Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Εάν δεν ακολουθήσει τη νόμιμη οδό, μπορεί να τρέχει στα δικαστήρια. Βέβαια, για να αυτονομήθηκε κάποιος, λογικά δεν θα τον κυνηγήσουν.

Ηλεκτρολέβητα δεν επιδοτεί το πρόγραμμα σύμφωνα με τον οδηγό του προγράμματος.

Λέβητα πέλλετ ίσως. Πρέπει να ελέγξει το σπίτι κάποιος που να ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μα το ξερω το σπιτι...εστω οτι συναινουν οι αλλοι να αυτονομηθει...πως μπορει να το κανει με λεβητα πελλετ απο τη στιγμη που εχει φατσα σε δυο κεντρικους δρομους;

 

απο που θα βγαζει την καμιναδα; επιτρεπεται;

 

αντλιες θερμοτητας;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να δει το σπίτι ο εγκαταστάτης του συστήματος για να πει εάν μπορεί να τοποθετηθεί. Μπορεί να βάλει τον λέβητα πέλλετ στο λεβητοστάσιο. Είναι εφικτό; Μπορείς εσύ να το πεις; εγώ από εδώ δεν μπορώ.

Μπορεί να βάλει αντλία θερμότητας (εάν έχει τους απαραίτητους χώρους). Δεν θα δουλεύει με πολύ καλό βαθμό απόδοσης, αλλά θα δουλεύει. Τώρα τι αντλία θερμότητας, είναι άλλη υπόθεση. Μόνο με αυτοψία ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι εφικτο να βαλει λεβητα στο υπογειο (3 οροφους κατω) και σε κοινοχρηστο χωρο..δε γινεται..κατι πανω στην οριζοντια ιδιοκτησια..

 

οποτε η αντλια επιδοτειται ενω ο ηλεκτρολεβητας οχι..μπορει να περασει καπς αλλιως ο ηλεκτρολεβητας;

 

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Και να περνούσε ο ηλεκτρολέβητας σε σχέση με ένα σύστημα πετρελαίου θα σου ρίξει το κτήριο τουλάχιστον 2 κατηγορίες οπότε εκ των πραγμάτων κόβεσαι...

Link to comment
Share on other sites

Στο θέμα των τιμών πάντως και ειδικά των κουφωματάδων, η εικόνα που έχω είναι τελείως διαφορετική. Δεν νομίζω ότι φουσκώνουν τις τιμές γιατί μυρίστηκαν χρήμα, αλλά γιατί απλά δεν θέλουν τη δουλειά και δεν μπορούν να αρνηθούν να δώσουν προσφορά. Εχουν χαλάσει αρκετές εντάξεις στο προγράμματα γιατί ο πελάτης θέλει πρώτιστα να αλλάξει κουφώματα και απογοητεύεται από την τιμή. Πολλοί κουφωματάδες μου το χουν πει στα ίσια: δεν θέλω να μπλέκω με το πρόγραμμα. Μπορεί να υπερβάλλουν, μπορεί να έχουν αρκετές δουλειές εκτός προγράμματος, αλλά η πραγματικότητα είναι αυτή. Κατασκευές δεν κάνω, πατέρα ή μπάρμπα αλουμινά δεν έχω, απλά μεταφέρω την προσωπική μου και αποσπασματική σίγουρα, εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

'Εχω περίπτωση παλιάς μονοκατοικίας με δώμα. Ο πελάτης θέλει να κάνει κάποιες παρεμβάσεις μεταξύ των οποίων και να θερμομονώσει το δώμα, αλλά θα ήθελε να βάλει και στέγη. Προφανώς το πρόγραμμα δεν επιδοτεί την προσθήκη στέγης, ούτε την έκδοση της οικοδομικής άδειας που απαιτείται. Πιστεύετε ότι θα υπάρχει πρόβλημα με το να εγκριθούν οι δαπάνες που αφορούν στο δώμα και τη θερμομόνωση του (θερμομόνωση, υγρομόνωση ίσως, και εργατικά για την τοποθέτηση τους);

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να έχεις πρόβλημα; Δε νομίζω.

Σ' αυτή την περίπτωση όμως η υγρομόνωση είναι μάλλον περιττή.

Link to comment
Share on other sites

Δες τα όρια του πίνακα 3.4 (ΤΟΤΕΕ-20701-1).

Για συμβατικού τύπου δώμα αμόνωτο 3.05 ενώ μονωμένο πλημελλώς 0.95.

Για Κεραμοσκεπή επί κεκλιμένης ξύλινης στέγης αμόνωτη 4.25, μονωμένη πλημελλώς 1.00 και με βάση τον ΚΕΝΑΚ και την νέα Οικ. Αδ. 0,5 (Ζώνη Α).

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει παράλληλα καθώς εδώ ανεβαίνεις μια κατηγορία όχι εξαιτίας των παρεμβάσεων του εξοικονομώ αλλά εξαιτίας των παρεμβάσεων των δικών του. Θα μου πεις αν έχει ο άλλος να ρίξει χρήμα σε επεμβάσεις γιατί να μην το κάνει; Οι παρεμβάσεις που θα δηλωθούν οτι θα γίνουν στο εξοικονομώ θα γίνουν κανονικά. Αν γίνει έλεγχος θα βεβαιωθούν; Βέβαια προκύπτει το εύλογο ερώτημα αν έχει να κάνει τις παρεμβάσεις μόνος του γιατί μπαίνει και στο εξοικονομώ για τα υπόλοιπα.

Ας κάνει πρώτα το ένα (το κομμάτι του προγράμματος) και μετά το άλλο (ότι άλλο θέλει να κάνει) λέω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.