτονική και όχι τις πολεοδομικές διατάξεις.

Η ΥΔΟΜ που θα την ελέγξει δεν έχει πολεοδομική διάταξη για να αποκλείσει τη διάσπαση.

Οι παραπέρα περιορισμοί του ΠΔ 270Δ (στο ν.4258) είναι :

α) η μέγιστη απόσταση του 2Δ, για να μη παρουσιαστεί ο μικρο(<3)οικισμός διάσπαρτος και

β) του τμήματος με πλάτος 1,2 για να θεωρηθούν οι ανεξάρτητοι όγκοι ότι ανήκουν σε ενιαίο κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς όμως έχουμε πανέρια... (διαλιέχτεεεε)

έτσι όπως μπαίνουν (παντού πλέον) οι καταργήσεις προηγουμένων διατάξεων εκτός αν δεν αντιτίθενται... (χωρίς να αναφέρονται ρητά)

γι αυτό λέω ότι ισχύει ακόμα το 9 του ΓΟΚ στα εκτός

γιατί με το 14 του ΝΟΚ καταργείται (κατά το γράμμα του νόμου ως προς την ισχύ του) μόνο εντός

(μου προκαλεί και εμένα σύγχυση αυτό που λέω αλλά δεν έχω να αντιτείνω κάτι αν κάποιος το επικαλεστεί, εκτός αν κάτι δεν έχω συλλάβει)

Link to comment
Share on other sites

 

έτσι όπως μπαίνουν (παντού πλέον) οι καταργήσεις προηγουμένων διατάξεων εκτός αν δεν αντιτίθενται... (χωρίς να αναφέρονται ρητά)

γι αυτό λέω ότι ισχύει ακόμα το 9 του ΓΟΚ στα εκτός

 

Νομίζω ότι πρώτη φορά γίνονται αυτά στη νομοθεσία μας (4030-ΝΟΚ-4178) και αναδεικνύουν το γενικό μπάχαλο

ο νομοθέτης να μη ξέρει ούτε ποιές διατάξεις καταργεί ούτε και τι ακριβώς ρυθμίζει δηλ:

 

1. οι καταργήσεις προηγουμένων διατάξεων εκτός αν δεν αντιτίθενται... ή

2. οι καταργήσεις προηγουμένων διατάξεων που ρυθμίζονται με τον παρόντα νόμο

 

οπότε «Αντί να βγάζει ό ίδιος το φίδι από την τρύπα το αφήνει στο κάθε υπάλληλο»

που εύλογα απορεί π.χ

για τις εκπτώσεις αυθαιρέτων παλλιννοστούντων ισχύει το 80% ή όχι

ισχύει η έκπτωση 30% σε νομ/ση κατά το άρθρο 4 παρ 6 ΝΟΚ ή όχι (αφού δεν υπάρχει έκθ αυτοψίας)

δεν ρυθμίζονται ή αντιτίθενται με τον 4178  άρθρο 26?

και πολλά άλλα!

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

και το ερωτημα του ΚΑΝΑ για εντος σχεδιου μενει αναπαντητο (?)

για εντός σχεδίου είναι το αρ.14 δηλ. Δ=3+0,1Η ή 2,50 για "χαμηλά κλπ."

βλ. #113 & #116 ανωτέρω

Link to comment
Share on other sites

Επίσης γενικά  για εκτός Δ=3,0+0,1Η

και για κατοικίες 2Δ (όπως υπολογίζεται με το παραπάνω)

 

τώρα αν ισχύει και για στάβλο ή για βιοτεχνία κλπ !

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.