Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Πέρασα από το τοπικό Τσμέδε να ρωτήσω τι μέλει γενέσθαι και απλά σας αναφέρω. Καμία απολύτως ενημέρωση δεν έχουν ακόμα για τα αναδρομικά και τον τρόπο πληρωμής τους, υπάρχουν μόνο διάφορες φήμες από ότι μου είπαν που λένε από το ότι θα ενσωματωθούν στα επόμενα 7 ειδοποιητήρια μέχρι το ότι θα ζητηθούν προαιρετικά... Κανένα συμπέρασμα σε αυτό το κομμάτι λοιπόν…

Εντός της εβδομάδας αναμένουν να τους σταλούν οι διευκρινήσεις για το πώς θα γίνει η διαδικασία μετάβασης σε κατώτερη ασφαλιστική κατηγορία. Οι υπάλληλοι ζήτησαν να δοθεί η δυνατότητα να γίνει με ηλεκτρονική αίτηση η μετάβαση σε χαμηλότερη κατηγορία γιατί όπως μου είπε η υπάλληλος "αλλιώς θα πρέπει να περάσετε από εδώ όλοι οι νέοι ασφαλισμένοι" σε αυτό προφανώς έχει δίκιο... Κανένα νέο επι της ουσίας δηλαδή…

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα τόσο από το περιφερειακό που ανήκω όσο κι από κεντρικά.

 

Επίσης στο ΤΣΑΥ που έκανε αίτηση η σύζυγος με το έτοιμο έντυπο που έχουν, την δέχτηκαν, πήρε αριθμό πρωτοκόλλου αλλά θα εξεταστεί όοοταν υπάρξει οριστική ενημέρωση.

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η σύζυγος σου γνωρίζει τι ποσό θα πληρώσει στην 1η ασφαλιστική κατηγορία? έχουν και εκεί 1η ασφαλιστική κατηγορία για κάτω 5ετίας και άνω?

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω ότι δεν υπάρχει κάτι νεότερο για το θέμα τόσο από το περιφερειακό που ανήκω όσο κι από κεντρικά.

 

Επίσης στο ΤΣΑΥ που έκανε αίτηση η σύζυγος με το έτοιμο έντυπο που έχουν, την δέχτηκαν, πήρε αριθμό πρωτοκόλλου αλλά θα εξεταστεί όοοταν υπάρξει οριστική ενημέρωση.

 

"ΠΡΟΣ ΤΟ ΕΤΑΑ - ΤΟΜΕΑΣ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΩΝ":

Η υπαγωγή σε κατώτερη κατηγορία αφορά μόνο αυτόν τον τομέα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

Ενώ έχω πάρει το πτυχίο μου εδώ και κάποια χρόνια ποτέ μου δεν άσκησα το επάγγελμα εν Ελλάδι και δε γράφτηκα στα αντίστοιχα ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ. Μου πέρασε λοιπόν από το μυαλό να κάνω εγγραφή αν το ποσό εισφορών είναι σχετικά χαμηλό και μπορώ να το πληρώνω. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα αυτόν εδώ τον πίνακα χωρίς ωστόσο να γνωρίζω αν είναι σε ισχύ και χωρίς να είναι αρκετά λεπτομερής: http://www.tsmede.gr/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B5%CF%87%CF%8C%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CF%82%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82/%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82/%CE%A0%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CF%821%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82%CE%95%CE%BB%CE%AD%CF%85%CE%B8%CE%B5%CF%81%CF%89%CE%BD%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B9%CF%8E%CE%BD/tabid/382/Default.aspx

 

Γνωρίζει κάποιος ποιες είναι οι κατώτατες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ ενός νέου ασφαλιζόμενου που δηλώνει μηδενικές πραγματικές εισφορές? Επί πλέον, γνωρίζει κάποιος πότε αλλάζουμε κατηγορία με τα σημερινά δεδομένα και το τελικό ποσό μετά την αλλαγή?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την άπαντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

ισχύς του νέου ασφαλιστικού είναι από 1/1/2017 αλλά οι εισφορές θα είναι υπολογισμένες πάνω στα εισοδήματα του προηγούμενου φορολογικού έτους, δηλαδή πάνω στα τρέχοντα εισοδήματα του 2016. Ας επιβεβαιώσει κάποιος αν θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω Roy έτσι θα γίνει..βάσει δηλ. των δηλωθέντων του προηγούμενου έτους..το ποσοστό ποιο θα είναι...τελικό...γιατί όλοι λένε για το 20% που αφορά την σύνταξη γήρατος..

 

φαντάζομαι όλους μας ενδιαφέρει το τελικό ποσό που θα μας χρεώσουν..έχει κάποιος ιδέα...;

 

προσωπικά ακούω για 27% αλλά και για 33% επί του καθαρού εισοδήματος...

 

και οι παροχές θα βελτιωθούν όπως ακουγέται;; δηλ. θα έχουμε περίθαλψη επιπέδου ιδιωτικών νοσοκομείων η είναι όνειρο;; (τρόλινκ προφανώς)

Edited by nikoss85
Link to comment
Share on other sites

πάνω από 5 έτη ασφάλισης συνολικά  ασφαλιστικές εισφορές το 37.45 % του καθαρού εισοδήματος (γενικά γιατί υπάρχουν και άλλοι παράμετροι )

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα στο #755 ήταν ποιες είναι οι κατώτατες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ.

Αυτές από 1/1/17 θα είναι ένα ποσοστό επί ενός τεκμαρτού εισοδήματος. Δεν είναι τελείως ξεκάθαρο στο νόμο ποιο θα είναι το τελικό ποσό, πάντως σε άλλο νήμα αναφέρθηκε ότι για εισόδημα κάτω από το ελάχιστο όριο ή ακόμα και μηδενικό εισόδημα, οι εισφορές θα είναι μεταξύ 1.000 και 1.400 €/εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.