Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λάθος κάνεις

Kαθόλου λάθος δεν κάνει, έτσι πως τα λέει είναι, βέβαια εσυ που είσαι απο ΤΕΙ αν δεν είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα πληρώσεις τα ίδια χρήματα. Όσοι έχουν την ειδική προσαυξηση και πάνε στην 3η κατηγορία το νέο ποσό είναι 2998€ το εξάμηνο. Το άσχημο είναι ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που ακόμα δεν το κατάλαβαν αυτό...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

θα καθαρίσει ο Ρωμανιας και η προεδράρα που είναι και συνάδελφος....μην αγχώνεστε...περαστικά μας και ετοιμαστείτε να πληρώσετε όσοι μπορούν, όσοι δεν μπορούν τουλάχιστον βάλτε Ερτ να βλέπετε και θα νιώσετε καλύτερα :mrgreen:

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

"οι δανειστές ζητούν από την κυβέρνηση να νομοθετήσει έως τις 30 Σεπτεμβρίου, με εφαρμογή από την 1.1.2016, ρυθμίσεις που θα συνδέουν τη συμμετοχή στα Ταμεία με τις παροχές. Ειδικά όσον αφορά την αυτασφάλιση, οι κρατήσεις θα πρέπει να γίνονται επί του πραγματικού εισοδήματος και όχι του τεκμαρτού"

[Το σχέδιο των δανειστών για την Ελλάδα - Η πρόταση που δόθηκε στον Αλ.Τσίπρα http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500002424 ]

 

Επίσης, στην ελληνική πρόταση 47 σελίδων προς τους θεσμούς http://news.in.gr/greece/article/?aid=1500002393 προβλέπεται (σελ. 13) η ενοποίηση των ασφαλιστικών φορέων σε 3 εντός τριετίας.

 

Τι θα γίνει στο τέλος δεν το ξέρουμε ακόμα, σίγουρα όμως αυτά επηρεάζουν τη νομοθετική ρύθμιση που ετοιμάζουν στο Υπουργείο http://www.inkefalonia.gr/aytodioikisi/32572-sunantisi-vouleuton-tou-suriza-me-ton-anapliroti-upourgo-koinonikon-asfaliseon-d-stratouli-gia-ta-asfalistika-themata-ton-mixanikon , της οποίας η ψήφιση αναμένεται να έχει ολοκληρωθεί μέσα στο μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητούν οι δανειστές (...συμμετοχή στα ταμεία ανάλογα με τα πραγματικά εισοδήματα...), νομίζω είναι απολύτως σωστό, αλλά και δικό μας ζητούμενο.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Kαθόλου λάθος δεν κάνει, έτσι πως τα λέει είναι, βέβαια εσυ που είσαι απο ΤΕΙ αν δεν είσαι στο ΤΣΜΕΔΕ δεν θα πληρώσεις τα ίδια χρήματα. Όσοι έχουν την ειδική προσαυξηση και πάνε στην 3η κατηγορία το νέο ποσό είναι 2998€ το εξάμηνο. Το άσχημο είναι ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που ακόμα δεν το κατάλαβαν αυτό...

τι σχέση έχει το ΤΕΙ με το τσμεδε εγώ έχω γραφτεί στο τσμεδε σαν εργολήπτης σου μιλαω με πραγματικά στοιχειά και εσύ μου λες αλλά ντι άλλων τέλος πάντων 

Edited by varxo
  • Upvote 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχει το ΤΕΙ με το τσμεδε εγώ έχω γραφτεί στο τσμεδε σαν εργολήπτης σου μιλαω με πραγματικά στοιχειά και εσύ μου λες αλλά ντι άλλων τέλος πάντων 

Σαν μέλος του Τσμέδε λοιπόν οι επόμενες εισφορές σου είναι αυτές που είπαν οι συνάδελφοι παραπάνω. Και εμείς με πραγματικά νούμερα μιλάμε γνωστά εδώ και 3 χρόνια και για αυτό παλεύουμε. Πολλοί συνέδελφοι ακόμα δεν ξέρουν ότι χρωστάμε ήδη αναδρομικά 3+ χρόνων αφού ακόμα ισχύει ο νόμος της υποχρεωτικής μετάταξης στην επόμενη κατηγορία ανα τριετία. Anyway μακάρι οι δουλειές σου να πηγαίνουν καλά και τα 3000€ ή αν θες 2600€ το εξάμηνο να μπορείς να τα πληρώνεις με άνεση, εμένα όμως μόνο λίγα δε μου φαίνονται...

