Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Κάθε δαπάνη που ανήκει είτε σε κάποια γενική κατηγορία(π.χ. Αναβάθμιση συστήματο θέρμανσης) είτε σε επιμέρους κατηγορία(π.χ. μόνωση σωληνώσεων δικτύου διανομής ) για να είναι επιλέξιμη, θα πρέπει αυτή καθέ αυτή, σε κάποιο βαθμό, να επιφέρει εξοικονόμηση ενέργειας. Σε αυτήν τη βάση η συγκεκριμένη δαπάνη δεν είναι επιλέξιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@liv25K

Η θερμομόνωση της στέγης επιδοτείται πάντως. Εάν θα μονώσεις την πλάκα κάτω από τη στέγη, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα.

 

@nzerman

Τώρα τα ρεύματα τι δουλειά έχουν βρε συνάδελφε;

Link to comment
Share on other sites

Δαπάνες για αναβάθμιση σε τριφασική παροχή εμπίπτουν; 

Αν πρόκειται να το συνδυάσεις με εγκατάσταση αντλίας θερμότητας όπου χρειάζεσαι αυξημένη παροχή ρεύματος, νομίζω πως ναι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα…

 

Βασικά να το θέσω διαφορετικά. Είναι η αναβάθμιση της παροχής απαραίτητη εργασία για την λειτουργία της αντλίας;

 

Αν ναι τότε γιατί να μην εμπίπτει στις «Πρόσθετες αναγκαίες εργασίες για την ολοκληρωμένη υλοποίηση της παρέμβασης»;

 

Νομίζω πως διαφωνώ με την ενεργειακή προσέγγιση  συνάδελφε thntoumas γιατί και τα κεραμίδια είναι εν δυνάμει επιλέξιμη δαπάνη χωρίς να αναβαθμίζουν ενεργειακά.

 

βλ. http://exoikonomisi.ypeka.gr/Default.aspx?tabid=660&language=el-GR

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ συμφωνώ με την άποψη του nzerman.

Αλλά ο κριτής θα είναι το υπουργείο....

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

αν και σίγουρα θα έχει απαντηθεί το search engine δε με βοήθησε και πολύ...

 

αν ένα μεγάλο μέρος ενός σπιτιού είναι αυθαίρετο (αλλά τακτοποιημένο με 4014), μπορεί να υπαχθεί όλο στο εξοικονομώ ;

 

επίσης αν δεν έχει θέρμανση (έχει μόνο προεγκατεστημένες σωληνώσεις), φαντάζομαι μπορώ να πάω σε αντλία θερμότητος, έτσι δεν είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπερα...εχω κ γω ενα ερωτημα να θεσω..προσφατα εγκριθηκα στο εξ οικονομω για το διαμερισμα μου ειμαι ενεργειακος επιθεωρητης γνωριζω οτι δεν μπορω να κανω τα 2 πιστοποιητικα ομως μπορω να μπω σαν συμβουλος εργου????απο την στιγμη που το προγραμμα θα το τρεξω εγω.....το χει κανει κανας αλλοσ συναδελφοσ???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.