Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πολεοδομικό ερώτημα - Ποιός πληρώνει το πρόστιμο ?


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς είναι ακόμη χειρότερο σενάριο, γιατι το αυθαίρετο είναι σε έναν αγρό, με περισσότερα αυθαίρετα και περισσότερους συγκυρίους εξ αδιαιρέτου χωρίς βέβαια σύσταση κάθετης και διανομή. Οπότε δεν ξέρω πως θα μπορέσουν να τα τακτοποιήσουν και αν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι, η συγκεκριμένη πάντως αγοράστρια πρέπει να να έκανε κάποιες ενέργεις για την τακτοποίηση. Μήπως ξέρει κάποιος αν, ανεξάρτητα από το αν τελικά μπορέσει να γίνει η τακτοποίηση, μπορει να αλλάξει το πρόσωπο στο οποίο επιβάλλει το πρόστιμο η πολεοδομία;     

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

εχω και εγω προβλημα με την πολεοδομια! αγορασα ενα σπιτι οπου εχουν γινει νομιμοποιηση με τον νομο 4178/13 αλλα μετα απο καταγγελια θα ερθει για ελενχω η πολεοδομια! απ οτι μου ειπαν εχω προβλημμα με κατι μπετα που ειχε ριξει ο πωλητης το 2013 τα οποια ομως εχει νομιμοποιηση με τον νομο για τα αυθερετα! το προστημο για τα μπετα ποιος το επιβαρηνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι ακόμη χειρότερο σενάριο, γιατι το αυθαίρετο είναι σε έναν αγρό, με περισσότερα αυθαίρετα και περισσότερους συγκυρίους εξ αδιαιρέτου χωρίς βέβαια σύσταση κάθετης και διανομή. Οπότε δεν ξέρω πως θα μπορέσουν να τα τακτοποιήσουν και αν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι, η συγκεκριμένη πάντως αγοράστρια πρέπει να να έκανε κάποιες ενέργεις για την τακτοποίηση. Μήπως ξέρει κάποιος αν, ανεξάρτητα από το αν τελικά μπορέσει να γίνει η τακτοποίηση, μπορει να αλλάξει το πρόσωπο στο οποίο επιβάλλει το πρόστιμο η πολεοδομία;     

θα μιλησεις με τον μηχανικο σου

 

αν μπορει να εφαρμοσθει το αρθρο 34 του 4315

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω προβλημα με την πολεοδομια! αγορασα ενα σπιτι οπου εχουν γινει νομιμοποιηση με τον νομο 4178/13 αλλα μετα απο καταγγελια θα ερθει για ελενχω η πολεοδομια! απ οτι μου ειπαν εχω προβλημμα με κατι μπετα που ειχε ριξει ο πωλητης το 2013 τα οποια ομως εχει νομιμοποιηση με τον νομο για τα αυθερετα! το προστημο για τα μπετα ποιος το επιβαρηνεται?

η σειρα ειναι οτι,

εχουν τακτοποιηθει οι αυθαιρεσιες και εκδοθηκε  βεβαιωση και εγινε το συμβολαιο...

 

ό,τι  άλλο υπηρχε. αλλά δεν γραφηκε, ή ό,τι κατασκευασθηκε μετα...εχουν προβλημα

να μιλησεις με τον μηχανικο σου.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω προβλημα με την πολεοδομια! αγορασα ενα σπιτι οπου εχουν γινει νομιμοποιηση με τον νομο 4178/13 αλλα μετα απο καταγγελια θα ερθει για ελενχω η πολεοδομια! απ οτι μου ειπαν εχω προβλημμα με κατι μπετα που ειχε ριξει ο πωλητης το 2013 τα οποια ομως εχει νομιμοποιηση με τον νομο για τα αυθερετα! το προστημο για τα μπετα ποιος το επιβαρηνεται?

 

συγγνώμη που δεν καταλαβαίνω....αγοράσατε σπίτι με ρυθμισμένους χώρους βάσει του ν.4178/2013 ( άρα και με βεβαίωση από μηχανικό οτι τα πάντα στο σπίτι σας είναι από νόμιμα έως και ρυθμισμένα τουλάχιστον έως την ημερομηνία ρύθμισης).....Ο πωλητής πού εμπλέκεται ;;;;