 

Όσο για το "οι δανειστές ζητούν από την κυβέρνηση να νομοθετήσει έως τις 30 Σεπτεμβρίου, με εφαρμογή από την 1.1.2016, ρυθμίσεις που θα συνδέουν τη συμμετοχή στα Ταμεία με τις παροχές. Ειδικά όσον αφορά την αυτασφάλιση, οι κρατήσεις θα πρέπει να γίνονται επί του πραγματικού εισοδήματος και όχι του τεκμαρτού" ναι υπάρχουν και περιπτώσεις που η τρόικα λεχει πιο δίκιο από της Ελληνικές κυβερνήσεις.

 

Υπομονή συνάδελφοι θα μάθουμε λογικά εντός του μήνα το τι θα γίνει...

Edited by Gauss
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να τις πληρώσω ή όχι είναι άλλο θέμα , επίσης ότι είναι υπερβολικά υψηλές είναι γεγονός  δεν αντιλέγω αλλά να μου λες ότι θα πληρώσω 3000 ευρώ το εξάμηνο ενώ ρώτησα και οι εισφορές που ΕΓΩ θα πληρώσω είναι 2600 αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω

Εγώ στην ανάρτηση μου ήταν η εξής έχω γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ το 2003 και οι εισφορές του Α2015 είναι 2600 ευρώ

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν μπορώ να τις πληρώσω ή όχι είναι άλλο θέμα , επίσης ότι είναι υπερβολικά υψηλές είναι γεγονός  δεν αντιλέγω αλλά να μου λες ότι θα πληρώσω 3000 ευρώ το εξάμηνο ενώ ρώτησα και οι εισφορές που ΕΓΩ θα πληρώσω είναι 2600 αυτό δεν μπορώ να το καταλάβω

Εγώ στην ανάρτηση μου ήταν η εξής έχω γραφτεί στο ΤΣΜΕΔΕ το 2003 και οι εισφορές του Α2015 είναι 2600 ευρώ

Συνάδελφε τα 3000€ ισχύουν για όσους είναι ασφαλισμένοι στο Τσμέδε πάνω απο 8 χρόνια και είναι στο καθεστώς της ειδικής προσαύξησης. Για αυτούς αν ισχύσουν οι αυξήσεις τότε θα πρέπει να πληρώσουν 2998€ το εξάμηνο. Δεν ξέρω αν είσαι στην ειδική προσαύξηση και μίλησα για την πλειοψηφία των συναδέλφων. Προσωπικά νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι τα 2600€ ή τα 3000€ αλλά το γεγονός ότι στα χρόνια της κρίσης καλούμαστε να πληρώσουμε υπερβολικά αυξημένες εισφορές που για πολλούς απο εμάς φτάνουν και στο διπλασιασμό τους... Όλα αυτά τη στιγμή που ο κλάδος έχει πληγεί ανεπανόρθωτα.

Το άσχημο είναι ότι ή τωρινή και η προηγούμενη κυβέρνηση ενώ αναγνώρισαν ότι κάποιοι κλάδοι έχουν πληγεί ιδιαίτερα στην κρίση και τους έδωσαν κάποιες μικρές ελαφρύνσεις (του τύπου δυνατότητα να κατέβεις ασφαλιστική κατηγορία) για εμάς δεν ίσυχε τίποτα απο αυτά. Να μην αναφερθώ και στο πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ... Υπάρχει μεροληπτική συμπεριφορά εναντίον του κλάδου και αυτό είναι που προβληματίζει πολλούς. Για να κλείσω και να μην κουράζω το θέμα το τραγικό είναι ότι ο κλάδος μας σε επίπεδο λογικών διεκδικήσεων είναι ότι χειρότερο μπορείς να βρείς και αυτό είναι που με προβληματίζει πάρα πολύ... Συγγνωμη απο τους συμφορουμίτες για την όποια κουβέντα εκτός θέματος.

Link to comment
Share on other sites

Απλά σκέφτομαι ότι .....

 

2.998 σε ευρώ ήταν 1.020.000 σε λεφτά (ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΕΙΚΟΣΙ ΧΙΛΑΔΕΣ ΣΕ ΛΕΦΤΑ) το εξάμηνο !!!!!

Edited by georgegaleos
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.