Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ρυμοτομική Γραμμή εκτός σχεδίου


yian

Recommended Posts

Χαιρετώ όλους, θα ήθελα την άποψή σας για τη ρυμοτομία σε ένα αγροτεμάχιο και τη σωστή διατύπωση της δήλωσης μηχανικού στο τοπογραφικό.

 

Το εν λόγω αγροτεμάχιο βρίσκεται απέναντι από επέκταση σχεδίου πόλης με κυρωμένη πράξη εφαρμογής το 1990.

Στο πρόσωπο του αγροτεμαχίου που με ενδιαφέρει, περνάει ρυμοτομική γραμμή κόβοντας ένα τμήμα ~50τμ, μια ρυμοτομική γραμμή η οποία ουσιαστικά αποτελεί το όριο του σχεδίου πόλης που υπάρχει απέναντι.

Η ρυμοτομία δεν έχει εφαρμοστεί, δηλαδή ο δρόμος στο πρόσωπο του αγροτεμαχίου αν και υφίσταται δεν έχει διαπλατυνθεί όσο ορίζει το ρυμοτομικό και δεν ορίζεται Ο.Γ. στο αγροτεμάχιό μου.

 

Ο προβληματισμός μου αφορά τη σύνταξη της δήλωσης ως προς την εισφορά του αγροτεμαχίου σε γη και χρήμα. Πώς το δηλώνουμε?

"Υπάρχει κυρωμένη Π.Ε. και το αγροτεμάχιο θα οφείλει εισφορά σε γη και χρήμα μετά την εφαρμογή της Π.Ε?".

Είναι σωστή αυτή η διατύπωση?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

ΡΓ έχεις επειδή έχεις κυρωμένη πολεοδομική μελέτη. Είσαι σίγουρος ότι έχεις και κυρωμένη πράξης εφαρμογής;

 

Έστω όχι, τα 50μ² είναι εντός σχεδίου & ρυμοτομούμενα, οφείλουν εισφορά σε γη & χρήμα.

 

Έστω ναι, τα 50μ² θα φαίνονται στην πράξη εφαρμογής σαν αρχική ιδιοκτησία για την οποία θα έχουν υπολογιστεί εισφορές (κλπ), ρυμοτομία και, τέλος, αποζημιώσεις (αν προκύπτουν). Και αν βέβαια η πράξη εφαρμογής έχει μεταγραφεί, τότε ήδη τα 50μ² έχουν ξεχωρίσει από την ιδιοκτησία του πελάτη σου, είτε έχει γίνει η διαπλάτυνση είτε όχι.

 

Σε κάθε περίπτωση, το (υπόλοιπο) τμήμα είναι εκτός σχεδίου και δεν οφείλει εισφορές (δεν υπάγεται στις διατάξεις του 1337/83).

Edited by dsworks
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Οικόπεδο για το οποίο κάνω τοπογραφικό, βρίσκεται εν μέρει εκτός και εν μέρει εντός σχεδίου. Σας επισυνάπτω και σκαρίφημα. Η ιδιοκτησία φαίνεται με πορτοκαλί περίγραμμα.

Το εντός σχεδίου τμήμα, αφορά σε έγκριση πολεοδομικής μελέτης του 2003 (αραιοδομημένο τμήμα), για το οποίο δεν έχει κυρωθεί η Πράξη Εφαρμογής (και από ότι μου είπαν στην ΥΔΟΜ, αμφιβάλλουν ότι θα γίνει και ποτέ). Εκεί ξέρω πως να το χειριστώ.

Το θέμα μου είναι στο εκτός σχεδίου τμήμα. Εκεί, φαίνεται η ύπαρξη δύο ρυμοτομικών γραμμών (έχω βάλει ερωτηματικό), οι οποίες εκτείνονται έξω από την εστιγμένη γραμμή που διαχωρίζει το εντός και το εκτός σχεδίου τμήμα. Δεν πρόκειται όπως βλέπετε για περιμετρική οδό του σχεδίου, αλλά για μια απροσδιόριστη έξοδο των γραμμών προς τα έξω.

