Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέες εισφορές ΤΣΜΕΔΕ-ΕΤΑΕΕ


aifan

Recommended Posts

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση για την εξυπηρέτηση των μηχανικών  στην καταβολή των ασφαλιστικών εισφορών κάθε εξαμήνου ,  θα ήταν να υπήρχε μια ταυτότητα οφειλής με ένα χρονικό όριο (όπως με την εφορεία)  όπου με χωρίς προσαυξήσεις και μετά με προσαυξήσεις να πληρώνουμε με δόσεις τα εξάμηνα μας Εγώ θέλω περί τα 400 ευρώ ακόμα να συμπληρώσω το ποσό αλλά η καταβολή του παράλληλα με τα υπόλοιπα (φόρους , διακανονισμό 100 δόσεων , ΤΣΜΕΔΕ , δάνειο , ΕΝΦΙΑ , ΦΠΑ ) πιθανώς να με αφήσει ταπί παρά το ότι δουλεύω και εισπράττω σαν Φούστης τον τελευταίο καιρό . Φαντάζομαι τι γίνεται σε άλλους που δεν έχουν την τύχη αυτήν με εμένα . Έτσι δεν θα περιμένουμε και τις παρατάσεις κάθε φορά με αγωνία 

 

http://www.michanikos-online.gr/news.php?aID=19271

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Βάζεις σε 12 δόσεις το Α16 -> 12*165 (περίπου)

Βάζεις σε 12 δόσεις το Β16 -> 12*165 (περίπου)

Βάζεις σε 12 δόσεις το Α17 -> 12*165 (περίπου)

Μάιος 17 -> 3*165=495!!!!

Και πάει λέγοντας.....

Βέβαια κάτι είναι και αυτό αλλά δεν είναι λύση....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

πάνω από 5 έτη ασφάλισης συνολικά  ασφαλιστικές εισφορές το 37.45 % του καθαρού εισοδήματος (γενικά γιατί υπάρχουν και άλλοι παράμετροι )

καλημέρα,

 

μήπως μπορείς να εξηγήσεις πως προκύπτει αυτό το ποσοστό; πως μπορώ να δω τα ποσοστά και τις παραμέτρους που αναφέρεις;

 

δηλαδή κάποιος ελ.επαγγ (μπλοκακιας με σταθερή σχέση εργασίας), άνω 5ετίας, που έχει υπαχθεί στην 1η ασφαλιστική κατηγορία μετά από αίτηση υπαγωγής, με 20Κ φορολογητέο εισόδημα 2016, πόσο θα πληρώσει στο  ΤΣΜΕΔΕ το 2017;

 

Επίσης, τα αναδρομικά που θα μας έρθουν για τα επόμενα 8 εξάμηνα ξέρει κανείς πόσο θα είναι;

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο και γαι πολλά άλλα σχετικά με το νέο ασφαλιστικό δες το συνημμένο.

Για τα αναδρομικά δεν γνωρίζω.

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ-ΑΛΛΑΓΕΣ-ΣΤΟ-ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ-Ν-4387.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

υπάρχει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει/έχει ρωτήσει σε πιο αρμόδιους αν θα φορολογηθούν τα μερίσματα από εταιρείες?

 

Νομίζω ότι ο νέος νόμος προβλέπει παρακράτηση φόρου 15 % στο ποσό του μερίσματος. Γίνεται η συγκεκριμένη παρακράτηση και ξεμπερδεύεις ή το υπόλοιπο ποσό θα προσμετρηθεί στο φορολογητέο εισόδημα? 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον το ερώτημα σου είναι εκτός θέματος στο συγκεκριμένο νήμα, θέσε το ερώτημά σου σε αυτό το νήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα με το νέο ασφαλιστικό, οσοι μηχανικοί είναι μελη προσωπικών εταιρειών, θα πληρωνουν διπλες ασφαλιστικες εισφορές σε ΤΣΜΕΔΕ και ΟΑΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω .. Οι εισφορές θα είναι επί του ενιαίου εισοδήματος από τις διάφορες πηγές που απαιτούν ασφάλιση . Είτε ατομικής επιχείρισης είτε εταιρείας .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλή χρονιά, κύριοι:

 

http://www.eleftherostypos.gr/oikonomia/67028-agfrio-asfalistiko-se-150-000-asfalismenous-ta-posa-pou-tha-plirosoun-apo-ton-ianouario-tou-2017/

 

Μέχρι τα 7Κ€ νιώθεις μία μικρή έκπτωση, μέχρι τα 13Κ€ τα πράγματα είναι "λογικά", πάνω δε από αυτά και μετά τις 20Κ€ τα πράγματα αγριεύουν! 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.