Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η απαξίωση του ΠΕΑ


Inzaghi

Recommended Posts

1. Η τελευτάια ευχή καταριπιτει ολα οσα εχουν γραφτει περι μηχανικων που σκοτώνουν τις τιμες κλπ

2. Πουθένα δεν εχουν οι μηχανικοι 2-3 πεα,, ή γενικα εγασίες, την ημέρα

3. Ο ζαβι χτες τα ειπε μια χαρα...

Ειμαστε αξιοι απογονοι του 1821....

1. Το είπα λίγο ειρωνικά.

Αν όντως είχα κερδίσει το λαχείο θα απολάμβανα τα κέρδη μου σε κάποια ωραία παραλία και θα άφηνα τους συναδέλφους να μοιραστούν τους πελάτες μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 563
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ασε τα πεα, στα 75 ειχες παρει συνταξη ή ακομα πληρωνες τσμεδε? :mrgreen:

 

βασικα το 75 ηταν λιγο τυχαιο σαν νουμερο

 

ειχα τοσες ραγαδες και γενειαδα ως τα γονατα λευκη

κατι σαν τους γερους που παιζουν τους σαολιν σε κατι ταινιες

και μη σου πω και σαν τον ΜΑΜ ΡΑ των θαντερκατς :grin: :grin: :grin:

κρεμασμενες γαζες κλπ κλπ λολ

 

τελικα εγω ακομα δε καταλαβα σε εποχη ελευθεριας τιμων

καταργησης ελαχιστων αμοιβων

η ανωτατη τιμη :!:  στα πεα πως κατοχυρωνεται :?:  :?:  :?:  ξανα λολ

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εδω το καλο πεα

Παρε παρε παρε

Σημερα βγαζεις αυριο ξαναβγαζεις

Οσους τους πιανουν ειναι τυχερα

Μας το λεει το υπεκα

Edited by ckiriako
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το ΠΕΑ, η χρησιμοτητα του καθως και η τιμη του εχουν απαξιωθει στην αγορα ειναι λιγο πολυ δεδομενα

Αυτο που δεν πρεπει να κανουμε ειναι να θεωρουμε ως κανονα την εξαιρεση

Τι εννοω?

Δε διαφωνω στο οτι υπαρχουν επιθεωρητες που βγαζουν ΠΕΑ με 60€ και εχω χασει 4 και δουλειες απο τετοιο κιολας

Ομως αυτο δεν ειναι ο κανονας.

Τουλαχιστον στη Σαλονικη, γινεται μια προσπαθεια να κρατηθουν οι τιμες σε τριψηφια νουμερα

 

Πολλα εξαρτωνται (και το λεω απο πρωτο χερι) απο ενδεχομενες συνεργασιες με μεσιτικα γραφεια, τα οποια παιρνουν και την αναλογη συμφωνηθεισα προμηθεια

Αλλη τιμη θα προσφερθει στον ιδιωτη και αλλη στον πελατη του μεσιτικου γραφειου.

Τουλαχιστον εγω το εφαρμοζω αυτο.

 

Απο κει και υστερα, ολα εξαρτωνται απο το κατα ποσο η πιατσα θα καταφερει να απομονωσει τα παρασιτα που καταστρεφουν τις τιμες (και την ποιοτητα της δουλειας) η αυτα θα καταφερουν να πολλαπλασιασουν το ειδος τους...

 

Απο κει και υστερα, 

Link to comment
Share on other sites

Πολλα εξαρτωνται (και το λεω απο πρωτο χερι) απο ενδεχομενες συνεργασιες με μεσιτικα γραφεια, τα οποια παιρνουν και την αναλογη συμφωνηθεισα προμηθεια

Αλλη τιμη θα προσφερθει στον ιδιωτη και αλλη στον πελατη του μεσιτικου γραφειου.

Τουλαχιστον εγω το εφαρμοζω αυτο.

 

ΔΟΥΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ?

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ?

 

αντι να γινει στη τελικη εκπτωση στο τελικο προϊον*... η μαμιουντε ολα προς τα κατω ή παραφουσκώνουν

απο την προμηθεια

 

*για να κερδισει ο πελατης....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δεν δίνεις προμήθεια ρε συ.... ένα δωράκι δίνεις γιατί εσύ έχεις δουλειά (ΠΕΑ) ενώ ο μεσίτης δεν έχει... :D

Link to comment
Share on other sites

Αγραφος Νομος της πιατσας παιδες....

Ειτε συμβιβαζεσαι και πορευεσαι με αυτο ως δεδομενο, ειτε πορευεσαι ως... μοναχικος καβαλαρης κι οπου σε βγαλει...

Link to comment
Share on other sites

Αγραφος Νομος της πιατσας παιδες....

Ειτε συμβιβαζεσαι και πορευεσαι με αυτο ως δεδομενο, ειτε πορευεσαι ως... μοναχικος καβαλαρης κι οπου σε βγαλει...

 

 

καλα ναι δεν εχεις αδικο

Link to comment
Share on other sites

Άδικα προβληματίζεστε φίλοι μου!!!

Οι περισσότεροι από εσάς γνωρίζετε τη θέση μου σχετικά με το θεσμό των "ενεργειακών επιθεωρητών" (και βεβαίως και των ελεγκτών δόμησης). Θεωρώ ότι, είναι μια ...μπούρδα και τίποτε περισσότερο!!! Και βεβαίως ούτε προσπάθησα ν' ασχοληθώ, ούτε πρόκειται στο μέλλον.

 

Κάνω λοιπόν το εξής ερώτημα:

Ξέρετε πόσοι περίπου υποψήφιοι πελάτες έχουν απευθυνθεί στο γραφείο μου και θέλουν ΠΕΑ;;;

Θεωρείτε ότι, επειδή δεν ασχολούμαι, τους το λέω και φεύγουν ....γι' άλλες πολιτείες;;;;;

Όχι φυσικά!!!

Φρόντισα να βρω έναν καλό συνάδελφο, να συνεργαστώ μαζί του με μια "φόρμουλα" που εξυπηρετεί ικανοποιητικώς αμφοτέρους και έχει ως αποτέλεσμα, αυτός να έχει έτοιμους πελάτες κι εγώ το "δωράκι" μου για κάθε δουλειά!!!

Το οποίο σας βεβαιώνω τείνει να είναι μεγαλύτερο από τις "τιμές ΠΕΑ" που ακούγονται στην πιάτσα!!!!

Χωρίς ευθύνες, χωρίς φασαρία, χωρίς τρέξιμο κ.λπ.

Και είμαστε όλοι μας ευχαριστημένοι!!!!

Και οι πελάτες του γραφείου μου γιατί τους εξυπηρέτησα, και ο συνάδελφος που δεν υπήρχε περίπτωση να έχει τόσους extra έτοιμους πελάτες και εγώ γιατί έτσι βγάζω π.χ. το ενοίκιο (μπορεί και τη ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ) του μήνα!!!

Θεμιτό είναι!!!!

Απλώς είναι "απόφαση" επαγγελματικής στρατηγικής και δραστηριοποίησης!!!!

  • Upvote 3
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Θερμά και ενσυνειδήτως  ευχαριστώ όλους τους φίλους, που τίμησαν το προηγούμενο topic μου με " - ", ευχόμενος ταυτοχρόνως ....καλή επιτυχία στις (διαφορετικές από τις δικές μου) επιλογές τους!!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.