Στην αρμόδια ΥΔΟΜ, η εξυπηρετική υπάλληλος μου απάντησε ότι, οι γραμμές αυτές έχουν ισχύ, και με κάποιο τρόπο μπορώ να θεωρήσω το μεταξύ τους χώρο ως εντός σχεδίου, παρόλο που η εστιγμένη γραμμή του σχεδίου πόλεως έχει άλλη θέση.

Έχετε συναντήσει ξανά κάτι τέτοιο? που θεωρείτε τελικά ότι είναι το όριο του σχεδίου πόλεως? Διότι αν το θεωρήσω στην εστιγμένη γραμμή, έχω "ρυμοτομία εκτός σχεδίου" που είναι λίγο άτοπο..

Προσεγγιστική σχεδίαση - Σχέδιο πόλεως 2003.jpg

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

1. Ό προβλεπόμενος πεζόδρομος (και η επέκτασή του προς τα πάνω) "πατάει" (όπως φαίνεται) σε υφιστάμενο δρομίσκο

2. Οι εκτός σχεδίου ΡΓ καθορίζουν μελλοντική επέκταση. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, κάθε γεωτεμάχιο που έχει πρόσωπο σε "απέναντι" ΡΓ ή ΟΓ, παίρνει τους όρους δόμησης του σχεδίου. Συνεπώς, στην περίπτωσή σου, έχεις ένα "γωνιακό" οικόπεδο που, ναι μεν είναι εκτός του ορίου του σχεδίου, αλλά δομείται ως εντός. Το πρόβλημα είναι ότι, για να θεωρηθούν και τα δύο απομένοντα τμήματα οικοδομήσιμα, θα πρέπει όχι μόνο να γίνει παραχώρηση των ρυμοτομούμενων σε κ.χ., αλλά και να υπάρχει σύνδεση με το υφιστάμενο (εγκεκριμένο) οδικό δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες σκέψεις σε συνέχεια των όσων γράφει ο "Τετρις" που είναι σωστά. 

Η επέκταση πάντως τελειώνει εκεί που σχεδιάζονται τα Ράστερ (κάτω από εκεί που γράφεις "ΠΕΖΟΔΡΟΜΟΣ"

Σύμφωνα με αυτό το σχέδιο γεννάται το ερώτημα: γιατί δείχνεις το γεωτεμάχιο σου σαν ενιαίο, αφού χωρίζεται σε δύο τμήματα από τον υφιστάμενο χωματόδρομο ο οποίος μάλιστα διασταυρώνεται νοτιοανατολικά και με άλλον δρόμο?

Το εκτός σχεδίου τμήμα έχει μάλιστα μέσα και κτίσμα και φαίνεται να είναι τακτοποιημένο (αργότερα ίσως γίνει και καλό οικόπεδο).

Εγώ προσωπικά θα σκεφτόμουν περισσότερο το ανατολικό (το εντός) τμήμα που δεν μπορείς να ξέρεις ακόμη τι μορφή θα πάρει το τελικό του οικόπεδο.

Έχει και έντονη κλίση. (κατηφορίζει από βορρά προς νότο κάπου 7-8μ σε όλο το πλάτος του Ο.Τ. ).

Δεν μας λες για ποιο λόγο κάνεις αυτό το τοπογραφικό?

Από πότε χρονολογείται η Αποτύπωση? Είναι σε μερκατορικό σύστημα των τριών ζωνών ?(ΤΜ3)?

 

Link to comment
Share on other sites

@tetris σχετικά με την οικοδομησιμότητα του εκτός σχεδίου τμήματος, για να έχω τους ευνοϊκούς όρους που περιγράφεις, δεν θα έπρεπε να υπάρχει και οικοδομική γραμμή πέραν της ρυμοτομικής? αυτή την αίσθηση είχα για τέτοιες περιπτώσεις, από αντίστοιχα thread που έχω διαβάσει.

