Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το πρωτο ηθικο θεμα που εχεις ειναι να μην κατηγορηθεις

για νομιμη μεν μεγιστη δε κοστολογιση

αν πας με ξεχωριστα διαμερισματα εισαι στο χ2 καθε ιδιοκτησια

και καθε ιδιοκτητης πληρωνει μονος

αν το πας κρτηριακο ειναι 1,5(?) / τμ και μπαινει στα κοινοχρηστα αν χρειαστει το κοστος

 

2ον

για να πας κτηριακα θελει τα εξης σιγουρα

θπροσοψη - προσοχη σε δοντια και λαμπαδες -

κεντρικο μποιλερ ζνχ

κεντρικο συστημα θερμανσης - κεντρικη ξενοδοχ τυπου αντλια θερμοτητας ή Φ. Αεριο -

κουφωματα - βοηθουν το κλεισιμο του κελυφους - και λογο πολλων διαμερισματων το

προτινω στο πιο επιβαρυμενο προσανατολισμο

αμοιβη πεα με ΜΘΧ

 

απο σενα θελει καλη ΠΡΟεργασια και αμοιβη

μελετη ζνχ απο εσενα για ετεροχρονισμους κλπ

μελετη απωλειων ασχετως υπαρξης κατατεθειμενης

καλη επιβλεψη

συγκριση προσφορων και συγκριση με το σεναριο 3 παρακατω

μπλα μπλα και τρεξιμο

 

 

3ον

επιμερους ηλιακοι και αντλιες οδηγουν σε ξεχωριστα πεα

πεπατημενη διαδικασια

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ deathlok!

 

OTTO οι επιμέρους ηλιακοί θέλουν ξεχωριστά ΠΕΑ; Είναι σίγουρο αυτό; Δεν μπορούν να μπουν ηλιακοί στο πλαίσιο της πολυκατοικίας δηλαδή;

 

 

ps. Εντελώς φιλικά στο λέω ΟΤΤΟ, προσπάθησε να βάλεις λίγο κεφαλαία στο γράψιμο σου και λίγο σημεία στίξης. Ξέρω πως προφανώς αυτός είναι ο τρόπος γραφής σου για συντομία, αλλά είναι λίγο κουραστικό για αυτόν που διαβάζει. Τελείως φιλικά στο λέω!

Link to comment
Share on other sites

εσυ εξεταζεις 1 ΚΤΗΡΙΟ

αλλες ιδιοκτησιες θα χουν ηλιακο αλλες οχι

δε λεω πως δε γινεται

απλα πως θα το μοντελλοποιησεις?

δλδ πες οτι εχεις 4οροφη με 2 διαμερισματα ανα οροφο και βαζουν ηλιακο τα μισα

και τα αλλα μισα εχουν εναν παλιο και δε θελουν να αλλαξει

στο τεε κενακ τι ζνχ θα βαλεις?

δε λεω πως δε γινεται απλα δεν εχω καποια ιδεα τωρα, το σκεφτομαι ομως.

 

υγ

εβαλα τελεια στο τελος :mrgreen:

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω γιατί γράφεις το "σε κάθε περίπτωση" σαν να εννοείς ότι είναι καλύτερη λύση.

 Για κάθε ιδιοκτησία πρέπει να κάνει ξεχωριστή αίτηση είτε πάει σαν οικοδομή είτε σαν ξεχωριστό διαμέρισμα.

Σε περίπτωσή μου ιδιοκτήτης οικοδομής με μικρά διαμερισματάκια (όλα δικά του) έκανε 24 αιτήσεις + 1 διαχειριστή οικοδομής. 

Αυτό σημαίνει 24 διαφορετικά τιμολόγια + δηλώσεις για κάθε παρέμβαση!

Link to comment
Share on other sites

εσυ εξεταζεις 1 ΚΤΗΡΙΟ

αλλες ιδιοκτησιες θα χουν ηλιακο αλλες οχι

δε λεω πως δε γινεται

απλα πως θα το μοντελλοποιησεις?

δλδ πες οτι εχεις 4οροφη με 2 διαμερισματα ανα οροφο και βαζουν ηλιακο τα μισα

και τα αλλα μισα εχουν εναν παλιο και δε θελουν να αλλαξει

στο τεε κενακ τι ζνχ θα βαλεις?

δε λεω πως δε γινεται απλα δεν εχω καποια ιδεα τωρα, το σκεφτομαι ομως.

 

υγ

εβαλα τελεια στο τελος :mrgreen:

 

Ομολογώ ότι δεν έχω κάνει ΠΕΑ ποτέ για πολυκατοικία, αλλά δεν βλέπω γιατί να υπάρχει πρόβλημα. Θα βάλεις στο πρόγραμμα όσους ηλιακούς έχεις (τους καινούριους εννοώ στο σενάριο) και αυτοί θα επηρεάσουν τη συνολική ενεργειακή κατάταξη του κτιρίου. Στο ΖΝΧ θα βάλεις πχ τους ηλεκτρικούς θερμοσίφωνες (όσους έχεις) όπως έχω εγώ στην περίπτωσή μου και θα επιδράσουν και αυτοί από τη δική τους μεριά στην κλάση του κτιρίου. Δεν σκεφτόμουν γιατί να είναι απαγορευτικό. Ίσως πάλι να λέω και μπούρδες βέβαια...  :confused:

 

 Για κάθε ιδιοκτησία πρέπει να κάνει ξεχωριστή αίτηση είτε πάει σαν οικοδομή είτε σαν ξεχωριστό διαμέρισμα.