Αν εννοείτε πως υπάρχουν αυθαίρετα σε αυτό που αγοράσατε, αλλά κάποιος δεν τα δήλωσε στο στάδιο έκδοσης της βεβαίωσης για τη μεταβίβαση, φυσικά και έχετε ευθύνες ως νέος ιδιοκτήτης, αν και πιστεύω πως η συζήτηση με το μηχανικό σας (κρίνεται επιβεβλημένη) θα σας διευκρινήσει πολλά θέματα. Αρκεί να είναι αυτός που εσείς   ορίσατε  μηχανικό για τον έλεγχο του σπιτιού που αγοράσατε. Στην αντίθετη περίπτωση, δηλαδή εάν εμπιστευτήκατε τυφλά τον πωλητή και ενδεχομένως και δικό του μηχανικό  και  δεν ελέγξατε ο ίδιος, μάλλον θα πρέπει ν' αναζητήσετε και νομική συμβουλή στην περίπτωση που καταλογισθούν αυθαίρετα άρα και πρόστιμα (για τα οποία επαναλαμβάνω πως είστε υπόλογος εσείς ως νέος ιδιοκτήτης)

Στην περίπτωση αυτή.....γαία πυρί μιχθήτω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από ότι διάβασα παραπάνω το πρόστιμο από την πολεοδομία και τελικά την ΔΟΥ επιβάλλεται σε όλους τους συνιδιοκτήτες.

 

Και μετά;

 

Φορολογική ενημερότητα δεν παίρνει κανένας από τους συνιδιοκτήτες μέχρι να ξοφληθεί το χρέος;

 

Περιμένουμε δικαστήριο; 

 

Όποιος χρειαστεί πρώτος φορολογική ενημερότητα είναι ο άτυχος που αναγκάζεται να πληρώσει εξολοκλήρου και μετά περιμένει το δικαστήριο;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αυθαίρετο κτίσμα για το οποίο είχαν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης το 2008, κατεδαφίστηκε από τον φερόμενο ιδιοκτήτη-καταπατητή (στο όνομα του οποίου έχουν επιβληθεί τα πρόστιμα) το 2014. Σύμφωνα με την εγκύκλιο 4 του ν.4178/13 (σημείο 41 που αναφέρεται-συμπληρώνει το άρθρο 23 παρ. 4) υπάρχει η δυνατότητα να γίνει υπαγωγή στο νόμο περί αυθαιρέτων των κατεδαφισμένων κατασκευών και να σβηστούν τα πρόστιμα με την καταβολή 500€. Η πολεοδομία ισχυρίζεται ότι μπορεί να γίνει η υπαγωγή από τον καταπατητή, ως φερόμενος ιδιοκτήτης, αγνοώντας για την ύπαρξη ή μη των αληθινών ιδιοκτητών του οικοπέδου. Ισχύει αυτό? Στα άρθρο 11 Παρ. 1.α της εγκυκλίου 4 αναφέρεται ότι: "ως φερόμενος ιδιοκτήτης νοείται και το πρόσωπο επί του οποίου έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης αυθαιρέτων μετά από αυτοψία, ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπράγματου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου" Ο καταπατητής που δεν έχει κανένα είδος και ποσοστό εμπράγματου δικαιώματος μπορεί να κάνει δήλωση Ν.4178/13 στο όνομά του αν του έχουν επιβληθεί πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης? Τον συμπεριλαμβάνει και αυτόν η εγκύκλιος όπως ισχυρίζεται η πολεοδομία?

Σημειώνω ότι στο παρελθόν ο καταπατητής είχε χάσει δικαστική διαμάχη που ξεκίνησε ο ίδιος προκειμένου να αποκτήσει το συγκεκριμένο οικόπεδο με χρησικτησία.

Link to comment
Share on other sites

σωστα,

οριζει μεν ο νομος

 

"ανεξαρτήτως του είδους και του ποσοστού εμπράγματου δικαιώματος που έχει επί του ακινήτου"

 

Αλλα, ο καταπατητης δεν εχει κανενος ειδους "εμπραγματο" δικαιωμα.

 

Αν και- πιθανον-  "κατα το διαστημα της αντιδικιας  και μεχρι να εκδοθει η σχετικη δικαστικη αποφαση που δικαιωνε τον πελατη σου, ο "καταπατητης" καλως ασκησε τα δικαιωματα του, [αυτα που πιστευε οτι ειχε]- έστω λογω "νομης"....

ειτε πληρωνοντας προστιμα

ειτε κατεδαφιζοντας το αυθαιρετο...

 

απο εκει και περα  δεν καταλαβα...ο αληθης ιδιοκτητης κερδισε την δίκη κατα του καταπατητη και "ξαναπηρε" το ακινητο του.

Τι ήθελε?

να παραμεινει το αυθαιρετο??

 

υγ

και γιατι το εβαλες στους ..."ιδιωτες"???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.