@nbr την ιδιοκτησία την απέδωσα ως μία, καθώς σήμερα ο δρομίσκος δεν υπάρχει, ενώ και ο παλαιότερος τίτλος και το παλαιότερο τοπογραφικό διάγραμμα της ιδιοκτησίας περιγράφουν το οικόπεδο σε αυτή τη μορφή. Στην ουσία δηλαδή, υπήρχε απλά διέλευση μέσα από το οικόπεδο. Μάλιστα, και στην προανάρτηση του κτηματολογίου ο δρομίσκος δεν έχει αποτυπωθεί ως Ειδική έκταση, ούτε στο οικόπεδό μου ούτε και στα βορειότερα.

Το τοπογραφικό διάγραμμα το συντάσσω για να γίνει αποδοχή κληρονομιάς, καθώς το παλαιότερο, δεν περιελάμβανε την πληροφορία της πολεοδομικής μελέτης που εγκρίθηκε το 2003. Το σχετικό διάγραμμα συντάχθηκε το 1985 σε σύστημα ΤΜ3, με φωτογραμμετρική μέθοδο. Στην ΥΔΟΜ μου είπαν ότι πριν προχωρήσει η μελέτη της Π.Ε. θα πρέπει να γίνει σύγχρονη αποτύπωση ώστε να αποδοθεί το σχέδιο πόλης με συντεταγμένες.

Πάντως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι η ιδιοκτησία είναι προς το παρόν μία, με εντός και εκτός σχεδίου τμήμα και με ρυμοτομούμενα τμήματα, ώσπου να γίνει κύρωση της Π.Ε. Μόνο τότε το εκτός σχεδίου τμήμα θα αποτελέσει ξεχωριστό γήπεδο. Διορθώστε με αν κάνω κάπου λάθος.

Link to comment
Share on other sites

On 10/31/2023 at 6:05 PM, tetris said:

2. Οι εκτός σχεδίου ΡΓ καθορίζουν μελλοντική επέκταση. Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, κάθε γεωτεμάχιο που έχει πρόσωπο σε "απέναντι" ΡΓ ή ΟΓ, παίρνει τους όρους δόμησης του σχεδίου. Συνεπώς, στην περίπτωσή σου, έχεις ένα "γωνιακό" οικόπεδο που, ναι μεν είναι εκτός του ορίου του σχεδίου, αλλά δομείται ως εντός. Το πρόβλημα είναι ότι, για να θεωρηθούν και τα δύο απομένοντα τμήματα οικοδομήσιμα, θα πρέπει όχι μόνο να γίνει παραχώρηση των ρυμοτομούμενων σε κ.χ., αλλά και να υπάρχει σύνδεση με το υφιστάμενο (εγκεκριμένο) οδικό δίκτυο

@tetris

 

Συνάδελφε καλησπέρα. Τα σέβη μου, ξέρεις ήδη ότι με ιντριγκάρεις όσο κανείς άλλος την τελευταία πενταετία.

 

Έχω αντίθετη άποψη για το εκτός σχεδίου τμήμα.

 

Για να ισχύει αυτό που λες, υπάρχουν 2 προϋποθέσεις:

1. Το απέναντι σχέδιο πόλεως να έχει εγκριθεί πριν την ισχύ του Ν.1337

2. Το γήπεδο να έχει δημιουργηθεί πριν την ισχύ του Ν.1577

 

Τη δεύτερη προϋπόθεση φαίνεται ότι την ικανοποιούμε (δεν ξέρω στα σίγουρα, υποθέτω). Την πρώτη όχι (ο συνάδελφος μίλησε για πράξη εφαρμογής).

 

Επομένως κατά τη γνώμη μου το εκτός κομμάτι είναι μη οικοδομήσιμο. Όσο για το τι αναγράφεται στη δήλωση Ν.651, αυτό είναι άλλη κουβέντα, αν και κατά τη γνώμη μου η δήλωση είναι αρκετά απλή, αλλά απαιτεί ανάλυση για τις εναπομένουσες επιφάνειες μετά τη ρυμοτομία.

 

Αυτά

 

Υ.Γ.: ήδη χρωστάμε ο ένας στον άλλο ένα κέρασμα, παρακαλώ μη δείξεις άλλη άρνηση στα παραπάνω, γιατί κινδυνεύεις να εκτεθείς περισσότερο, πράγμα που σημαίνει ότι θα κερνάς τσίπουρα μέχρι το τέλος των εποχών! :-)

Edited by [email protected]
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, [email protected] said:

Έχω αντίθετη άποψη για το εκτός σχεδίου τμήμα.