Σε περίπτωσή μου ιδιοκτήτης οικοδομής με μικρά διαμερισματάκια (όλα δικά του) έκανε 24 αιτήσεις + 1 διαχειριστή οικοδομής. 

Αυτό σημαίνει 24 διαφορετικά τιμολόγια + δηλώσεις για κάθε παρέμβαση!

 

Mihail ομολογώ ότι πρώτη φορά το ακούω.. Δεν το ήξερα.. Νόμιζα ότι η πολυκατοικία (ειδικά εφόσον είναι ενός ατόμου στο σύνολο της) θέλει μία αίτηση και ένα τιμολόγιο... Πρώτη φορά το άκουσα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας για την εξής περίπτωση:

Σε οικοδομική άδεια του 1973 όπου οι στεγασμένες βεράντες μετρούσαν στο ΣΔ το εμβαδό διαμερίσματος εμφανίζεται ως 44 τμ στο συμβόλαιο. Χωρίς αυτές το καθαρό εμβαδόν του διαμερίσματος είναι περίπου 40. Τόσο δηλώνεται και στο Ε9.

Εγώ τί βάζω ως συνολική και τί ως θερμαινόμενη επιφάνεια; Το ΠΕΑ είναι για εξοικονομώ. Αν βάλω 40 (συμφωνία με Ε9) αν θελήσουν να το μεταβιβάσουν αργότερα( και με δεδομένο ότι το ΠΕΑ ισχύει για 10 χρόνια) ίσως ο συμβολαιογράφος δεν το δεχτεί λόγω διαφοράς με τη σύσταση.

Μπορώ να βάλω 44 συνολική και 40 θερμαινόμενη; Στο εξοικονομώ νομίζω ελέγχουν θερμαινόμενη επιφάνεια να συμπίπτει με Ε9;

Να σημειώσω τέλος ότι στα σχέδια της άδειας δεν αναγράφεται το εμβαδόν του διαμερίσματος, το οποίο έχει πολλά σπασίματα, κάποιες πλευρές διαγώνιες και συνορεύει και με άλλο διαμέρισμα οπότε ούτε οι μετρήσεις αποτύπωσης είναι 100% ακριβείς. Σε γενικές γραμμές όμως συμπίπτει με το σχέδιο...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια καθώς έχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά. Σκέψου λίγο πρώτα και σίγουρα θα τα ξεκαθαρίσεις όλα. Δεν είσαι ούτε συμβολαιογράφος ούτε ερμηνευτής Ε9 ούτε κανένας χαρτογιακάς του Δημοσίου. Είσαι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!!!

Εχουμε και λέμε: Θερμαινόμενη επιφάνεια τα 40 (γιατί αυτά θερμαίνονται). Συνολική επιφάνεια είναι το σύνολο Θερμαινόμενων και ΜΘΧ. είτε πρόκειται για χώρους κύριας χρήσης ή βοηθητικούς.  ΜΘΧ δεν έχεις, αρα πάλι 40 είναι.

Αν δεν είσαι σίγουρος για τα μ² της αδείας θα κάνεις αποτύπωση.

Αν δεν τις δεχτεί ο συμβολαιογράφος, ο υπάλληλος της Τράπεζας ή οποιοσδήποτε άλλος δικός τους το πρόβλημα, όχι δικό σου. 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κι εγώ έτσι το έχω στο μυαλό μου και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να παίρνουμε εμείς οι μηχανικοί την ευθύνη για τις αμαρτίες των άλλων. Γιατί αν κάτι πάει στραβά στην αίτηση του εξοικονομώ ή ο συμβολαιογράφος  γκρινιάζει για ασυμφωνία εμβαδού στο ΠΕΑ εμάς κατηγορούν στους πελάτες..

 

Οσον αφορά την αποτύπωση έκανα αλλά πάλι δεν είμαι 100% σίγουρη γιατί έχει πολύ περίεργο σχήμα το δαμέρισμα, οι μισοί τοίχοι συνορεύουν με άλλο διαμέρισμα οπότε μετρώ εσωτερικές διαστάσεις, έχει ανάμεσα ντουλάπες, βιβλιοθήκες,οι μισοί εξωτερικοί τοίχοι είναι διαγώνιοι αλλά δεν έχουν βεράντα να τους μετρήσω εξωτερικά. Έχουν γίνει και κάποιες αλλαγές στη διαρρύθμιση από τα σχέδια. Ούτε καν ο μηχανικός δεν έχει στην κάτοψη ούτε πουθενά αλλού στην άδεια ακριβή εμβαδομέτρηση του συγκεκριμένου διαμερίσματος. Μόνο στο συμβόλαιο το δήλωσε 44 τμ (Ο ίδιος ο μηχανικός της άδειας).

 

Γενικά πόσο είναι το ποσοστό που έχουμε δικαίωμα σε απόκλιση του εμβαδού στα πιστοποιητικά;

Και το σημαντικότερο πόσο εύκολο είναι να κάνουμε ανάκληση ΠΕΑ για το εμβαδόν;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

μια ερωτησούλα

σε περίπτωση ύπαρξης εξωτερικής πόρτας(σε επαφή δηλαδή με αέρα) την οποία ο πελάτης επιθυμεί να αλλάξει η δήλωση της πόρτας γίνεται στην κατηγορία κέλυφος στις αδιαφανείς επιφάνειες (υπάρχει εκεί επιλογή πόρτα) ή στη κατηγορία διαφανείς επιφάνειες όπου επιλέγω το ποσοστό πλαισίου 100%;

απλά επέλεξα τον έαν τρόπο και κάποιος συνάδερφος μου είπε τον άλλον. Τι κάνω τελικά; Γνωρίζει κανένας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.