Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Συναδελφε χαλαρωσε

Μη γραφουμε υπερβολες για να δωσουμε εμφαση...

20.000€ προστιμο για καθε ΠΕΑ που εχει λανθασμενες σκιασεις η βγηκε διχως ΦΕ?

Παμε καλα?

 

Κατα τα αλλα μην ειστε και τοσο σιγουροι οτι οι μηχανικοι των 1000+ ΠΕΑ δεν ξερανε τι κανανε...

Το να απασχολουν προσωπικο που ο καθενας να εχει κανει σωστα το ΠΕΑ του, απιθανο το εχετε?

 

προσωπικα καθολου...

 

Το 50αρικο ειναι αλλο θεμα και δε διαφωνουμε. Διαφωνουμε μονο στο οτι οι ΠΕΑτζηδες των 1000 ΠΕΑ ειναι ντε και καλα του 50αρικου.

Και το λεω γιατι ξερω πως δεν ειναι ετσι, χωρις να εντασσομαι σε αυτην την κατηγορια

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω πόσοι είναι με τα 1000+ ΠΕΑ που έχουν κάνει, όμως ενας απο αυτούς πρέπει να είναι ο ''δάσκαλος'' (απο Merkel μεριά) του ....ΤΕΕ, που έχει μια ομάδα 15-20 μαθητευόμενους μηχ. οι οποίοι θα βγάζουν 1 περίπου ΠΕΑ/ημέρα

 

Δεν έχω στοιχεία, αλλα θυμάμαι απο τα σεμινάρια που μας έκανα στο ΙΕΚΕΜ και μας τόλεγε (οτι έχει όμάδα 15-20 άτομα)

 

Τώρα αν πράγματι είναι 1 απ' αυτούς με τα 1000+ ΠΕΑ, πότε προλάβαινε και έλεγχε 10-15 ΠΕΑ/ημέρα (εγω λέω οχι 20), τότε αυτός και ο Ναπολέων της Γαλλίας έχουν αυτό το χάρισμα :mrgreen:

 

Σημ.

Ο Ναπολέων ως γνωστόν, έπαιζε 15 παρτίδες σκάκι ταυτόχρονα

Link to comment
Share on other sites

μαγκες η βιδα μου εστριψε αναποδα

dib στο λεω θα με γραψουν εφημεριδες

ποτε θα ερθω τετ α τετ με καποιον πατσοκοιλια δε ξερω

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi χαλαρός είμαι με είδες να τσιτώνομαι ?Ή εσύ ενοχλήθηκες με κάτι που έγραψα?Διάβασε τούτο:Αρ. Φύλλου 177,6 Οκτωβρίου 2010ΠΡΟΕΔΡΙΚΟ ΔΙΑΤΑΓΜΑ ΥΠ’ ΑΡΙΘΜ. 100Ενεργειακοί Επιθεωρητές κτιρίων, λεβήτων και εγκα−ταστάσεων θέρμανσης και εγκαταστάσεων κλιμα−τισμού.Άρθρο 8 − Επιβολή διοικητικώνκαι άλλων κυρώσεων – Προσφυγές.....η Ε.Υ.ΕΠ.ΕΝ. εισηγείται την επιβολή διοικητικών καιλοιπών κυρώσεων ή/και χρηματικών προστίμων, κατόπινπροηγούμενης ακρόασης του ενδιαφερόμενου σύμφωναμε τα οριζόμενα στο άρθρο 6 του Ν. 2690/1999 (ΦΕΚ Α΄45). Οι κυρώσεις επιβάλλονται με αιτιολογημένη απόφα−ση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματι−κής Αλλαγής μετά από γνώμη της Γ.ΕΠ.Ε.Ε. του άρθρου11, λαμβάνοντας υπόψη ως κριτήρια ιδίως το είδος καιτη βαρύτητα της παράβασης, τις συνέπειες που προ−κύπτουν από αυτή, την επιφάνεια του πιστοποιούμενουκτιρίου, το βαθμό υπαιτιότητας και την τυχόν υποτροπήτου παραβάτη Ενεργειακού Επιθεωρητή, ως εξής :(α) καταβολή χρηματικού προστίμου ύψους από πε−ντακόσια (500) έως είκοσι χιλιάδες (20.000) ευρώ(β) αποκλεισμός του Ενεργειακού Επιθεωρητή από τηδιενέργεια ενεργειακών επιθεωρήσεων για περίοδο απόένα (1) έως και τρία (3) έτη και(γ) οριστική διαγραφή του Ενεργειακού Επιθεωρητήαπό το Μητρώο Ενεργειακών Επιθεωρητών.Το χρηματικό πρόστιμο μπορεί να επιβάλλεται ωςσυμπληρωματική ποινή, σωρευτικά με τις κυρώσεις τωνπεριπτώσεων (β) και (γ).Πάντα με φιλική διάθεση.

Edited by fabio
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ηρεμήστε. Οι τιμές των ΠΕΑ/νομιμοποιήσεων ήταν επόμενο να πέσουν στην άβυσσο, εγώ το περίμενα. Ο λόγος είναι ότι -δικαίως ή αδίκως- η αντίληψη του κόσμου γι'αυτά είναι ότι αποτελούν ένα άχρηστο χαρτί που το επέβαλλε το κράτος μέτα από πίεση συντεχνιών για να έχουν δουλειά οι μηχανικοί.

Μπορεί να μη μας το λένε ευθέως οι πελάτες μας, αυτό όμως είναι που σκέφτονται.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι ηρεμήστε. Οι τιμές των ΠΕΑ/νομιμοποιήσεων ήταν επόμενο να πέσουν στην άβυσσο, εγώ το περίμενα. Ο λόγος είναι ότι -δικαίως ή αδίκως- η αντίληψη του κόσμου γι'αυτά είναι ότι αποτελούν ένα άχρηστο χαρτί που το επέβαλλε το κράτος μέτα από πίεση συντεχνιών για να έχουν δουλειά οι μηχανικοί.

Μπορεί να μη μας το λένε ευθέως οι πελάτες μας, αυτό όμως είναι που σκέφτονται.

 

Ο λόγος είναι ότι δεν υπάρχει σάλιο στην αγορά και όταν κάποιος κόβει ακόμα και από δαπάνες για την υγεία του καταλαβαίνεις τι γίνεται στις υπόλοιπες δαπάνες.

Αυτά προς γνώση και συμμόρφωση όλων αυτών που είδαν ένα ''ελτοράντο'' στα ενεργειακά πιστοποιητικά...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.