Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

εγώ σου ριξα +1 για να το μπαλαντζάρουμε

όπως σε φόρουμ για μηχανές είναι ταμπού να λες ότι δε φοράς κράνος, προφανώς και σε φόρα μηχανικών είναι ταμπού να λες ότι παίρνεις μίζες, χαχαχαχαχα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ κι ανταποδίδω!!! Βλέπεις όμως πόσο ..."πονάει" η Αλήθεια;;;;;

Και μην το λες "μίζα" διότι δεν είναι. Υπάρχει η δυνατότητα έκδοσης αντίστοιχων παραστατικών για τα πάντα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

για να κλείσω το off topic του θέματος, κατά τη γνώμη μου όταν αμφότερες οι πλευρές είναι ευχαριστημένες, δεν υπάρχει το παραμικρό μεμπτό

αν έρθεις δηλαδή εσύ και μου πεις πάρε μια άδεια 3 χιλιάρικα, και ο πελάτης πληρώσει 5, τι με νοιάζει εμένα ; (και τούμπαλιν φυσικά)

σωστός να είμαι εγώ στη δουλειά μου και ευχαριστημένος από τις απολαβές μου, και ας πληρώσει ο άλλος ότι πιστεύει ότι τον ικανοποιεί...

ακόμα και σήμερα, οι "και καλά υποψιασμένοι", ούτε που σκέφτονται να χωρίσουν την άδεια σε αρχιτεκτονικά / στατικά και Η/Μ, πάνε σε έναν ΠΟΛ ΜΗΧ (ή αρχιτέκτονα) και ζητάνε τιμή για όλα

ποιος φταίει δηλαδή ;

σίγουρα όχι πάντως εμείς οι μηχανολόγοι, καθότι ο αποπάνου κάνει έκπτωση στο πελάτη, ζητάει και το κατιτίς του από μας, και στο τέλος βρίζουμε γιατί κάνουμε ΚΕΝΑΚ για 2 κατοστάρικα...

όπως προείπα, αν είναι και οι 3 (βάζω και τον πελάτα στην εξίσωση πλέον) πλευρές ευχαριστημένες, εγώ κανένα θέμα δεν έχω

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

εμενα το δικο μου σχολιο γιατι εξαφανιστηκε? και το +1?

ηταν αμεσως μετα το #549

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

για να κλείσω το off topic του θέματος, κατά τη γνώμη μου όταν αμφότερες οι πλευρές είναι ευχαριστημένες, δεν υπάρχει το παραμικρό μεμπτό

αν έρθεις δηλαδή εσύ και μου πεις πάρε μια άδεια 3 χιλιάρικα, και ο πελάτης πληρώσει 5, τι με νοιάζει εμένα ; (και τούμπαλιν φυσικά)

σωστός να είμαι εγώ στη δουλειά μου και ευχαριστημένος από τις απολαβές μου, και ας πληρώσει ο άλλος ότι πιστεύει ότι τον ικανοποιεί...

ακόμα και σήμερα, οι "και καλά υποψιασμένοι", ούτε που σκέφτονται να χωρίσουν την άδεια σε αρχιτεκτονικά / στατικά και Η/Μ, πάνε σε έναν ΠΟΛ ΜΗΧ (ή αρχιτέκτονα) και ζητάνε τιμή για όλα

ποιος φταίει δηλαδή ;

σίγουρα όχι πάντως εμείς οι μηχανολόγοι, καθότι ο αποπάνου κάνει έκπτωση στο πελάτη, ζητάει και το κατιτίς του από μας, και στο τέλος βρίζουμε γιατί κάνουμε ΚΕΝΑΚ για 2 κατοστάρικα...

όπως προείπα, αν είναι και οι 3 (βάζω και τον πελάτα στην εξίσωση πλέον) πλευρές ευχαριστημένες, εγώ κανένα θέμα δεν έχω

 

Μην λες τόσες ...Αλήθειες μαζεμένες, διότι πολλοί θα ...πονέσουν κι άλλο και θα ...εισπράξεις κι εσύ "κατακραυγή"....

Δυστυχώς οι περισσότεροι ...."είναι κλεισμένοι στο καβούκι τους" και περιμένουν απλώς ....να ζήσουν!!!

Δεν έχουν μάθει το τι πάει να πει "συνεργασία με αμοιβαίο όφελος", υπολείπονται στρατηγικής marketing και ανάπτυξης της επαγγελματικής τους δραστηριοποίησης, περιμένουν απλώς τον πελάτη ...."ν' ανοίξει την πόρτα του γραφείου τους"......

