Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία γενικά οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω από της Αθήνας. Ισως το γεγονός ότι είναι λιγότεροι μηχανικοί και κατά κάποιο τρόπο δεν θέλουν να σφαχτούν ματαξύ τους....Σε πιο μικρά μέρη είναι και γνωστοί μεταξύ τους και κρατάνε ένα επίπεδο για το καλό όλων.... Στην Αθήνα το χάος, άντε βρες τον άλλο....

Πρόσφατα πήρα σε επαρχία προσφορά για υγρομόνωση ταράτσας πολύ πιο πάνω με αντίστοιχες προσφορές που θα μου έδιναν φίλοι και γνωστοί για εδώ ανάλογη περίπτωση

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι λέει ένας άνεργος μηχανικός σε άλλο μηχανικό που έχει δουλειά;

.

.

.
Δύο cheese και μία πατάτες!

 

(Κανονικά θα το έβαζα στο "Αστεία-Ανέκδοτα κλπ", αλλά μάλλον ταιριάζει εξίσου και εδώ… Για Goody's μας βλέπω όλους)

 

 

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία γενικά οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω από της Αθήνας.

 

 

Και εγώ....Λάρισα π.χ. ακούω πολύ καλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία γενικά οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω από της Αθήνας. Ισως το γεγονός ότι είναι λιγότεροι μηχανικοί και κατά κάποιο τρόπο δεν θέλουν να σφαχτούν ματαξύ τους....Σε πιο μικρά μέρη είναι και γνωστοί μεταξύ τους και κρατάνε ένα επίπεδο για το καλό όλων.... Στην Αθήνα το χάος, άντε βρες τον άλλο....

Πρόσφατα πήρα σε επαρχία προσφορά για υγρομόνωση ταράτσας πολύ πιο πάνω με αντίστοιχες προσφορές που θα μου έδιναν φίλοι και γνωστοί για εδώ ανάλογη περίπτωση

Είναι σίγουρα καλύτερο το επίπεδο τιμών.

Παίζει ρόλο και το ότι η επαρχία δεν έχει νιώσει τόσο πολύ το χάος...

Πέρα από τις τουριστικές περιοχές (που ζουν σε ένα παράλληλο σύμπαν), και στην υπόλοιπη επαρχία υπάρχει δυνατότητα χαμηλότερου κόστους επιβίωσης, καλλιεργείς το μικρό σου χωραφάκι κτλ.

 

Σε θέματα όμως κατασκευής, το υψηλότερο κόστος έχει να κάνει και με το υψηλότερο κόστος των (ίδιων) υλικών, όσο και με τους χαμηλότερους ρυθμούς εργασίας. (περισσότερα μεροκάματα).

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρατηρήσει ότι στην επαρχία γενικά οι τιμές είναι πολύ πιο πάνω από της Αθήνας. Ισως το γεγονός ότι είναι λιγότεροι μηχανικοί και κατά κάποιο τρόπο δεν θέλουν να σφαχτούν ματαξύ τους....Σε πιο μικρά μέρη είναι και γνωστοί μεταξύ τους και κρατάνε ένα επίπεδο για το καλό όλων.... Στην Αθήνα το χάος, άντε βρες τον άλλο....

 

 

Ισχύει, αλλά πιο πολύ πιστεύω ότι ισχύει το δεύτερο. Και στην επαρχία υπάρχουν άπειροι συνάδελφοι, απλά νομίζω ότι οι περισσότερες δουλειές γίνονται με γνωστούς και φίλους και κρατιέται ένα επίπεδο όπως είπες...

Link to comment
Share on other sites

Ωστόσο οι έννοιες "γνωστοί - φίλοι" και "επίπεδο αμοιβής"  είναι τσακωμένες εδώ και καιρό.

Στην επαρχία θεωρώ ότι υπάρχει μια πιο ορθολογική εκτίμηση των υπηρεσιών διότι δεν είναι τόσο απρόσωπα τα πράγματα και αυτός που έκανε π.χ. δηλώσεις 4014 με 300 ευρώ ή ΠΕΑ με 80, αργά ή γρήγορα μαθεύτηκε. Υπάρχει και ένας στοιχειώδης σεβασμός στο επάγγελμα του μηχανικού.

Συνεπώς από ντροπή περισσότερο, οι αμοιβές μένουν ελαφρώς επάνω εκτός εξαιρέσεων.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ επαρχεία είμαι αλλά δεν μπορώ να πω πως οι τιμές είναι ικανοποιητικές! Έχω ακούσει και τιμές για ΠΕΑ 60 €, αμοιβή Τεχνικού Ασφαλείας 10 € την ώρα ( και η καθαρίστρια που έχω στο γραφείο μου παίρνει 7 € την ώρα), οπότε για ποιές τιμές μηλάμε???

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στην επαρχία οι τιμές δεν είναι σκοτωμένες επειδή δεν υπάρχουν 2-3 ΠΕΑ την ημέρα για τον κάθε μηχανικό. Για ποιό λόγο κάποιος να ρίξει την τιμή κάτω από το κόστος του;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.