Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Και να φανταστείς έχουμε πρωθυπουργό συνάδελφο και τον πρώην Μr Τσμέδε υπουργό...  Πάντως δε νομίζω να μείνουν οι εισφορές και ο τρόπος υπολογισμού τους όπως είναι σήμερα σίγουρα θα υπάρχουν αλλαγές οι οποίες θεωρώ θα σχετίζονται με το εισόδημα αλλά και με τα τεκμήρια (περουσιολόγιο) και αυτό φυσικά θα ισχύει και για γιατρούς, δικηγόρους. Aπλά πιστεύω ότι και πάλι οι εισφορές θα είναι υψηλές, ωφελημένοι ουσιαστικά θα είναι μόνο οι έχοντες πραγματικά χαμηλά εισοδήματα και με ελάχιστα περουσιακά στοιχείς...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους!

 

Γνωριζει κανεις τι εισφορες ΤΣΜΕΔΕ πληρωνουν οι νεοι εγγεγραμμενοι στο ΤΕΕ που εργαζονται με μπλοκακι ως ελευθεροι επαγγελματιες;

 

Συγγνωμη αν εχει απαντηθει αλλα αφενος το ιδιο το ΤΣΜΕΔΕ στο site του δινει πινακα του 2011 που μαλλον δεν ισχυει και αφετερου οι 75 σελιδες σχολιων ειναι μαλλον αποθαρρυντικες για αναζητηση...

Link to comment
Share on other sites

Β εξάμηνο 2014: 1035,54 ευρώ,. κάτω πενταετίας, χωρίς την ειδική προσαύξηση, 1η ασφαλιστική κατηγορία.

416,01 κυρια συνταξη

166,38 "εφάπαξ"

124,80 επικουρικό

268,32 κλάδος υγείας

60,00   υπέρ ΟΑΕΔ 

 

Για Α εξάμηνο 2015 τέλος Ιουλίου η ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σήμερα πηγα σε περιφερειακο τμημα του ΤΣΜΕΔΕ ωστε να ρωτησω για τη δυνατοτητα παραμονης στην πρωτη κατηγορια.

Η προφορικη απαντηση που πηρα ειναι οτι περιμενουν διευκρινισεις.

 

Το ζητημα ειναι αν βγουν οι νεες εισφορες θα μπορεσουμε να υπαχθουμε στην πρωτη κατηγορια? 

Edited by Bill22
Link to comment
Share on other sites

Έκατσα και υπολόγισα τα "σπασμένα" που θα μου κοτσάρει το ΤΣΜΕΔΕ, αργά ή γρήγορα, βάσει του Ν.3986/2011 για τα επίμαχα 3.5 χρόνια που τα πράγματα ήταν λίγο-πολύ στον αέρα. Επισυνάπτω ενα snapshot του excel όπου έκανα τους υπολογισμούς. Για το κελί F10, φαίνεται και η φόρμουλα που χρησιμοποίησα, για όποιον θέλει να αναπαράγει τις πράξεις. Δυο χήνες το μαλλί...

 

Ελπίζω να ισοφαριστεί κάπως με την ελάφρυνση του ΦΕΚ 69Α (που λογικά θα δίνω "μόνο" τα 1576Ε για τέσσερα εξάμηνα).

 

 

TSMEDE_Gamisiatika.png

 

Σημειώσεις:

  • Εντάχθηκα στο ταμείο τέλος Νοέμβρη 2007 (εξ ου και το 19% άνα 5ετίας στο 2012Β).
  • Δεν έχω συμπεριλάβει στους υπολογισμούς την "Ειδική Προσαύξηση" καθώς δεν έκλεισα 10ετία.
  • Το 2014Α με ανεβάσανε στην 2η κατηγορία (γκρρ...), αλλά με αφήσαν εκεί και για το 2014Β, ενώ θα έπρεπε να πάω να στην 3η έχοντας κλείσει τριετία.
  • Για τα 2011-2013 δεν είχαν αρχίσει να χρεώνουν τα 10Ε/μήνα υπέρ ΟΑΕΔ ακόμα.
  • Η στήλη Ε με αυτά που έχω πληρώσει μπορεί να έχει μικροδιαφορές, π.χ. ~1Ε, από στρογγυλοποιήσεις.
Link to comment
Share on other sites

Εμείς πάλι που έχουμε την προσαύξηση (και παλιότερα χρέη) δεν τολμάμε καν να τα υπολογίσουμε. Ας ελπίσουμε ότι όπως ειπώθηκε θα ζητηθούν σε βάθος 20ετίας και χωρίς να επηρεάζουν την ασφαλιστική ενημερότητα οπότε δεν θα πληρωθούν ποτέ και θα κοπεί κάτι από το επίδομα σύνταξης που ίσως πάρουμε κάποιοι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Φήμες απο τον κύκλο του Στρατούλη ήταν, τώρα το πόσο αληθευουν δεν το ξέρω και δεν υπάρχει και Στρατούλης στην κυβέρνηση πια... Όχι δηλαδή ότι είδαμε και κάτι τόσο καιρό που υπήρχε, αόριστες κουβέντες μόνο...

Επίσης για την μετακίνηση σε κατώτερη κατηγορία που ρώτησα και εγώ σήμερα μου είπαν ότι τον συνάδελφο bill22 (#735).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.