Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξαναρωτάω γιατί αναθερμάνθηκε η περίπτωση και από helpdesk του ΥΠΕΚΑ νεκρική σιγή πλέον.

Ενεργειακές σόμπες είναι επιλέξιμες; ΑΠΕ δεν είναι και η βιομάζα;

Link to comment
Share on other sites

32. Ερ.: Η τοποθέτηση ενός ενεργειακού τζακιού «τζάκι –λέβητα» ή η ενεργειακή σόμπα με ξύλα μπορεί να θεωρηθεί επιλέξιμη δαπάνη;

 

Απ.: Στο κεφάλαιο 3 του Οδηγού εφαρμογής του Προγράμματος προβλέπεται ως παρέμβαση:

Αναβάθμιση συστήματος θέρμανσης και συστήματος παροχής ζεστού νερού χρήσης. Στην κατηγορία αυτή είναι επιλέξιμες:

  • Η εγκατάσταση νέου ή αντικατάσταση συστήματος καυστήρα ή / και λέβητα με καινούριο σύστημα πετρελαίου ή φυσικού αερίου (κεντρικό ή ατομικό) ή σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, αντλίες θερμότητας, ηλιοθερμικά συστήματα, κλπ.) ή σύστημα συμπαραγωγής ηλεκτρισμού και θερμότητας υψηλής απόδοσης (ΣΗΘΥΑ). Η εγκατάσταση / αντικατάσταση αφορά στον ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του λεβητοστασίου στο σύνολό του και του δικτύου διανομής (αυτοματισμοί, κυκλοφορητές, καμινάδα, αντικατάσταση ή μόνωση σωληνώσεων, κλπ.). Δεν είναι επιλέξιμες οι δαπάνες για δεξαμενή πετρελαίου και τερματικές μονάδες απόδοσης θερμότητας (σώματα καλοριφέρ, ενδοδαπέδιο σύστημα, κλπ).
  • Η τοποθέτηση διατάξεων αυτομάτου ελέγχου της λειτουργίας του συστήματος θέρμανσης, όπως χρονοδιακόπτες, αυτοματισμούς αντιστάθμισης ή/και υδραυλικής ισορροπίας για τη ρύθμιση των μερικών φορτίων (τρίοδη ή τετράοδη ηλεκτροβάννα, ρυθμιστές στροφών κυκλοφορητών, κλπ), θερμοστάτες χώρων, θερμοστατικές κεφαλές θερμαντικών σωμάτων, κλπ., συμπεριλαμβανομένων συστημάτων θερμιδομέτρησης για την κατανομή δαπανών θέρμανσης.
  • Η τοποθέτηση ηλιακών συστημάτων για την παροχή ζεστού νερού χρήσης (συλλέκτης, δοχείο αποθήκευσης νερού, βάση στήριξης, σωληνώσεις, κλπ).

Εφόσον ο ενεργειακός επιθεωρητής αποφανθεί ότι η θέρμανση της κατοικίας θα καλύπτεται από σύστημα που λειτουργεί κυρίως με την αξιοποίηση ανανεώσιμης πηγής ενέργειας, Α.Π.Ε., (π.χ. καυστήρας βιομάζας, που λειτουργεί με καύση στερεής βιομάζας– ξύλα), οι σχετικές παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα θα πρεπει να δικαιολογησεις γιατι τοποθετεις ενεργειακο τζακι

Εμενα πελατης μου ζητησε να βαλουμε ενεργειακο τζακι στο προγραμμα, ενω θερμαινεται με ατομικο αεριο...

Δε γινεται να μπει, γιατι το θελει για μοστρα

Αν δεν ειχε συστημα θερμανσης καθολου, τοτε κατι γινοταν

Αλλα 2 συστηματα θερμανσης δε γινεται να βαλεις, ουτε φυσικα να ακυρωσεις το αεριο για να βαλεις τζακι γιατι με την παρεμβαση αυτη το κτιριο θα καταρακωθει αντι να βελτιωθει.

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που στο εξοικονομώ μία παρέμβαση είναι η αλλαγή λέβητα πετρελαίου σε λέβητα βιομάζας,

και στο σπίτι υπάρχει και τζάκι απλό.

Μπορεί να μπεί στο πρόγραμμα και το ενεργειακό τζάκι?

Στη δική μου περίπτωση νομίζω ίσως να μπορούσε να δικαιολογηθεί γιατί Pgen έχω 20+5(για το boiler)=25kw

και ο λέβητας που θα τοποθετηθεί θα είναι 20kw.

 

Αν γίνει έτσι θα πρέπει να καταχωρήσω και το τζάκι στα συστήματα θέρμανσης, που μέχρι τώρα δεν το έχω κάνει θεωρώντας το τζάκι ως επικουρική θερμανση δεδομένου ότι υπάρχει λέβητα 60kw

 

Αλλα 2 συστηματα θερμανσης δε γινεται να βαλεις

Ούτε με συντελεστή π.χ. 0,2 στους μήνες?

Edited by Demoiselle
Link to comment
Share on other sites

Το τζακι ειναι επικουρικο συστημα θερμανσης και δε λαμβανεται υποψιν στους υπολογισμους, οταν εχεις κυριο συστημα θερμανσης με λεβητες

Τωρα, αν εχεις σομπες, ηλεκτρικα σωματα, αρκουδισιον κι ετσι, τοτε μπορεις να το βαλεις, εφορον δεν καλυπτουν τα υπολοιπα το 100% του ογκου

Ειδαλλως, αμα εχεις λεβητα που θερμαινει ολο σου το χωρο, πως θα ορισεις εσυ συστημα θερμανσης και το τζακι?

Δε λαμβανεις υποψιν τις συνηθειες των χρηστων

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποια θέματα εμείς οι μηχανικοί, θεωρώ πως πρέπει να κινούμαστε με βάση το "πνεύμα" και όχι το "γράμμα" του νόμου :wink:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

θα μου εξηγήσει κάποιος τον λόγο για τον οποίο διαφημίζουν οι τράπεζες το εξοικονομώ????αργούν να δώσουν την προέγκριση(και 40 ημέρες κάνουν), καταθέτεις το πρώτο πιστοποιητικό με τα δικαιολογητικά και μετά ούτε φωνή ούτε ακρόαση....τζάμπα τα λεφτά για τις διαφημίσεις

Link to comment
Share on other sites

@tsx το κείμενο που παραθέτεις είχα υπόψη μου, ωστόσο στην απάντηση δεν κάνει ξεκάθαρη αναφορά σε σόμπες βιομάζας, παρά μόνο σε λέβητα βιομάζας. Και μιλάει για σύστημα, ενώ η περίπτωση είμαι μεμονωμένες σόμπες, έστω και νέας τεχνολογίας. Βέβαια η αναφορά του λέβητα βιομάζας σαν σύστημα που λειτουργεί με ΑΠΕ, δηλώνει ότι όντως θεωρεί τη βιομάζα ΑΠΕ. Ωστόσο τη σόμπα τη θεωρεί σύστημα θέρμανσης ή μήπως απλή τερματική μονάδα;

Το κτίριο που θέλω να εντάξω είναι παλιά κατοικία που θερμαίνεται τώρα με παλιές σόμπες, οπότε δεν θα υπάρξει πρόβλημα στο να δικαιολογηθεί η τοποθέτηση ενεργειακών σομπών. Δεν είναι για μόστρα σε καμία περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.