Link to comment
Share on other sites

Όσα βαφτιστικά θέλετε δώστε του, εγώ πάντως "προμήθεια" θα το λέω. Λεφτά για κάτι που δεν μόχθησα ο ιδιος,  αλλά κάποιος άλλος.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, το γεγονός ότι, διατηρείς (με ό,τι αυτό συνεπάγεται) ένα γραφείο, έχεις ένα ευχαριστημένο πελατολόγιο 25+ χρόνων, που σε εμπιστεύεται και σε συστήνει, το ότι, ακολουθείς μια "στρατηγική marketing και δραστηριοποίησης" που σε καθιστά ικανό να κάνεις "επαναλαμβανόμενες πωλήσεις", το ότι επενδύεις (π.χ. χρόνο, χρήμα, φαιά ουσία κ.λπ.) στις ανθρώπινες επαφές και συνεργασίες (κάθε είδους και μορφής), το ότι βοηθάς έναν άλλο επαγγελματία (ή ακόμα και περισσότερους) ν' αυξήσει το τζίρο του (και ταυτοχρόνως το άμεσο κέρδος του) δίνοντάς του στο "πιάτο" έτοιμους (και "υγιείς" και "δοκιμασμένους" και "συνεπείς") πελάτες (που δεν θα τους είχε και που τους έχει απόλυτη ανάγκη - κι όλοι καταλαβαίνουν το τι σημαίνει "απόλυτη ανάγκη") κ.λπ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΧΘΟΣ;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν μάθει το τι πάει να πει "συνεργασία με αμοιβαίο όφελος",

 

Δεν είναι ακριβώς έτσι ....

 

Δεν θα επεκταθώ επιγραμματικά θα πω πως τέτοιες φοβερές συνεργασίες κάνω μόνο όταν δεν έχω δικές μου δουλειές και εφόσον υπάρχει αποδεδειγμένη ροή γιατί υπάρχουν και αρκετοί που σου δίνουν μισή δουλειά σου τάζουν άλλες 100 για να κάνεις καλή συνεργασία μαζί τους, επίσης αρχή μου είναι όταν δίνω δουλειά σε κάποιον την οποία δεν κάνω εγώ τη δίνω καθαρή. Αν δω ότι πια έχω ροή κοιτάω να την κάνω εγώ τελικά.

 

Επιπλέον είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να έχω ένα έργο (οικοδομή φωτοβολταϊκό κτλ) να έχω δώσει στον τελικό πελάτη μία τιμή (η να κοιτάω το κοστολόγιο μου) και να παζαρεύω με μανία τον μηχανολόγο τον ηλεκτρολόγο τον Χ Ψ Z ώστε να μειώσω το κόστος μου και να μεγιστοποιήσω το κέρδος μου (για εμένα αυτό είναι εμπόριο και θεμιτό) και άλλο να λέω στον αλουμινά ξέρεις ήρθε ένας για αλουμίνια (τώρα γιατί μπορεί να πάει ένας ιδιώτης σε μηχανικό για τα αλουμίνια είναι άλλο θέμα) βγάλε μου και εμένα το μερτικό μου γιατί στον σύστησα...άλλωστε αυτός ο άνθρωπός για να ήρθε πρώτα σε εσένα πάει να πει ότι σε εμπιστεύεται και εσύ πως του το ξεπληρώνεις χρεώνοντας τον προμήθεια για τον αέρα.

 

Οι μεσάζοντες στην Ελλάδα μας έχουν φάει.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές παρέπεμψα κάποιον πελάτη μου σε γνωστό μου μηχανικό, δεν διανοήθηκα να ζητήσω "δωράκι" καθότι το συγκεκριμένο δεν το θεωρώ μόχθο.

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι, είσαι Αρχιτέκτων, τα τοπογραφικά σου ποιός τα κάνει;;;;

Προφανώς ένας συνάδελφος π.χ. τοπογράφος.

Του δίνεις απλώς το τηλέφωνο του πελάτη σου, δεν ανακατεύεσαι και σου φέρνουν έτοιμο το τοπογραφικό σε εύλογο χρονικό διάστημα;

Η τιμή του τοπογράφου προς τον πελάτη σου είναι η ίδια με την τιμή που θα σου έδινε ο τοπογράφος αν είχες εσύ τη συνολική "επίβλεψη" της συγκεκριμένης εργασίας;

Επειδή είναι "δημόσιο forum" δεν μου επιτρέπεται να συνεχίσω άλλο.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.