Σωστά. Βιάστηκα να απαντήσω

Και για το κέρασμα, όσο ζούμε ελπίζουμε...

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εγώ παραπάνω, κατά κάποιο τρόπο, άφησα στην άκρη το εκτός αφού ούτως ή άλλως έχει μέσα κτίσμα.

Τα σχέδια είναι παλαιά και "ακατέργαστα" Ξέρουμε σε ποια φάση είναι? αυτό το ρυμοτομικό έχει κυρωθεί? Έγιναν οι δηλώσεις ιδιοκτησίας?

Πάντως για την αποδοχή κληρονομιάς θα χειριστείς την ιδιοκτησία σαν μία, όπως δίνεται και περιγράφεται  απο τα συμβόλαια και  απλά απλά θα αναφέρεις το ΦΕΚ της Ρυμοτομικής μελέτης για τα μελλοντικά, ότι δηλ. συνεπάγεται μετά από μία Π.Ε.  

Ο zavi τα λέει όπως είναι τα πράγματα (άλλωστε το δέχτηκε και ο tetris). Έπρεπε να τα βάλει και με 'μένα που έγραψα πως ο τετρις έχει σε "όλα" δίκαιο.

Έχω δώσει πολλές φορές  τις σελίδες από το βιβλίο του Ρωμαλιάδη που αφορά αυτό το θέμα.

Πάντως υπάρχουν πολεοδομίες στην επικράτεια που δέχονται σαν οικόπεδα και τα "απέναντι" από τις Π.Ε. Και καλά κάνουν.

 

Υ.γρ. Και τα τσίπουρα που και πως θα τα πιέτε? Είστε στον Ίδιο.... μαχαλά ? (περιοχή). Κάτω από το αυλάκι; 

σελιδα 21.jpg

σελιδα 22.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, nbr said:

Ο zavi τα λέει όπως είναι τα πράγματα (άλλωστε το δέχτηκε και ο tetris). Έπρεπε να τα βάλει και με 'μένα που έγραψα πως ο τετρις έχει σε "όλα" δίκαιο.

Πάντως υπάρχουν πολεοδομίες στην επικράτεια που δέχονται σαν οικόπεδα και τα "απέναντι" από τις Π.Ε. Και καλά κάνουν.

Υ.γρ. Και τα τσίπουρα που και πως θα τα πιέτε? Είστε στον Ίδιο.... μαχαλά ? (περιοχή). Κάτω από το αυλάκι; 

Με τον tetris αρκετές φορές είχαμε διαφωνίες. Ωστόσο έχει κερδίσει το σεβασμό μου γιατί είναι πολύ δυνατός κ με έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα. Στην αρχή είχα θυμώσει μαζί του γιατί κάποτε κάτι είχε γράψει που δεν ίσχυε, το θέμα με αφορούσε προσωπικά σε τεχνικό επίπεδο και με εξάντλησε ο τύπος μέχρι να βρω πού είχε λάθος, γιατί έπαθα εμμονή να επιβεβαιώσω ή να απορρίψω την άποψή του. Μετά από κάμποσα χρόνια, τον σέβομαι πλήρως κ τον πειράζω με την πρώτη ευκαιρία, είναι ο δικός μου ιδιαίτερος τρόπος να αποδίδω αγωνιστικές τιμές κάτω από τη διαδικτυακή μου alter ego persona του επικυρηγμένου.

Αυτό που λες για τις πολεοδομίες για τα απέναντι στις Π.Ε. δεν το ξέρω, αλλά σίγουρα δεν κάνουν καλά γιατί με το νέο τρόπο αδειών αυτές νίπτουν χείρας και εμείς παίρνουμε όλη την ευθύνη της οικοδομησιμότητας.

Δεν ξέρω αν θα καταφέρουμε ποτέ να πιούμε τσίπουρα, μένουμε σε διαφορετικά διαμερίσματα της χώρας. Αν το οργανώσει κάποιος, τότε θα το παλέψουμε, αν όχι, τότε απλά θα μείνει σαν έκφραση.

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.