Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Έχω τρία ερωτηματάκια σχετικά με τα ΠΕΑ του εξοικονόμηση:

 

1) Ο υπολογισμός της νόμιμης αμοιβής γίνεται με βάσει τα συνολικά τετραγωνικά του κτηρίου ή με βάση τα τετραγωνικά της θερμαινόμενης;

 

2) Όταν έχουμε πολλους συνιδιοκτήρες ή ψιλούς κυρίους και επικαρπωτές τα βάζουμε όλα τα ονόματα στο ΠΕΑ ή μόνο αυτό το οποίο κάνει αίτηση για το προγραμμα;

 

3) Στο έτος κατασκευής βάζουμε το έτος έκδοσης της άδειας ή το έτος ολοκλήρωσης των εργασιών;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα Συνάδελφοι,

 

@petran Για το 1 ανεξαρτήτως αιτιολογίας, θεωρώ ότι μπορεί, ωστόσο αναφέρεται αυτό κάπου επισήμως ώστε να είναι κατοχυρωμένος ο ενδιαφερόμενος.

 

Σημ. Έχω υποβάλλει ερώτημα στο Πρόγραμμα αλλά δεν έχω λάβει απάντηση !

 

Και αναφορικά με το 2 είσαι σίγουρος Συνάδελφε ; Εάν δηλαδή στον τίτλο ιδιοκτησίας του αναφέρεται ότι του ανήκει τμήμα του δώματος δεν μπορεί να το εντάξει (αυτό το τμήμα) στο Πρόγραμμα ; Αφού σύμφωνα με τον τίτλο του ανήκει σ' αυτόν, γιατί να απαιτείται αίτηση ως πολυκατοικία ; 

Link to comment
Share on other sites

Στη 48ωρη γνωστοποίηση, ποια είναι η βεβαίωση ένταξης στο πρόγραμμα, που αναφέρει στα συνημμένα;

Link to comment
Share on other sites

Και αναφορικά με το 2 είσαι σίγουρος Συνάδελφε ; Εάν δηλαδή στον τίτλο ιδιοκτησίας του αναφέρεται ότι του ανήκει τμήμα του δώματος δεν μπορεί να το εντάξει (αυτό το τμήμα) στο Πρόγραμμα ; Αφού σύμφωνα με τον τίτλο του ανήκει σ' αυτόν, γιατί να απαιτείται αίτηση ως πολυκατοικία ; 

Ανέφερα τη λύση πολυκατοικίας για να καλύψει όλο το δώμα ούτως ώστε να μη δημιουργηθεί "σκαλοπάτι" στο δικό του τμήμα σε σχέση με το υπόλοιπο, οπότε μπορεί να δημιουργηθεί θέμα στεγάνωσης .

Δε μου έχει εμφανιστεί ανάλογη περίπτωση αλλά πιστεύω ο΄τι είναι σωστός ο συλλογισμός σου για το τμήμα.

Α... και καλό μήνα!

Link to comment
Share on other sites

Στη 48ωρη γνωστοποίηση, ποια είναι η βεβαίωση ένταξης στο πρόγραμμα, που αναφέρει στα συνημμένα;

Εγώ προσκομίζω στην ΥΔΟΜ την 1η σελίδα της απόφασης υπαγωγής, και τη σελίδα που φαίνεται ο ενδιαφερόμενος και το δέχονται κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Μια απορία. 

 

Μπορεί να τοποθετηθεί, στα πλαίσια του εξοικονομω, λεβητας πετρελαιου-ξυλου;

 

Είτε υπάρχει σύστημα θέρμανσης πριν είτε δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι και κοτσάνα, αλλά επειδή δεν έτυχε να το διαβάσω κάπου και επειδή έχω ενάμιση μήνα περίπου να κάνω εξοικονομώ, το ρωτάω εδώ... Μου είπε ένας γυψάς πως οι επιδοτήσεις πλέον είναι για όλους 50% ανεξαρτήτως εισοδήματος και ότι δεν ισχύει πλέον οι κατηγορίες 15,35 και 70 %. Υπάρχει κάτι τέτοιο και μου έχει διαφύγει ή μου είπε ότι να ναι;

Edited by Fade2Black
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.