Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Η οποία θα ανακοινωθεί στις 30 το απόγευμα... Σορυ αλλα έτσι δεν το ρισκάρω..

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

την προηγούμενη φορά πήγα πριν την παράταση γιατί και εγώ δεν ήθελα να ρισκάρω Αλλά τώρα μάλλον δεν θα μπορώ έτσι και αλλιώς , εκτός αν αφήσω κάτι άλλο πχ τον ΕΝΦΙΑ ή κάνω νηστεία για μερικές μέρες και εγώ και η οικογένεια   :smile: Θα το σκεφτώ τελευταία στιγμή 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

την προηγούμενη φορά πήγα πριν την παράταση γιατί και εγώ δεν ήθελα να ρισκάρω Αλλά τώρα μάλλον δεν θα μπορώ έτσι και αλλιώς , εκτός αν αφήσω κάτι άλλο πχ τον ΕΝΦΙΑ ή κάνω νηστεία για μερικές μέρες και εγώ και η οικογένεια   :smile: Θα το σκεφτώ τελευταία στιγμή 

Αν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις διακανονισμό στο ΤΣΜΕΔΕ τοτε θα σου πρότεινα να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ κι αν ειναι να αφήσεις κάτι άσε τον ΕΝΦΙΑ ο οποίος θα πάρει τη νομιμη προσαύξηση (κάτω από 1%), αν μάλιστα μπορείς να βάλεις ενα ποσό (ακόμα κι αν δεν καλύπτει 100% τη δόση) ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κίνδυνος να χάσεις διακανονισμό στο ΤΣΜΕΔΕ τοτε θα σου πρότεινα να πληρώσεις το ΤΣΜΕΔΕ κι αν ειναι να αφήσεις κάτι άσε τον ΕΝΦΙΑ ο οποίος θα πάρει τη νομιμη προσαύξηση (κάτω από 1%), αν μάλιστα μπορείς να βάλεις ενα ποσό (ακόμα κι αν δεν καλύπτει 100% τη δόση) ακόμα καλύτερα.

Ναι το σκέφτομαι Το θέμα είναι ότι και την προηγούμενη πλήρωσα το ΤΣΜΕΔΕ έδωσαν παράταση και εγώ τελικά ζορίστηκα , αναγκάστηκα να κυνηγήσω πελάτες (που και αυτοί είχαν ζόρια) , να δανειστώ και να ταλαιπωρήσω την οικογένεια μου με ελλείψεις ακόμα και στα βασικά . Το επόμενο μήνα θα ήμουν χωρίς ζόρια  το ίδιο βλέπω και τώρα το επόμενο μήνα θα είμαι εντάξει σε όλα Πάντως μάλλον αυτό θα κάνω που με συμβουλεύεις , αν δεν δώσουν εγκαίρως παράταση . Εχω και ένα ελλάτωμα ότι δεν μου αρέσει να χρωστώ προτιμώ να μην φάω αλλά να μην χρωστώ σε κανένα , ούτε στο κράτος , αλλά πλέον δεν μπορώ , δεν είναι στο χέρι μου , με την λαίλαπα που δεχόμαστε  

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά, έχει αφομοιώσει κανένας τον νόμο Κατρούγκαλου για το ασφαλιστικό Ν.4387/2016, με κανένα excel ή κανένα case-study (παράδειγμα) για να δούμε τι γίνεται; Διαβάζω αυτά για εισφορές 20% επί του εισοδήματος και για κατάργηση της ειδικής προσαύξησης, αλλά δεν έχω κουράγιο να ψάξω τα ψιλά γράμματα...

 

Βασικές ερωτήσεις:

  1. Πότε, με το καλό, θα μας έρθει το πρώτο ειδοποιητήριο με τις νέες εισφορές; Ιούνιο του 2017;
  2. Σαν γενική αίσθηση, φαίνεται να μειώνει τις εισφορές, αλλά μήπως υπάρχει κάποια "παγίδα";
  3. Καταργούνται οι Ασφαλιστικές Κατηγορίες, που ο προηγούμενος νόμος (Ν.3986/2011) μας υποχρέωνε να ανεβαίνουμε ανά τριετία;
  4. Υπάρχουν "σκαλοπάτια" στις εισφορές; Αν ναι, πότε (π.χ. στα 2-3-5-10 χρόνια);
  5. Με τα αναδρομικά του Ν.3986/2011 (για 2011Β-2014Β, επτά εξάμηνα), τι θα γίνει;

Για να εστιάσω λίγο, έχω ~9 χρόνια ασφάλισης και εισόδημα από μπλοκάκι 5-15Κ€ (καθαρά, ανάλογα με τη "σοδειά").

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

και τον ιδιο τον κατρουγκαλο να ρωτησεις δεν θα ξερει ... το ποιο πιθανο να σου πει οτι θα πληρωσεις λιγοτερα και οτι για σενα δουλευει ... ο κατρουγκαλος εχει παθει παρακρουση εχει φτασει στο σημειο να πιστευει οτι οι συνταξεις δεν μειονονται αλλα αυξανονται ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.